Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Import

Biely dom sa pripravuje na možný útok hackerov v deň volieb

Biely dom Foto: TASR/AP

Existujú ale obavy, že by sa hackeri mohli pokúsiť vyvolať zmätok zásahmi do registrácie voličov či zverejňovaním neoficiálnych výsledkov počas volebnej noci.

Washington 4. novembra (TASR) - Americká vláda má obavy z toho, že by sa hackeri z Ruska alebo iných krajín mohli pokúsiť narušiť utorkové prezidentské voľby v USA. Spustila preto bezprecedentné prípravy na to, aby prekazila prípadné pokusy o vyvolanie "kybernetického chaosu", informovala v noci nadnes televízia NBC News s odvolaním sa na správy viacerých súčasných i bývalých amerických predstaviteľov.

Prípravy na odrazenie možného počítačového útoku v deň volieb okrem Bieleho domu koordinuje aj ministerstvo vnútornú bezpečnosť USA. Sú do nich zapojené aj viaceré zložky Pentagónu, Ústredná spravodajská služba (CIA) či Národná bezpečnostná agentúra (NSA).

Podľa zdrojov z amerických tajných služieb bolo v tomto kontexte tlmočené aj varovanie Rusku, aby sa nepokúsilo akýmkoľvek spôsobom zasahovať do priebehu prezidentských volieb v USA alebo do zrátavania hlasov.

"Rusi sú v súčasnosti v ofenzívnom režime a Spojené štáty vytvárajú stratégie, ako na to reagovať, a to na najvyšších úrovniach," uviedol Michael McFaul, veľvyslanec USA v Rusku v rokoch 2012-14.

Americká administratíva sa podľa NBC News pripravuje aj na najhoršie možné scenáre, napríklad na kybernetický útok, ktorý by počas volieb vyradil z prevádzky časť elektrickej rozvodnej siete alebo internetu v USA.

Ženy držia na pódiu písmená slovíčka "vote" (voľte) pred prejavom úradujúceho amerického prezidenta a demokratického prezidentského kandidáta Baracka Obamu počas predvolebnej kampane v Denveri, 4. novembra 2012.
Foto: TASR/AP Photo


Oveľa pravdepodobnejšie je však to, že hackeri z Ruska alebo iných štátov zvolia ľahšiu cestu šírenia dezinformácií prostredníctvom Twitteru, Facebooku či iných sociálnych médií.

Napríklad by mohli na poslednú chvíľu zverejniť falošné dokumenty o škandále jedného z kandidátov, ktoré nebude možné včas overiť a uviesť na pravú mieru. Doterajšie prípady takýchto informačných manipulácií pripisované Rusku poškodili demokratov a prospeli republikánskemu kandidátov Donaldovi Trumpovi.

"(Rusko) chce vyvolať čo najväčší chaos a podkopať náš volebný proces tak, ako to už urobili inde... Musíme byť pripravení na každom fronte, nielen po technickej stránke, ale aj v oblasti komunikácie," povedal vysokopostavený predstaviteľ administratívy prezidenta USA Baracka Obamu. Zdôraznil pritom, že akékoľvek podrobnosti o opatreniach americkej strany podliehajú utajeniu.

Tajné služby USA a Pentagón sa však zhodujú na tom, že akýkoľvek pokus zahraničných hackerov o priamy zásah do zratúvania hlasov alebo o pozmenenie volebných výsledkov by bol "veľmi náročný". To by platilo aj v prípade, ak by išlo o cielenú operáciu, ktorú by riadila nejaká cudzia mocnosť, uviedol pre NBC News zdroj z americkej vlády.

Vysokú úroveň bezpečnosti hlasovania v USA zaisťuje jeho decentralizovaný charakter, ako aj veľké množstvo poistiek na všetkých úrovniach volebného procesu. Napríklad volebné terminály, prostredníctvom ktorých hlasujú voliči v niektorých amerických štátoch, nesmú byť pripojené k internetu.

Existujú ale obavy, že by sa hackeri mohli pokúsiť vyvolať zmätok zásahmi do registrácie voličov či zverejňovaním neoficiálnych výsledkov počas volebnej noci.

Viacerí predstavitelia tajných služieb NBC News uistili o tom, že nemajú informácie o konkrétnej kybernetickej hrozbe, ktorej by USA mohli čeliť v deň volieb. Domnievajú sa však, že rozsiahly a sofistikovaný útok na americkú internetovú spoločnosť DYN z 21. októbra mohol byť len akýmsi cvičením nanečisto. V dôsledku tohto útoku bol niekoľko hodín vyradený z činnosti napríklad platobný systém PayPal či internetový obchod Amazon.