Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Import

Biden mesiac pred nástupom Trumpa predstavil nové klimatické ciele

Na snímke prezident Joe Biden hovorí počas chanukovej recepcie vo východnej miestnosti Bieleho domu vo Washingtone, 16. decembra 2024. Foto: TASR/AP

Environmentálne skupiny nové klimatické ciele končiacej administratívy vo všeobecnosti privítali.

Washington 19. decembra (TASR) - Administratíva končiaceho amerického prezidenta Joea Bidena vo štvrtok predstavila nové ciele v oblasti klímy, ktoré sú súčasťou Parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Iba mesiac pred nástupom Donalda Trumpa do Bieleho domu sa zaviazala znížiť emisie skleníkových plynov v USA do roku 2035 o 61 percent v porovnaní s úrovňou v roku 2005. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

"Som hrdý na to, že moja administratíva realizuje najodvážnejší klimatický program v americkej histórii," povedal Biden vo videopríhovore, v ktorom ocenil nové opatrenia zamerané na udržanie Spojených štátov na ceste k nulovým čistým emisiám do roku 2050.

Trump počas svojho prvého funkčného obdobia v prezidentskom úrade od dohody z Paríža odstúpil. Aj keď sa očakáva, že tak spraví aj po druhýkrát a zruší emisné predpisy, Bidenove nové klimatické ciele sú podľa serveru Axios navrhnuté s ohľadom na niektoré z Trumpových pravdepodobných politík.

Hovorkyňa Trumpovho tímu Karoline Leavittová pre AFP uviedla, že Trump počas prvého obdobia v Bielom dome "podporoval ochranu prírody a životné prostredie a zároveň hospodársky rast pre rodiny". Tieto politiky podľa nej priniesli "cenovo dostupnú a spoľahlivú energiu pre spotrebiteľov spolu so stabilnými a dobre platenými pracovnými miestami".

Bidenov vyslanec pre klímu John Podesta v telefonáte s novinármi pripustil, že Trump môže klimatické úsilie odsunúť do úzadia. Zároveň ale vyjadril presvedčenie, že hnacou silou pokroku v tejto otázke bude súkromný sektor a štátne a miestne samosprávy.

Environmentálne skupiny nové klimatické ciele končiacej administratívy vo všeobecnosti privítali. Stanovenie týchto cieľov, ako aj plán, ako ich dosiahnuť, malo lehotu najneskôr do februára 2025. Je v nich zahrnutý aj záväzok znížiť emisie mimoriadne znečisťujúceho metánu o 35 percent do roku 2035.

"Toto je dôležitý bod a kritérium pre perspektívne štáty, mestá a podniky, ktoré si uvedomujú, že riešenie klimatických zmien je dobré pre hospodárstvo," uviedla Rachel Cleetusová z neziskovej organizácie Únia znepokojených vedcov.

Bidenova administratíva podľa AFP pravdepodobne presadzovala vôbec najambicióznejšie klimatické programy v histórii USA. Okrem iného sa vrátila k parížskej dohode a zaviazala sa chrániť 30 percent pôdy a vody do roku 2030.

Kritici však poukazujú na rozpor, ktorý spočíva v tom, že USA si zachovávajú postavenie najväčšieho svetového producenta fosílnych palív. Aj napriek pokroku však Spojené štáty zostávajú mimo plánu na splnenie svojho súčasného cieľa znížiť emisie do roku 2030 o 50-52 percent v porovnaní s úrovňami z roku 2005.