Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Import

Autor detských kníh Roald Dahl sa narodil pred 100 rokmi

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Napísal viac ako 20 detských kníh, viaceré sa stali predlohou pre filmy. Ich základom boli príbehy, ktoré Dahl zvykol večer rozprávať svojim deťom, pričom veľa hrdinov odpozoroval z reálneho života.

Llandaff/Bratislava 13. septembra (TASR) – Pred 100 rokmi sa narodil známy britský autor kníh pre deti, ale aj dospelých Roald Dahl. Napísal viac ako 20 detských kníh, viaceré sa stali predlohou pre filmy. Jedným z takýchto titulov je The BFG (na Slovensku film nakrútený podľa tejto predlohy uvádzajú ako Kamoš Obor), mal premiéru v tomto pre už nežijúceho Roalda Dahla jubilejnom roku. Knihu autor venoval svojej dcére Olivii.

Dospelí čitatelia poznajú Roalda Dahla ako majstra poviedky, kde často s humorom a veľkou dávkou irónie komentoval vzťahy medzi mužmi a ženami.

Roald Dahl sa narodil 13. septembra 1916 v britskom Llandaffe. Vyrastal vo veľkej rodine, keď mal štyri roky, zomrela mu sestra a onedlho aj otec. Prísny režim internátnych škôl, ktoré absolvoval, sa neskôr stal námetom pre viacero jeho kníh. Hoci mu matka po absolutóriu strednej školy navrhla štúdium na Oxforde, Dahl odmietol a postavil sa na vlastné nohy.

Zamestnal sa v spoločnosti obchodujúcej s pohonnými látkami, tá ho vyslala pracovať do Afriky. Po vypuknutí druhej svetovej vojny dobrovoľne narukoval do armády k letcom. Po ťažkých zraneniach, ktoré utrpel pri páde lietadla v púšti ho poslali domov. Ešte počas vojny sa dostal do Spojených štátov amerických (USA) ako atašé. Tam sa prejavil jeho spisovateľský talent, viacero poviedok mu uverejnili americké magazíny. Neskôr žil aj s rodinou striedavo v USA a v Británii.

Jeho prvou detskou knihou bola The Gremlins (Škriatkovia) o trpaslíkoch, zodpovedných v letectve za všetky mechanické problémy, ktoré sa pri lietaní vyskytnú. Ďalšími boli napríklad The Twits, Matilda, Charlie a továreň na čokoládu (Charlie and the Chocolate Factory) alebo Jakub a obrovská broskyňa (James and the Giant Peach) a mnohé ďalšie. Ich základom sa stávali príbehy ktoré Dahl zvykol večer rozprávať svojim deťom.

Často v nich vystupujú zlí dospelí a postavy disponujú čarodejnou mocou. Veľa hrdinov a príbehov však odpozoroval z reálneho života. Napríklad, keď bol v internátnej škole výrobca čokolády pripravil pre každá dieťa škatuľu plnú čokoládových tyčiniek a deti ich mali zjesť a ohodnotiť. Tento príjemných zážitok Dahla inšpiroval pri titule Charlie a továreň na čokoládu.

Veľa kníh napísal Dahl v záhradnom domčeku vo svojom rodinnom sídle vo Veľkej Británii. Každý deň písaním strávil štyri hodiny, sedel v pohodlnom kresle po matke a na kolenách mal dosku, na nej písal ceruzkou na žltý linajkový papier. Počas písania sa z domčeka vzďaľoval len na základe dohovorených svetelných signálov, keď sa v dome, kde žila jeho početná rodina, niečo stalo.

Roald Dahl sa v roku 1953 oženil s hollywoodskou herečkou Patriciou Nealovou (v roku 1963 získala Oscara za film Hud), narodilo sa im päť detí. V roku 1960 jeho štvormesačný syn Theo utrpel vážne poranenie mozgu, keď do jeho kočíka narazil v New Yorku (USA) taxík. Dahl sa okamžite spojil s odborníkmi a spolupracoval s nimi na vývoji zariadenia, ktoré dieťaťu pomohlo a ktoré sa používa dodnes (Wade-Dahl-Till valve – umelá chlopňa).

O dva roky neskôr jeho dcéra Olivia zomrela vo veku 7 rokov na encefalitídu, zdrvený Dahl sa vtedy stal veľkým podporovateľom očkovania a Olivii venoval titul The BFG. V roku 1965 jeho gravidná manželka utrpela niekoľko mozgových porážok po sebe a na tri týždne upadla do kómy. Neurochirurg odporučil dennú dvojhodinovú rehabilitáciu, ale Dahl to odmietol akceptovať. Zorganizoval pre ňu kompletnú celodennú rehabilitáciu, na ktorej sa podieľali nielen zdravotníci, ale aj on sám a celá rodina a susedia. Cvičil ju doslova ako psa – učila sa chodiť, jesť a rozprávať zároveň s dcérou, ktorá sa narodila zdravá.

Dahl bol v tom čase nútený tvoriť, aby uživil rodinu. Staral sa však aj o deti a domácnosť – pripravoval deťom jedlo, vozil ich do školy, varil večeru a ukladal do postele spolu s neodmysliteľnými príbehmi. Z tohto obdobia pochádzajú scenáre pre komédiu Chitty Chitty Bang Bang a film You Only Live Twice (James Bond: Žiješ len dvakrát). Svoju ženu Dahl prinavrátil do normálneho života a dokonca ďalej hrala.

K rozvodu ťažko skúšaného páru došlo v roku 1983, Dahl sa v priebehu roka druhýkrát oženil. Zomrel 23. novembra 1990 v britskom Oxforde.

zdroj: www.britannica.com, www.radiotimes.com, www.bbc.com