Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. máj 2025Meniny má Ingrida
< sekcia Import

Ako bojovať so stareckou demenciou? Dodržiavajte tieto rady

Ilustračné foto Foto: Unsplash.com / Vlad Sargu

Starecká demencia býva u seniorov často podceňovaná a ich blízki toto ochorenie začnú riešiť neskoro. Nazýva sa aj choroba starých ľudí a patrí medzi vážne ochorenia, ktoré postihujú najmä seniorov po 65. roku života.

Bratislava 13. decembra (OTS) - Dobrou správou je, že sa dá zakročiť proti stareckej demencii už v počiatku. Farmaceutka z lekárne Dr. Max Júlia Kollárová vám priblíži, v čom spočíva prevencia, aké sú príznaky a čo všetko by mala zahŕňať starostlivosť o seniora s týmto ochorením.

Starecká demencia patrí medzi chronické degeneratívne ochorenia mozgu, pri ktorých odumierajú nervové bunky a nové sa nevytvárajú. Medzi prvé varovné signály patria problémy s vyjadrovaním sa. Ďalším vážnym výkričníkom je zabúdanie mien svojich blízkych, postupne ich človek prestáva spoznávať, hľadá na to výhovorky a je sám zo seba nervózny. Depresia, smútok a agresia taktiež môžu naznačovať príznaky ochorenia. Neliečená demencia ohrozuje život pacientov a vedie k postupnej spoločenskej izolácii.

Foto: Unsplash.com/Richard Bell

Lúštite krížovky alebo hrajte hry
Významným faktorom je správna výživa, a to už v strednom veku. Potrebuje ju nielen naše telo, ale aj mozog a nervové tkanivá. Dôležitý je výber správnych potravín obsahujúcich veľa vitamínov, a to najmä skupiny B, C, E. „Pravdepodobnosť vzniku demencie znižuje aj vyššie vzdelanie a pravidelný tréning mozgu a pamäti. Využívať sa na to môžu rôzne logické, pamäťové hry, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť. Vhodné je prihlásiť sa na rôzne jazykové kurzy alebo na univerzitu tretieho veku. Dobrou tréningovou pomôckou je tiež lúštenie krížoviek, hranie šachu či čítanie kníh,“ radí farmaceutka z lekárne Dr. Max. Treba si vybrať aj akúkoľvek fyzickú aktivitu, ktorá namáha mozog. Môže ísť napríklad o jednoduché žonglovanie, pri ktorom sa posilňuje hlava aj telo alebo cvičenie vo vode. Dôležitý je aj dostatok sociálnej a duševnej aktivity, pretože sociálne väzby stimulujú aktivitu mozgových buniek. Medzi rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku demencie, patrí ženské pohlavie, výskyt tohto ochorenia v rodine, vyšší vek, prekonané úrazy hlavy spojené najmä so stratou vedomia, nízke vzdelanie, vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu, poruchy prekrvenia mozgu. Júllia Kollárová upozorňuje, že stareckú demenciu síce nedokážeme vyliečiť, ale správou liečbou dokážeme ovplyvniť jej priebeh.

Foto: Unsplash.com/Mark Timberlake

Dôležitá je správna životospráva
Ktoré vitamíny je dôležité užívať pri stareckej demencii? Sú to všetky vitamíny skupiny B, ale najmä Vitamín B9 – kyselina listová. Nájdete ju v listovej zelenine či strukovinách a odporúčaná denná dávka je 100 g na deň. Vitamín B1 (tiamín) užívajte denne v dávke 1,4 g. Nájdete ho v strukovinách, ale aj v kuracom mäse, rybách, cestovinách a celozrnnom pečive. Vitamíny C a E obsahujú citrusové plody, paradajky, papriky a orechy. Odporúčaná dávka vitamínu C je 60 až 100 mg denne. Júlia Kollárová z Dr. Max radí, že pomôže aj užívanie škorice alebo pitie kávy – škorica obsahuje zložky, ktoré podporujú činnosť mozgu a káva znižuje šancu na vývoj stareckej demencie, pretože obsahuje kofeín a je bohatá na antioxidanty. Korenie karí je bohaté na kurkumín, ktorý má protizápalové účinky, blokuje aj tvorbu amyloidových povlakov, čím napomáha v prevencii Alzheimerovej choroby. Omega-3 mastné kyseliny sú nevyhnutné na správnu funkciu mozgu a nájdete ich vo všetkých druhoch rýb, v orechoch a sóji. Užívajte ich v dávke 250 mg za deň, v starobe to môžu byť až 2 gramy za deň. „Z pohľadu výživových doplnkov je v prevencii stareckej demencie nápomocná skupina látok zvaných nootropiká, ktoré zlepšujú krvný tok v mozgu, čím dodávajú mozgu dostatok kyslíka. Zlepšujú prepojenie medzi jednotlivými časťami mozgu, pamäť, reč, motoriku, ovplyvňujú sústredenie a plánovanie. Je však potrebné, aby sme ich užívali dlhodobo, pretože ich maximálny účinok nastupuje až po 2-3 mesiacoch,“ tvrdí farmaceutka.

Foto: Unsplash.com /LOGAN WEAVER | @LGNWVR

Čo môže urobiť rodina?
Je dôležité, aby si správanie seniora (najmä vo veku 70 až 75 rokov) všímala jeho rodina a blízki. Nemali by ste u neho podceniť drobné výkyvy nálad, najmä ak sa opakujú čoraz častejšie. Nezabúdajte sa rozprávať s osobou trpiacou stareckou demenciou a neizolujte ju, pretože spoločenský kontakt je dôležitou formou prevencie. O ochorení vám môžu dať cenné informácie nielen lekári, ale skúsenosti ľudí vo vašom okolí, ktorí už majú skúsenosť so starostlivosťou o pacienta s demenciou. Dbajte o pitný režim a o preventívne podávanie vitamínov pacientovi. V neposlednom rade by ste podľa farmaceutky z Dr. Max mali dohliadnuť na precvičovanie psychických schopností seniora vo vašej rodine, akými sú čítanie, lúštenie krížoviek či mierna fyzická námaha – ide o dobrú prevenciu.

Svet si pripomína 80. výročie ukončenia druhej svetovej vojny

V Európe si štáty protihitlerovskej koalície pripomínajú každoročne skončenie druhej svetovej vojny 8. mája ako Deň víťazstva nad fašizmom.

- Ukrajinské vzdušné sily tvrdia, že Rusko pár hodín po tom, čo údajne začalo uplatňovať trojdňové jednostranné prímerie vyhlásené prezidentom Vladimirom Putinom, niekoľkokrát zhodilo kĺzavé bomby na ukrajinskú Sumskú oblasť.

- Severná Kórea (KĽDR) vypálila najmenej jednu balistickú strelu smerom do vôd pri svojom východnom pobreží.

- Vplyvný americký politológ a teoretik medzinárodných vzťahov Joseph S. Nye, ktorý zaviedol pojem mäkká sila, zomrel vo veku 88 rokov.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron v Paríži vyzval svojho sýrskeho náprotivka Ahmadu Šaru, aby zabezpečil ochranu všetkých Sýrčanov bez výnimky.

- Trojdňové prímerie, ktoré jednostranne vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, vstúpilo do platnosti vo štvrtok o polnoci moskovského času (v stredu o 23.00 h SELČ), informovali podľa agentúry AFP ruské štátne médiá.

- Sýrsky prezident Ahmad Šara počas návštevy Paríža potvrdil, že Sýria vedie nepriame rokovania s Izraelom, ktorých cieľom je zmierniť napätie medzi krajinami.

- Na okamžité zastavenie bojov medzi Indiou a Pakistanom vyzval aj americký prezident Donald Trump.

- Futbalisti Paríža St. Germain budú 31. mája v Mníchove súpermi Interu Miláno vo finále Ligy majstrov. Hráči francúzskeho šampióna po minulotýždňovom víťazstve 1:0 na pôde FC Arsenal zvládli aj stredajšiu domácu odvetu, v ktorej zdolali anglického súpera 2:1.

- Rusko v stredu údajne zostrelilo niekoľko ukrajinských dronov smerujúcich na Moskvu. Stalo sa to v čase, keď do krajiny pricestovali viacero zahraničných predstaviteľov pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny, oznámil primátor Moskvy Sobjanin.

- Komínom Sixtínskej kaplnky vyšiel čierny dym. Pápeža nateraz teda nezvolili.

- Polícia vykonala nočnú raziu na klinike Los Olivos v Buenos Aires s cieľom získať kompletnú zdravotnú dokumentáciu zosnulého legendárneho futbalistu Diega Maradonu. Stalo sa tak na základe súdneho príkazu.

- Estónsko nedovolí slovenskému vládnemu špeciálu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) prelet cez svoje územie. Premiér to označil za úmyselný pokus zmariť jeho návštevu Moskvy. Informoval o tom na sociálnej sieti.

- Platforma pre demokraciu apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby novelu zákona o neziskových organizáciách napadli na Ústavnom súde (ÚS) SR. TASR o tom informovali predstavitelia platformy.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa v stredu popoludní zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde sa oficiálne začalo konkláve. Zvolia na ňom nástupcu zosnulého pápeža Františka, informuje TASR.

- Cieľom Slovenska je, aby sa obnovili medzivládne konzultácie s Českou republikou, ktoré sú prejavom nadštandardných vzťahov krajín. Počas návštevy Prahy to uviedol predseda Národnej rady SR Richard Raši s tým, že spolupráca krajín naplno funguje.

- Novou generálnou riaditeľkou Slovenského národného múzea (SNM) sa stala Andrea Predajňová. Do funkcie ju v stredu vymenovala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na základe výsledkov výberového konania.

- Prezident Peter Pellegrini vymenoval v stredu päť nových sudcov všeobecných súdov. Vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci podčiarkol, že funkcia sudcu nie je iba prácou, ale celoživotným poslaním spojeným s veľkou cťou i zodpovednosťou.

- Útoky na sudcov sú aj útokmi na spravodlivosť a nezávislosť justície. Povedal to prezident SR Peter Pellegrini v súvislosti so stredajším ozbrojeným prepadnutím martinskej sudkyne vo svojom príhovore k vymenovaniu nových sudcov všeobecných súdov.

- Snahy premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.