Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Import

Pôsobeniu vierozvestov sa venuje aj Almanach Nitra 2012

Súsošie sv.Cyrila a Metoda, ilustračná snímka Foto: TASR/Milan Drozd

V týchto dňoch sa dostáva do povedomia kultúrnej verejnosti v poradí už trinásty ročník zborníka slovenských spisovateľov, literárnych vedcov, kritikov, historikov a publicistov Almanach Nitra 2012.

Bratislava 19. apríla (TASR) - Slovensko si v tomto roku pripomína 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a sv. Metoda na naše územie. TASR pri tejto príležitosti, okrem prehľadu domácich a zahraničných pamätníkov venovaných pamiatke osnovateľov nášho písomníctva, uvádza aj základnú vedeckú, odbornú a umeleckú, knižne publikovanú literatúru o období Veľkej Moravy a účinkovaní sv. Cyrila a sv. Metoda na jej území, teda aj na veľkej časti dnešného slovenského územia.

Prehľad literatúry uvádzame ako informačný materiál aj s prihliadnutím na blížiace sa maturitné skúšky na našich gymnáziách a stredných odborných školách.

V týchto dňoch sa dostáva do povedomia kultúrnej verejnosti v poradí už trinásty ročník zborníka slovenských spisovateľov, literárnych vedcov a kritikov, ale aj historikov a publicistov "Almanach Nitra 2012". Almanach sa programovo hlási k odkazu prvej knihy v literárnej slovenčine, k druhému ročníku almanachu Nitra z roku 1844, ktorý pripravil a vydal Jozef Miloslav Hurban. Z hľadiska tohoročnej hlavnej kultúrnej témy na Slovensku, ktorou je "Rok Cyrila a Metoda", zborník je pozoruhodný viacerými objavnými historickými štúdiami, ktoré sú zhrnuté do samostatného cyklu "Príchod byzantskej misie Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu a počiatky slovenských národných dejín", ktorý zaberá jednu tretinu publikácie. Objavné postrehy prinášajú najmä štúdie Viliama Judáka "Historický náčrt života sv. Cyrila a Metoda", Jaroslava Chovanca "Vznik samostatnej slovenskej cirkevnej provincie", no najmä štúdia Zory Lazarovej "Kráľ Svätopluk a Veľká Morava v historiografických dokumentoch". V tejto štúdii je po prvý raz uverejnený preklad deviatej kapitoly historického dokumentu "Dukljanska kronika", kde je podrobne opísaný ceremoniál korunovácie kniežaťa Svätopluka na kráľa. "Keď skončil dvanásty deň, bol kráľ Svätopluk korunovaný, posvätený a potvrdený rukou vikára Honoria, kardinálov a biskupov podľa spôsobu rímskych kráľov a vznikla veľká radosť medzi ľudom v celom jeho kráľovstve."