Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Import

Andrea Coddington aj Jozef Karika podporujú nové knižné technológie

Technické novinky podporujú aj Andrea Coddington a Jozef Karika, dnes obaja úspešní autori mladej generácie domácich spisovateľov.

Bratislava 6. marca (TASR) - Internet je fenoménom, zasiahol do všetkých komodít, knižnú kultúru nevynímajúc. Čítať knihy môže aj ten, kto na čítanie samotné nemá čas. Aj túto výhodu prináša internet. Technické novinky podporujú aj Andrea Coddington a Jozef Karika, dnes obaja úspešní autori mladej generácie domácich spisovateľov.

„Na elektronické knihy si zvykneme ľahšie, ako predpovedajú odborníci. Zvykli sme si na euro, keď sme mali koruny. Pred 20 rokmi nikto nemal mobil, dnes ho má každý, bez ohľadu na vek. Tablety budú čoraz dostupnejšie a papierové knihy sa postupne vytratia. Taká je doba, nemá zmysel ísť proti technológii,“ uviedla pre TASR Andrea Coddington. Zároveň dodala: „Trh sa správa a prispôsobuje dopytu. Ja ako autor som na začiatku reťazca a som zodpovedná za príbeh, obsah. A ten zostáva, nech bude jeho vizuálna podoba akákoľvek. Verím tomu, že veľkí vydavatelia všetko podrobne sledujú a budeme stále o krok vpred, nie pozadu.“

Andrea Coddington patrí z pohľadu vydavateľstva Ikar medzi najobľúbenejšie slovenské autorky. Všetky jej doteraz v Ikare vydané knihy Židovka (2010), Cudzia krv (2011) a Predohra (2012) sa stali bestsellermi. Za román Židovka získala v roku 2011 ocenenie Platinová kniha, ktoré patrí autorovi za predaj 25.000 výtlačkov. „Myslím, že moje knihy Židovka a Cudzia krv sa celkom osvedčili aj v tomto formáte, aj keď uznávam, že slovenský čitateľ stále preferuje klasické knihy. Všetkých čitateľov srdečne pozdravujem a želám veľa pekných kníh,“ dodala na záver pre TASR.

Na otázku, či e-knihy a tablety zmenia knižný priemysel, Jozef Karika odpovedal: „Myslím si, že ho už zmenili. Zatiaľ najmä v Amerike, no tento trend nezadržateľne a v čoraz väčšej miere preniká aj k nám. Som veľmi zvedavý, ako bude vývoj pokračovať, najmä čo sa týka prepojenia e-kníh so sociálnymi médiami a čitateľskými komunitami. Zároveň s tým sa zásadne mení aj postavenie autora vo vzťahu k svojim čitateľom.“

Zároveň dodal, že: „Dôležité je, či sa udrží trh s čítačkami, alebo sa vývoj uberie jednoznačne na stranu multifunkčných tabletov. Tieto dva produkty sa zrejme vždy budú pohybovať v odlišných cenových hladinách. Čo sa týka vplyvu nových technológií na knižný trh, určite nemôžeme očakávať, že situácia na Slovensku bude povedzme do roka rovnaká ako v Amerike. Existuje tu však už dostatok firiem, ktoré v tomto smere odvádzajú obrovský kus práce. Za to im, mimochodom, patrí veľká vďaka, lebo vstupujú na neistú pôdu a do veľkej miery experimentujú s tým, čo sa u nás uchytí. Ako príklad možno uviesť vydavateľstvo Ikar s digitálnym románom Apokalypsa, Martinus.sk alebo projekt Wooky. Niektoré z týchto pokusov trpia menšími či väčšími detskými chybami, no napriek tomu ich veľmi podporujem, lebo prinášajú e-knihy od "geekov" k bežnému čitateľovi.“

Jozefovi Karikovi priniesla najväčší úspech séria kníh V tieni mafie, V tieni mafie II., Čas dravcov a Nepriateľ štátu. Za prvú časť trilógie V tieni mafie získal autor v roku 2011 ocenenie Zlatá kniha. Triler vyšiel aj v Česku, kde sa stretol rovnako s veľkým čitateľským ohlasom. V roku 2012 mu vyšla prvá časť dvojdielneho románu Na smrť, ktorý sa zaradil medzi najpredávanejšie tituly na knižnom trhu. „Medzi bestsellermi internetového kníhkupectva ibux.sk, kde sú dostupné aj elektronické verzie mojich kníh, pravidelne boduje napríklad titul Nepriateľ štátu,“ dodal na záver pre TASR.