Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 28. apríl 2025Meniny má Jarmila
Foto: 123rf.cz

Kedy sa do nej pustiť a ako dlhodobo udržať telo bez škodlivých látok.

Bratislava 28. apríla (OTS) - Poradíme vám, ako zbaviť organizmus škodlivých látok, ktoré sa v ňom usádzajú napríklad ako dôsledok užívania liekov. Vysvetlíme aj to, kedy detoxikácia dáva zmysel a kedy sa jej, naopak, vyvarovať a okrem toho pridáme návod, ako dlhodobo udržať telo bez toxínov.

Kedy sa pustiť do detoxikácie?
Tohoročná zima bola v mnohých ohľadoch iná. Možno ste tiež trávili viac času vo vnútri než na čerstvom vzduchu, príliš ste sa nehýbali, trochu viac jedli, azda aj častejšie pili alkohol alebo niektorí z vás užívali lieky na zmiernenie priebehu ochorenia covid-19 či iných infekcií. A práve takýto organizmus je ideálnym adeptom na jarnú detoxikáciu. Platí to dvojnásobne, ak navyše vykazujete niektorý z týchto príznakov:
● únava,
● tráviace ťažkosti,
● nepravidelné vyprázdňovanie,
● zápach z úst,
● opakované bolesti hlavy,
● neurčité bolesti v tele,
● vyrážky, ekzémy a iné kožné problémy,
● stres a náladovosť.


Kedy sa do očisty nepúšťať?
Ak práve bojujete s infekciou alebo nejakým ochorením, nie je vhodný čas na žiadne zmeny životného štýlu. Namiesto toho, aby ste dosiahli vytúženú detoxikáciu, by sa váš organizmus zaťažil hľadaním novej cesty na bežné fungovanie. Ak teda pociťujete príznaky ochorenia, ako sú teplota, bolesť v krku či akútna bolesť hlavy a svalov, bude vhodnejšie nespoliehať sa na detoxikáciu, ale radšej navštíviť lekára.

Ako na rýchlu očistu organizmu?
Na prirodzenú detoxikáciu náš organizmus nepotrebuje vôbec nič, pretože škodlivé látky vylučuje úplne prirodzene každý deň, predovšetkým pečeňou, obličkami a v neposlednom rade aj črevami. Existujú však možnosti, ako mu s tým môžeme významne pomôcť a značne podporiť funkciu týchto dôležitých orgánov.

Veľmi účinný je v tomto smere pestrec mariánsky (silymarin). Ide o prírodný antioxidant, ktorý čistí pečeň a pomáha odstraňovať nánosy zo stien hrubého čreva. Faktom totiž je, že bez detoxikácie čriev majú ostatné očistné kúry zanedbateľný význam. Práve v hrubom čreve sa usádzajú zvyšky potravy, čím sa zmenšuje jeho priechodnosť a oveľa viac toxínov sa dostáva späť do obehu.

K ďalším šikovným pomocníkom pri detoxikácii patria čaj z prasličky roľnej na očistu obličiek a žihľavový čaj, ktorý čistí krv a zároveň dodáva organizmu železo.

Ak si chcete očistu zjednodušiť a namiesto zháňania bylín a varenia nálevov z nich sa venovať iným dôležitým činnostiam, siahnite po výživových doplnkoch určených na komplexnú detoxikáciu. Jedným z nich je napríklad LIPOVITAN® DUO, ktorý obsahuje pestrec mariánsky (podporuje detoxikáciu) a cholín (prispieva k udržaniu normálnej funkcie pečene). Stačí jeden mesiac užívať jednu tabletu denne a nielenže zbavíte telo nežiaducich škodlivín, ale vďaka obsahu celého radu vitamínov a ďalších prospešných látok organizmus po detoxikácii znovu naštartujete.

Ako udržať organizmus bez toxínov?
Očistná kúra, či už ste pri nej použili byliny, alebo výživové doplnky, pomôže odstrániť z organizmu toxíny, ktoré v ňom zostali napríklad po užívaní liekov, popíjaní alkoholu či inom náročnom období. Rovnako dôležité však je priebežne podporovať činnosť dôležitých orgánov a dlhodobo udržiavať telo bez toxínov. Pri tom vám pomôže:
Optimálny pitný režim
Voda dokáže oveľa viac, než len uhasiť smäd: reguluje telesnú teplotou, prispieva k dobrému tráveniu, podporuje vstrebávanie živín a pomáha krvi odplavovať toxíny. Logicky z toho vyplýva, že ak pijeme málo, škodlivé látky odchádzajú z tela pomalšie, alebo sa v ňom dokonca hromadia. Ideálne je teda vypiť 0,5 litra tekutín na každých 15 kg telesnej hmotnosti.

Vyvážená strava
Základom zdravého jedálneho lístka by mali byť čerstvé potraviny s dostatkom vlákniny, vitamínov a minerálov. Naopak, mali by sme sa vyhýbať jednoduchým cukrom, tučným pokrmom a údeninám s vysokým obsahom soli a prídavných látok.

Pravidelný pohyb
Fyzická aktivita pomôže telu zlepšiť krvný obeh a zároveň aj urýchli odplavovanie toxínov. Zahrňte preto pohyb do svojho každodenného programu – aspoň 20 minút denne, ideálne na čerstvom vzduchu. Pohybovú aktivitu pritom prispôsobte svojim fyzickým možnostiam. Pamätajte však na to, že je dobré sa pri nej zapotiť.

Relaxácia a spánok
Oddych a to nielen fyzický, ale aj duševný, je pre správne fungovanie nášho organizmu absolútne kľúčový. Doprajte si preto pravidelnú duševnú očistu (napríklad koníčky, šport, prípadne meditácia) a nezabúdajte ani na spánok. Ten by mal trvať približne 6 – 8,5 hodiny denne. Každý z nás je však iný a často je menej než dĺžka spánku dôležitejšia jeho kvalita.

Začiatok týždňa prinesie slnečné počasie

Teploty sa budú pohybovať okolo 16 až 21 stupňov Celzia.

- Dnes bude slnečno. Teploty vystúpia na 16 až 21 stupňov Celzia.

- Na diaľnici D1 v smere do Bratislavy sa v nedeľu večer zrazilo šesť áut. V úseku je diaľnica prejazdná iba v pravom, odbočovacom jazdnom pruhu.

- Úsek diaľnice D1 za Bratislavou je aktuálne v oboch smeroch k dispozícii motoristom.

- Právnička Angela Kollerová sa v nedeľu stala vôbec prvou ženou, ktorá vyhrala komunálne voľby v konzervatívnom kantóne Appenzell Innerrhoden v severovýchodnom Švajčiarsku.

- Bratislavská krajská polícia bude začiatkom budúceho týždňa merať rýchlosť na jednotlivých úsekoch aj na základe podnetov od ľudí.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu vyhlásil, že ukrajinská armáda v ruskej Kurskej oblasti pokračuje v bojoch s ruským protivníkom.

- Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) upozorňuje cestujúcich na zmeny v regionálnej vlakovej doprave medzi Košicami, Popradom, Spišskou Novou Vsou a Liptovským Mikulášom.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje vo svojom návrhu rozpočtu na rok 2026 znížiť výdavky o miliardy dolárov na programy, ktoré podporujú starostlivosť o deti, zdravotný výskum, vzdelávanie a bývanie.

- Prezident SR Peter Pellegrini dosiaľ nepovolil službu Slovákov v ukrajinskej armáde.

- Koaličná SNS z témy úpravy transakčnej dane neustúpi.

- Novým nemeckým ministrom zahraničných vecí vo vláde dezignovaného kancelára Friedricha Merza by sa mohol stať konzervatívny politik Johann Wadephul z radov kresťanských demokratov (CDU).

- Medzi Veľkými Levármi a Malackami je aktuálne zastavená železničná doprava. Krátko po 12.00 h totiž v úseku došlo k zrážke vlaku so ženou.

- O riešeniach problémov treba diskutovať a nie si odkazovať cez médiá. V súvislosti s debatou o transakčnej dani to povedal líder Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v diskusii televízie TA3 V politike.

- Na hrobe pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej ležala v nedeľu ráno biela ruža, ktorú je vidieť aj na fotografii zverejnenej Vatikánom.

- Predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD) vyzval splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára, aby zverejnil svoju analýzu o mRNA vakcínach proti koronavírusu.

- Dvaja ľudia prišli v nedeľu v ranných hodinách o život pri jazde na streche jedného z mestských vlakov v nemeckom hlavnom meste Berlín

- Dvojročné americké dievčatko deportovali spolu s jeho matkou, ktorá nemala doklady, do Hondurasu, uviedol v sobotu federálny sudca v americkom štáte Louisiana.

- Izrael v noci na nedeľu zneškodnil ďalšiu raketu, ktorou na jeho územie útočili jemenskí povstalci húsíovia.

- Transakčná daň je nezrušiteľná, pretože prináša taký objem peňazí, bez ktorého nie je možná konsolidácia. Na nedeľnej tlačovej konferencii to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Od mája budú otvorené inteligentné laboratóriá - SmartLaby v 50 verejných knižniciach po celom Slovensku.