Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Import

Europarlament ukazuje na porušovanie ľudských práv

Európsky parlament. Foto: TASR - Martin Baumann

EP odsúdil nezákonnú okupáciu Krymu a tamojšieho mesta Sevastopol zo strany Ruska.

Brusel 19. decembra (TASR) - Európsky parlament vo štvrtok prijal tri rezolúcie týkajúce sa porušovania ľudských práv na Krymskom polostrove, v Kirgizsku a Azerbajdžane. TASR o tom informuje podľa webovej stránky EP.

EP odsúdil nezákonnú okupáciu Krymu a tamojšieho mesta Sevastopol zo strany Ruska. V prijatom dokumente sa uvádza, že na Kryme dochádza k výraznému porušovaniu ľudských práv, pričom terčom útokov sú najmä krymskí Tatári, etnickí Ukrajinci a iné národnostné menšiny.

Europarlament takisto poukázal na politických väzňov Irynu Danylovyčovú, Tofika Abdulhazijeva a Ameta Sulejmanova ako na príklady prenasledovania novinárov, aktivistov a obhajcov ľudských práv ruskými okupantmi. Zároveň vyzval na ich okamžité a bezpodmienečné prepustenie.

Europoslanci vyjadrili vážne znepokojenie nad útokmi kirgizskej vlády na slobodu médií, slobodu prejavu a nad zastrašovaním politickej opozície, čo zahŕňa zatýkanie novinárov, blogerov a členov skupín občianskej spoločnosti. Predovšetkým vyzvali na prepustenie zatknutého opozičného lídra Temirlana Sultanbekova a ďalších straníckych funkcionárov.

Rezolúcia takisto apeluje na kirgizskú vládu, aby stiahla svoj "zákon o falošných informáciách" a zákon o "zahraničných predstaviteľoch" a žiada, aby kirgizské orgány nepomáhali Rusku pri obchádzaní sankcií uvalených naň pre vojenskú agresiu proti Ukrajine.

Členovia EP odsúdili pokračujúce porušovanie ľudských práv v Azerbajdžane a naliehajú na tamojšie úrady, aby okamžite skončili so zásahmi proti skupinám disidentov. Takisto požadujú bezpodmienečné prepustenie obhajcov ľudských práv, novinárov a politických aktivistov, ktorí sú stíhaní podľa nich na základe vykonštruovaných, politicky motivovaných obvinení.

Vyjadrili tiež poľutovanie nad tým, že ľudskoprávnemu aktivistovi Gubadovi Ibadoghluovi z Azerbajdžanu nebola umožnená účasť na slávnostnom odovzdávaní Sacharovovej ceny za slobodu myslenia v Štrasburgu ani sa s ním nedalo spojiť na diaľku. Europoslanci požadujú okamžité zrušenie zákazu cestovania uvaleného naňho.