Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 3. máj 2025Meniny má Galina
< sekcia Hokej

Americké hokejistky vo finále zdolali Kanadu a získali 11. titul

Hráčky Spojených štátov oslavujú víťazstvo v zápase o zlatú medailu medzi Kanadou a USA na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji žien v Českých Budějoviciach v nedeľu 20. apríla 2025. Foto: TASR/AP

Američanky v zápase viedli 2:0 i 3:2, no duel dospel do predĺženia.

České Budějovice 20. apríla (TASR) - Americké hokejistky získali zlato na svetovom šampionáte v Českých Budějoviciach. Vo finálovom súboji zdolali v zámorskom derby Kanadu 4:3 po predĺžení a radovali sa z 11. titulu na MS. Kanaďanky držia rekord so ziskom 13 trofejí. Američanky odplatili Kanaďankám minuloročnú prehru z domáceho turnaja. Oba tímy sa stretli s výnimkou roku 2019 vo všetkých finálových dueloch od prvého šampionátu pred 35 rokmi v Ottawe.

Američanky v zápase viedli 2:0 i 3:2, no duel dospel do predĺženia. Vyrovnať dokázala v 55. minúte Sarah Fillierová. Hrdinkou večera sa však stala 20-ročná útočníčka Tessa Janeckeová, ktorá rozhodla o triumfe amerického výberu v 18. minúte extračasu. Finále ženského turnaja nemalo zámorské zastúpenie iba v roku 2019, keď na domácom turnaji v Espoo postúpili do boja o zlato Fínky, ktoré podľahli USA (1:2 pp).

České hokejistky zakončili domáci svetový šampionát prehrou v súboji o 3. miesto. Češkám nestačilo na zisk bronzu ani vedenie 3:0, v treťom dejstve totiž ponúkli severankám štyri presilové hry a Fínky poslali duel do predĺženia. V ňom rozhodla o víťazstve Fínska 4:3 po predĺžení Jenniina Nylundová.

Šampionát v Českých Budějoviciach si naživo pozrelo celkovo 122.331 divákov, čo je nový rekord v návštevnosti. Doterajšie maximum z Kanady 2007 prekonali českí organizátori o 3100 fanúšikov.



MS v hokeji žien (České Budějovice/ČR):

finále:

USA - Kanada 4:3 po predĺžení (0:0, 2:2, 1:1 - 1:0)

Góly: 28. Harveyová, 28. Murphyová, 46. Heiseová, 78. Janeckeová - 29. Serdachnyová, 30. Gardinerová, 55. Fillierová



o 3. miesto:

Česko - Fínsko 3:4 po predĺžení (2:0, 1:1, 0:2 - 0:1)

Góly: 3. Kaltounková, 13. Mlýnková, 31. Lásková - 42. a 59. Holopainenová, 37. Suorantová, 65. Nylundová

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Apríl je za nami, čo čakať od mája?

Podľa analýzy SHMÚ výrazné až extrémne sucho zasahuje spolu približne 18 % územia, pričom najhoršia situácia je na Považí, Malých Karpatoch, Hornej Nitre, Orave a Turci.

- Španielsko a Portugalsko zriadili v piatok spoločný výbor na zistenie príčiny rozsiahleho výpadku elektrickej energie, ktorý v pondelok ochromil Pyrenejský polostrov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

- Ukrajinské ozbrojené sily zajali viacerých občanov Toga, ktorí bojovali na Ukrajine na strane ruskej armády. Uviedli to v piatok úrady tejto malej západoafrickej krajiny, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

- Americký šprintér Fred Kerley sa odhlásil z víkendového mítingu Grand Slam Track v Miami. Polícia zatkla 29-ročného športovca v súvislosti s obvineniami z ublíženia na zdraví.

- Do skupiny ľudí v centre mesta Stuttgart na juhozápade Nemecka narazilo v piatok auto, zranenia utrpeli najmenej traja ľudia. Vodiča na mieste zadržali.

- Futbalisti Tatrana Prešov oslavujú postup do najvyššej slovenskej súťaže, kde sa predstavia prvý raz od roku 2018. Účasť v budúcom ročníku Niké ligy majú definitívne istú po zápase 24. kola MONACObet ligy v Šamoríne, v ktorom zvíťazili 2:1.

- Juraj Slafkovský neposilní Slovensko na blížiacich sa hokejových MS vo Švédsku a Dánsku. Informoval o tom novinár kanadského portálu Sportsnet Eric Engels.

- Iránske ministerstvo zahraničných vecí v piatok uviedlo, že sankcie na obchodných partnerov Teheránu zo strany Spojených štátov neovplyvnia politiku Iránu.

- Pobrežie južného Čile a Argentíny zasiahlo v piatok zemetrasenie s magnitúdou 7,4, oznámila americká geologická služba USGS. Úrady v Čile vydali varovanie pred cunami a vyzvali obyvateľov najjužnejšieho čilského regiónu Magallanes na evakuáciu.

- Mesto Brezno plánuje vybudovať v priebehu tohto roka takmer tri desiatky parkovacích miest. Technické služby (TS) Brezno pokračujú s výstavbou odstavných plôch pre motorové vozidlá na Ulici Fraňa Kráľa a v časti mesta Mazorníkovo.

- Slávnostná prehliadka spojená s požehnaním novostavby štadióna v Prešove - Futbal Tatran Arény (FTA) sa uskutočnila v piatok na poludnie, deň pred jeho oficiálnym otvorením (3. 5.). Požehnanie vykonali zástupcovia rímskokatolíckej, evanjelickej a gréckokatolíckej cirkvi.

- Slovenský triatlonista Richard Varga sa rozhodol vo veku 36 rokov ukončiť svoju profesionálnu kariéru. Jeho posledným podujatím, na ktorom bude reprezentant Slovenska štartovať, bude 18. mája podujatie série Challenge v Šamoríne.

- Prezident SR Peter Pellegrini v nedeľu odcestuje do Talianska. Vzdá tam úctu historickému odkazu generála Milana Rastislava Štefánika. V meste Terst sa stretne s najvyššími predstaviteľmi mesta. Následne v Turíne otvorí Honorárny konzulát SR.

- Belgický futbalista Kevin De Bruyne by sa mohol po skončení sezóny presunúť do zámorskej MLS. Podľa ESPN začal 33-ročný stredopoliar rokovania s tamojším klubom Chicago Fire.

- Polícia eviduje za prvé 3 mesiace tohto roka 47 podvodov na senioroch s celkovou škodou 572.000 eur. Vlani zaznamenali dokopy 125 telefonických podvodov, pričom podvodníkom sa podarilo od seniorov celkovo vylákať vyše 1,5 milióna eur.

- Plošný odstrel 350 medveďov na Slovensku môže vážne ohroziť stabilitu a životaschopnosť medvedej populácie. Varuje pred tým dvadsaťsedem odborníkov z deviatich európskych krajín vo výzve adresovanej ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi (nominant SNS).

- Vatikánski hasiči už na streche Sixtínskej kaplnky vztýčili komín, ktorým kardináli po voľbe prostredníctvom bieleho alebo čierneho dymu svetu oznámia, či zvolili alebo nezvolili nového pápeža.

- V Ružomberku na ceste I/18 sa zrazilo osobné vozidlo s kamiónom, pričom došlo k zraneniu jedného človeka. Informovalo o tom operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline.

- Nórsky futbalista Erling Haaland by sa mohol vrátiť do súťažného kolotoča už v nasledujúcich zápasoch. Oznámil to tréner Manchestru City Pep Guardiola.

- V piatok večer od 20.00 h sa až do nedeľného (4. 5.) večera uzavrie úsek diaľnice D1 v smere do Bratislavy od križovatky Senec po Zlaté piesky. Obchádzková trasa bude vedená po ceste I/61 od križovatky Senec smer Bratislava.

- Hokejisti Toronta postúpili do semifinále Východnej konferencie NHL. Maple Leafs zvíťazili v noci na piatok v šiestom štvrťfinálovom dueli na ľade Ottawy 4:2 a rovnakým pomerom vyhrali aj celú sériu 1. kola play off.