Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Import

NsP v Bojniciach otvorila zrekonštruované rádiodiagnostické pracovisko

Na snímke primár rádiológie Marek Duboský ukazuje nový systém. Foto: TASR/Alexandra Mošková

Rekonštrukcia i digitalizácia pracoviska za 1,2 milióna eur, ktorá ešte nie je kompletne splatená, prebiehala od konca minulého roku v troch etapách a za plnej prevádzky nemocnice.

Bojnice 2. júla (TASR) - Svoje kompletne zrekonštruované a zdigitalizované pracovisko rádiodiagnostického (RDG) oddelenia v priestoroch monobloku A a monobloku D otvorila dnes popoludní Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach. Rekonštrukcia i digitalizácia pracoviska za 1,2 milióna eur, ktorá ešte nie je kompletne splatená, prebiehala od konca minulého roku v troch etapách a za plnej prevádzky nemocnice.

"Priemerný vek zariadení, ktoré sme menili, bol 20 rokov. Viaceré prístroje boli používané viac ako 27 rokov, takže ich opotrebovanosť bola vysoká. Výmena si vyžiadala zmenu technológie, aby sme v nemocnici mohli prejsť na modernú digitálnu platformu spracovania obrazovej dokumentácie a archivácie dokumentácie," odôvodnil potrebu rekonštrukcie RDG oddelenia riaditeľ NsP v Bojniciach Ján Belanský.

Ako spresnil, v rámci projektu boli zrenovované tri skiagrafické snímkovne, dve v monobloku A a jedna v monobloku D, čo pre pacientov z interného, kožného, geriatrického, neurologického oddelenia a oddelenia dlhodobo chorých znamená, že nemusia chodiť na röntgen do hlavnej budovy nemocnice. "Doplnili sme aj jeden nový sonograf, operačné rameno pre potreby operačných sál a moderný RTG pre oddelenie anestézie a intenzívnej medicíny," vymenoval.

Na snímke primár rádiológie Marek Duboský ukazuje nový systém.
Foto: TASR/Alexandra Mošková
Podľa primára RDG oddelenia Mareka Dubovského digitalizácia pracoviska znamená, že odteraz nebude lekár hodnotiť klasickú snímku vyvolanú na filme. "Tento nový systém nám umožní hodnotiť digitálny obraz na vysokorozlišovacom monitore s veľkou uhlopriečkou, ktorý nám tým dáva široké možnosti postprocesingových úprav. Dokážeme si tak obraz zväčšovať, zmeniť sýtosť obrazu, jas, inverziu z negatívu na pozitív," vysvetlil.

Súčasťou digitalizácie každého oddelenia bolo aj vybudovanie vysokokapacitného digitálneho archívu, v ktorom lekári archivujú vyšetrenia v plnej kvalite. Tieto sú im kedykoľvek k dispozícii a dokážu si ich porovnávať aj s vyšetreniami starými niekoľko rokov bez nejakej straty diagnostickej informácie. "Trocha paradoxný benefit digitalizácie spočíva v tom, že všetky tieto možnosti digitalizácie sú pri nižšej radiácii pacienta, ktorá môže dosiahnuť rozdiel až 30 percent," podotkol Dubovský.



Digitalizácia oddelení v nemocnici napomáha aj šetreniu životného prostredia. "Už nepoužívame pri vyvolávaní obrazu chemikálie, ustaľovače, ktoré sú škodlivé. Ďalším pozitívom je výrazné šetrenie priestoru, keďže sa digitálny archív zmestí do jednej miestnosti. Digitalizácia šetrí aj čas. Tento digitálny obraz má o niekoľko sekúnd po expozícii k dispozícii každý lekár v nemocnici. Takisto môžeme využiť takzvanú telerádiológiu, kedy môžeme obrázky zasielať do iných nemocníc, ktoré sú rovnako napojené na "paxový" systém a vykonať konzultáciu," ozrejmil Dubovský.

Svoje kompletne zrekonštruované a zdigitalizované pracovisko rádiodiagnostického (RDG) oddelenia v priestoroch monobloku A a monobloku D otvorila 2. júla 2014 popoludní Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach. Rekonštrukcia i digitalizácia pracoviska za 1,2 milióna eur, ktorá ešte nie je kompletne splatená, prebiehala od konca minulého roku v troch etapách a za plnej prevádzky nemocnice
Foto: TASR/Alexandra Mošková
Rekonštrukcia i digitalizácia RDG pracoviska zaplatená ešte nie je. Jej financovanie odobrilo ešte minulé vedenie Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), ktorý je zriaďovateľom nemocnice a ktorý túto investíciu zahrnul do svojho rozpočtu v rokoch 2010 až 2012. "My sme dostali súhlas na obstarávanie v roku 2012, ale náročnosť celého procesu spôsobila, že celý proces i podpísanie zmluvy prebehlo v roku 2013, kedy mal samosprávny kraj rozpočtové provizórium," objasnil Belanský.

V tomto roku vyčlenil TSK na dofinancovanie celej investície 200.000 eur, podľa Belanského však nemocnica po rokovaniach s TSK vie, že tieto peniaze nemá zatiaľ kryté. "Riešili sme túto situáciu tak, aby nemocnica dokázala svoj záväzok splácať. Máme pripravený návrh pre samosprávny kraj, ktorý rieši financovanie tohto celého projektu postupne. To znamená, že bude rozložené na päť rokov s tým, že nemocnica je schopná financovať ho z vlastných zdrojov. Pokiaľ nám to umožní súhlas kraja," uzavrel Belanský.