Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Import

Básnik Jevtušenko bol v mladosti populárny ako rocková hviezda

Ruský spisovateľ Jevgenij Jevtušenko. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Známa je aj jeho autobiografická poéma Stanica Zima či báseň Tanky idú po Prahe, ktorou verejne vyjadril protest voči invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Dožíva sa 80 rokov.

Zima/Bratislava 17. júla (TASR) - Ruský básnik, prozaik, prekladateľ, filmár a publicista Jevgenij Alexandrovič Jevtušenko debutoval básnickou zbierkou Prieskumníci budúcnosti. Známa je aj jeho autobiografická poéma Stanica Zima či báseň Tanky idú po Prahe, ktorou verejne vyjadril protest voči invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, alebo román Kde rastú najkrajšie jahody. Jeho básne obľubuje aj americký herec Pierce Brosnan.

Básnik sa narodil 18. júla 1933 rodičom – geológom v ruskom meste Zima. Dožíva sa 80 rokov.

Svoje meno si v umeleckých kruhoch a vo verejnosti urobil v 50. a 60. rokoch 20. storočia, keď vyjadroval nesúhlas svojej generácie s excesmi stalinizmu. Jevtušenko, ktorého na začiatku kariéry obecenstvo zbožňovalo podobne ako na Západe rockovú hviezdu, bol súčasťou skupiny ruských básnikov, známych pod názvom "šesťdesiatnici". Toto slovo vzniklo z označenia 60. roky. Medzi nimi boli napríklad aj Andrej Voznesenskij alebo Bella Achmadulinová.

Jevtušenko svojou básňou v roku 1961 upozornil na židovské obete z rokliny Babin Jar pri Kyjeve na Ukrajine, kde došlo v septembra 1941 k jednej z najväčších nacistických masakier. Obetí besnenia bolo vyše 100.000 a Sovietsky zväz celé desaťročia o tejto hrôze mlčal.

Podpis Jevtušenka sa nachádza aj pod výzvou predstaviteľov ruskej inteligencie k výročiu augusta 68 v roku 1998. Signatári výzvy v dokumente priznávajú, že na potlačení Pražskej jari nesú svoj diel občianskej zodpovednosti aj oni.

Jevtušenko sa v júni 2005 zúčastnil na festival Art Film v Trenčianskych Tepliciach. Na otvárací ceremoniál prišiel v bielom obleku, vo všedný deň sa však objavil v krátkych farebných nohaviciach a pestrých košeliach. Ako vysvetlil na tlačovej besede, ide o takú malú kompenzáciu. Jeho detstvo sa odohrávalo v časoch vojny, keď sa nosili väčšinou čierne, temné farby. Preto sa mu páči všetko, čím môže kompenzovať nedostatok pestrosti a farebnosti v detstve. Legendárny ruský básnik po festivale navštívil Bratislavu a v rámci Staromestských letných hier na Hviezdoslavovom námestí rozdával autogramy aj zarecitoval svoje verše.

V júni 2010 sa Jevtušenko stal laureátom Štátnej ceny Ruskej federácie.

Jevtušenko v roku 2010 daroval štátu svoju daču, a to spolu s rukopismi, fotografiami či výtvarnými dielami - okrem iného i Pabla Picassa, Marca Chagalla, Joana Miróa a Georgesa Braquea.