Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Import

ECB znížila kľúčové úrokové sadzby aj odhad rastu ekonomiky

Na archívnej snímke Európska centrálna banka v Frankfurde nad Mohanom. Foto: TASR/AP

Ide už o tretie zníženie úrokových sadzieb centrálnou bankou v tomto roku.

Frankfurt nad Mohanom 17. októbra (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) vo štvrtok podľa očakávania znížila svoje kľúčové úrokové sadzby o 25 bázických bodov, čím reagovala na spomalenie inflácie v eurozóne. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a DPA.

Rada guvernérov sa rozhodla znížiť tri kľúčové sadzby ECB o 25 bázických bodov. Úrokové sadzby jednodňových sterilizačných operácií, hlavných refinančných operácií a jednodňových refinančných operácií sa tak s účinnosťou od 23. októbra znížia na 3,25 %, 3,40 % a 3,65 %.

Ide už o tretie zníženie úrokových sadzieb centrálnou bankou v tomto roku. ECB sa vyhla akýmkoľvek náznakom ďalšieho postupu v otázke vývoja úrokových sadzieb do konca tohto roka, pričom zopakovala, že jej rozhodnutia budú naďalej závisieť od údajov prichádzajúcich z ekonomiky. Analytici očakávali, že ECB sadzby zníži, keďže inflácia v krajinách platiacich eurom pokračuje v poklese.

Medziročná inflácia v eurozóne podľa najnovších údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat v septembri klesla na 1,7 % z augustovej úrovne 2,2 %. Inflácia sa tak prvýkrát od polovice roka 2021 dostala pod strednodobú cieľovú hodnotu ECB, ktorá predstavuje 2 %. K poklesu prispeli najmä lacnejšie energie.

ECB zároveň stále znepokojuje slabý hospodársky výkon eurozóny. Tohtoročný rast bude podľa jej aktuálnych prognóz len na úrovni 0,8 %, čo je menej, ako sa predpokladalo v lete. Podľa centrálnej banky by sa ekonomika menovej únie mala oživiť až v nasledujúcich rokoch.

Napriek pokroku dosiahnutému v boji proti inflácii sa ekonómovia domnievajú, že ECB ešte nedosiahla svoj cieľ. Dôvodom je skutočnosť, že jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestále ceny energií a potravín, sa v eurozóne drží na pevnej úrovni. V septembri klesla len mierne o 0,1 percentuálneho bodu na 2,7 %. ECB zároveň očakáva, že koncom roka sa inflácia opäť mierne zvýši.

Centrálna banka v júni iniciovala obrat v politike úrokových sadzieb a znížila ich prvýkrát od nástupu inflačnej vlny v eurozóne. K ďalšiemu zníženiu pristúpila v septembri. Predtým ECB od júla 2022 sadzby desaťkrát po sebe zvýšila, aby zvládla prudký nárast inflácie spôsobený vojnou na Ukrajine a s ňou súvisiacou energetickou krízou. Inflácia v eurozóne dosiahla vrchol na úrovni viac ako 10 % v októbri 2022.