Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Import

V Bratislave bola konferencia k výročiu založenia Slov. ústavu v Ríme

drevené súsošie vierozvestcov svätého Cyrila a Metoda nad hlavným oltárom Kostola svätého Cyrila a Metoda na sídlisku Juh v Poprade Foto: TASR/Oliver Ondráš

Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda bol založený z iniciatívy kňazov, ktorí prišli do Ríma študovať po skončení druhej svetovej vojny.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Vedecká konferencia venovaná 50. výročiu založenia Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme sa uskutočnila 5. decembra v Bratislave na pôde Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty (RKCMBF) UK. Vystúpili na nej viacerí hostia, ktorí stáli pri zrode ústavu alebo tam pôsobia v súčasnosti, informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska v Bratislave.

Jedným z kľúčových hostí konferencie bol kardinál Jozef Tomko, jeden z pôvodných zakladateľov ústavu, ktorý priblížil účastníkom okolnosti predchádzajúce jeho založeniu. Odzneli viaceré príspevky o histórii i súčasných aktivitách tejto ustanovizne.

"Slávenie polstoročnej existencie dnes už Pápežského kolégia svätých Cyrila a Metoda je výbornou príležitosťou nielen rekapitulovať dejiny tejto inštitúcie, ale spoločne konštatovať, že tieto dejiny dnes, tu a teraz, pokračujú v podobe aktuálneho diania s nádherným výhľadom do budúcnosti," povedal predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS), bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský.

Na konferencii sa zúčastnili predstavitelia duchovného a politického života, viacerí slovenskí biskupi a ďalší hostia. Boli medzi nimi aj podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ, profesorka Emília Hrabovec z RKCMBF UK a iní.

Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda bol založený z iniciatívy kňazov, ktorí prišli do Ríma študovať po skončení druhej svetovej vojny a po udalostiach vo februári 1948 sa nemohli slobodne vrátiť do vlasti, ako aj z generácie kňazov, ktorí po apríli 1950 boli donútení odísť z vlasti, pretože boli doma prenasledovaní pre svoje náboženské aktivity.

V roku 1981 ústav navštívil pápež Ján Pavol II., ktorý ho v roku 1998 povýšil na Pápežský slovenský ústav a zriadil v ňom Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda, čím ocenil jeho dovtedajšiu prácu.

K 50. výročiu založenia ústavu vznikol v tomto roku aj 30-minútový film Srdce Slovákov v Ríme, ktorý vyrobil tím štúdia LUX communication.