Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Import

Ako zistíte, či je vaše dieťa šikanované?

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Šikanovanie na školách nie je ničím novým a žiaľ ani výnimočným. Našťastie existuje projekt, ktorý sa snaží šikanu vyhnať zo slovenských škôl.



Bratislava 19. septembra (TASR.TV) – Šikanovanie je súčasťou života a poznajú ho mnohé deti. Viac ako polovica prípadov sa odohráva priamo v školskom prostredí. Podľa špeciálnej pedagogičky Márie Barancovej sa učitelia stretávajú s takýmito prípadmi už v materskej škole.

Šikana v materskej škole sa podľa nej prejavuje napríklad tým, že si deti berú hračky a pre hračky sa pri hre búchajú a kopú. Žiaci na základných školách sa už stretávajú s nadávkami, či agresívnym správaním. Podľa Barancovej je častokrát pre učiteľa ťažké šikanu odhaliť. "Agresor, ktorý napríklad vydiera pre peniaze a podobne, tak je veľmi tvrdý a nesmú to tie deti povedať a veľakrát sa stáva, že šikana je skrytá," uviedla počas dnešnej tlačovej konferencie Mária Barancová. Ako dodala, niektoré školy si zaviedli kamerový systém, aby im pomohol odhaliť šikanu medzi žiakmi. "Trieda je ešte v celku bezpečná, ale v tých mimočasových aktivitách, vo voľnom čase a hlavne na prestávkach, to je ten priestor, kde je šikana veľmi výrazná," doplnila.

Akákoľvek šikana je podľa jej slov veľmi nebezpečná a môže spôsobiť veľmi ťažké psychické následky. "Myslím si, že je prioritná a treba ju začať riešiť. Ja som veľmi rada, že šikana sa už začína riešiť," zdôraznila. Na Slovensku sa už totiž niekoľko rokov realizuje program s názvom Druhý krok, ktorý v školskom prostredí pomáha riešiť agresiu, násilie, šikanovanie, týranie či hyperaktivitu a rozvíja u detí empatiu, komunikačné zručnosti, morálne správanie či dobré sociálne vzťahy. V roku 2014 sa podarilo vyškoliť 96 pedagógov z celého Slovenska. Program Druhý krok sa dostal do 54 škôl. Momentálne je do tohto projektu zapojených už 154 základných škôl, ktoré tento program zaradili do vyučovania v rámci predmetu etická výchova.

Program funguje na princípe fotografií , ktoré zobrazujú emóciu, či situáciu. Špeciálne vyškolený pedagóg vedie na základe týchto fotografií s deťmi diskusiu, pýta sa ich na zobrazené emócie, na to, či sa deti v takejto situácii ocitli a kedy a ako ju riešili. Napríklad v prípade negatívnych emócií sa usiluje žiakov priviesť k záveru ako smutnému či nahnevanému kamarátovi pomôcť. "V súčasnej uponáhľanej dobe je pre rodičov nesmiernou pomocou, ak sa dieťa zdokonalí v sociálnych a komunikačných zručnostiach, práve vďaka škole a pedagógom. Rodičia mnohokrát ani netušia, čo ich dieťa v škole prežíva," uviedla školská psychologička Eva Gajdošová.

Program je podľa jej slov úspešný vo viacerých krajinách, ale aj na Slovensku. Učitelia napríklad pozorovali pozitívne reakcie a prejavy správania sa žiakov. Pri programe dokonca prišlo k zlepšeniu prospechov žiakov, čo podľa psychologičky nie je jeho prioritou.

Program Druhý krok je už viac ako 15 rokov súčasťou školského vyučovania aj v krajinách Európy. V rokoch 2003 až 2007 bola jeho efektívnosť úspešne otestovaná aj na Slovensku. Programu udelilo akreditáciu aj ministerstvo školstva.