Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. máj 2025
< sekcia Import

Dokončili najväčší fúzny reaktor na svete, fungovať začne o 15 rokov

Ilustračné foto. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Pôvodný rozpočet projektu bol päť miliárd amerických dolárov, neskôr sa však prudko zvýšil na viac než 22 miliárd dolárov.

Paríž 12. júla (TASR) – Konštrukcia najväčšieho fúzneho jadrového reaktora ITER bola dokončená, jeho prevádzka sa však začne najskôr v roku 2039. TASR informuje na základe správy servera Live Science.

Fúzny reaktor ITER (Medzinárodný projekt fúznej energie) je typu tokamak a skladá sa z 19 masívnych cievok. Jeho prvý test bol pôvodne plánovaný na rok 2020, teraz však vedci ako najskorší termín uvedenia do prevádzky uvádzajú rok 2039. Dôvodom zdržania je masívny nárast nákladov. Pôvodný rozpočet projektu bol päť miliárd amerických dolárov, neskôr sa však prudko zvýšil na viac než 22 miliárd dolárov. Ďalších päť miliárd amerických dolárov bolo do rozpočtu zaradených ako rezerva na pokrytie ďalších prípadných nákladov.

ITER je spoločným projektom 35 krajín sveta. Okrem všetkých 27 krajín EÚ sa na ňom podieľa napríklad aj Rusko, Čína, India a USA. Reaktor je schopný vytvoriť magnetické pole 280.000-násobne silnejšie, ako je magnetické pole Zeme.

Takéto silné magnetické polia udržiavajú vo vnútri reaktora superhorúcu plazmu potrebnú na jadrovú fúziu. Plazma je jedným zo štyroch základných skupenstiev hmoty, tvoria ju kladne nabité ióny a voľné elektróny so záporným nábojom.

Na spustenie fúzie je potrebné splniť niekoľko podmienok. Fúzia vo vnútri hviezd prebieha pri extrémne vysokej teplote. Teplota sa pohybuje na úrovni 15 miliónov stupňov Celzia, tlak je približne 340 miliárd násobne vyšší ako atmosférický tlak na úrovni hladiny mora. Dosiahnutie takéhoto tlaku je však na Zemi prakticky nemožné, preto musí reakcia prebiehať pri výrazne nižšom tlaku.

Zohriatie plazmy na požadovanú teplotu je relatívne jednoduché, píše Live Science. Technicky náročným krokom je jej udržanie vo vnútri reaktora bez toho, aby prepálila jeho steny alebo inak narušila reakciu. Na tento účel sa preto využívajú silné magnetické polia alebo lasery.

Vedci sa snažia ovládnuť jadrovú fúziu už od 70. rokov minulého storočia, pretože fúziou jadier vodíka na hélium by dokázali získať obrovské množstvo energie bez tvorby splodín alebo rádioaktívneho odpadu. Zatiaľ sa im však z reakcie nedarí vyťažiť viac energie, ako odo nej vložia, a na zvrátenie tohto stavu je potrebný ďalší výskum.

ZAHRAJÚ SI O MEDAILY: Slováci porazili Nemecko 3:2 a sú v semifinále

Slováci začali veľmi aktívne a snažili sa ohroziť Stuhrmanna z každej pozície. Svrček si vytvoril dve veľké šance, ale ani jednu nepremenil.

,aktualizované 

- Futbalisti FC Barcelona remizovali v úvodnom semifinálovom zápase Ligy majstrov s Interom Miláno 3:3. „Nerazzurri“ v dueli viedli 2:0 i 3:2, ale ofenzívne naladení Katalánci dokázali zakaždým odpovedať. Odveta na milánskom San Sire sa odohrá v utorok 6. mája o 21.00 h.

- V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia. Oznámili to v stredu jej organizátori. Súťaž je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie, z ktorej však Rusko vylúčili po tom, ako pred vyše tromi rokmi napadlo Ukrajinu.

- Slovenskí hokejisti sa prebojovali do semifinále MS do 18 rokov v USA. Vo štvrťfinálovom zápase v Allene zdolali Nemecko 3:2 a tretí rok za sebou budú hrať na svetovom šampionáte o medaily.

- India v stredu na viac než tri týždne uzatvorila svoj vzdušný priestor pre pakistanské letecké spoločnosti. Pakistan k rovnakému kroku pristúpil ešte minulý týždeň v reakcii na rozhodnutie Indie pozastaviť vízové služby pre pakistanských občanov.

- Konkláve kardinálov, na ktorom sa má zvoliť nástupca zosnulého pápeža Františka, budú sprevádzať podobné bezpečnostné opatrenia ako počas jeho pohrebu, ktorý sa odohral uplynulú sobotu.

- Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok (28. 4.) Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur, oznámilo v stredu záujmové združenie španielskych podnikateľov CEOE.

- Holandsko počas summitu NATO, ktorý sa bude konať 24. a 25. júna v pobrežnom meste Haag, zavedie bezletovú zónu nad mestom a ďalšie bezpečnostné opatrenia.

- Obranca majstrovských Košíc Mislav Rosandič a útočník Sebastián Čederle z vicemajstrovskej Nitry sa pripoja k slovenskej hokejovej reprezentácii v príprave pred tohtoročnými MS.

- Vzduch v lezeckých centrách obsahuje potenciálne škodlivé chemikálie uvoľňované z lezeckej obuvi jej oderom počas lezenia. Ich koncentrácia v niektorých prípadoch presahuje hodnoty namerané na rušnej ulici. Vyplýva to z novej štúdie.

- Národné divadlo Košice pripravilo pre divákov najnovšiu hru oceňovanej britskej autorky Beth Steelovej Kým nepadnú hviezdy. Činohra NDKE ju v celoslovenskej premiére uvedie v piatok (2. 5.) na Malej scéne v réžii Michala Náhlíka.

- Devätnásťročný muž utrpel zranenia pri streľbe v belgickej metropole Brusel, ktorá sa odohrala v noci na stredu. Muž má strelné poranenie ľavého stehna, avšak nie je v ohrození života, uviedol v stredu prokurátor.

- Španielska polícia vyslobodila tri nemecké deti, ktoré boli vlastnými rodičmi držané zatvorené v jednom z domov v meste Oviedo v regióne Astúria na severe krajiny od čias pandémie ochorenia COVID-19.

- Rada Fondu na podporu umenia (FPU) odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.

- Ukrajina je ochotná pristúpiť na mierové rozhovory v akomkoľvek formáte hneď, ako sa presvedčí, že Rusko je skutočne pripravené na náročnú cestu k mieru.

- Hlavné mesto upozorňuje na výskyt diviaka v Horskom parku v Bratislave. Vyzýva na opatrnosť. Informuje o tom na sociálnej sieti.

- Český prezident Petr Pavel v nedeľu popoludní na Pražskom hrade prijme lídra nemenovanej krajiny, oznámila v stredu jeho kancelária.

- Zdroj agentúry Reuters z prostredia ukrajinskej vlády v stredu uviedol, že Kyjev je pripravený spolu s USA podpísať dohodu o ťažbe nerastných surovín.

- Čína v stredu zverejnila dokument, v ktorom naznačila, že koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 mohol vzniknúť v Spojených štátoch.

- Ustanovenia zákona o poľovníctve, ktoré napadla skupina poslancov parlamentu, nie sú v rozpore s ústavou. Rozhodol o tom Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý nevyhovel návrhu skupiny poslancov z roku 2023. Rozhodnutie prijal súd na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna.

- Opozičné PS vyzýva ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, aby svoje pozemky v bratislavských Vajnoroch, vedľa tých, na ktorých má byť vybudovaná nová národná nemocnica, previedla v prospech štátu.