Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Import

Firma v Zlíne pomôže v boji s ebolou, vyvinula špeciálny biovak

Archívne foto Foto: TASR/AP

Biovak je vlastne transportný prostriedok, ktorý je určený na prevoz potenciálne infikovaného pacienta.

Zlín 18. septembra (TASR) - V boji proti šíreniu smrtiacej eboly majú hrať dôležitú úlohu takzvané biovaky, ktoré vyrába firma v moravskom meste Zlín ako jediná na svete. Unikátne biovaky majú zabrániť šíreniu choroby do okolia. Používajú ich už aj v Afrike. Dopyt po nich je však niekoľkonásobne vyšší, než je firma schopná vyrobiť, informoval dnes portál Českého rozhlasu (ČRo).

Biovak je vlastne transportný prostriedok, ktorý je určený na prevoz potenciálne infikovaného pacienta.

Ide o zariadenie vo veľkosti a tvare mobilnej postele. Je obtiahnuté špeciálnym materiálom, vysvetlil riaditeľ zlínskej výrobnej firmy Pavel Kostka. Týmto materiálom sú špecializované plasty, ktoré nereagujú na dekontaminačné prostriedky. "Tie prostriedky sa používajú s chlórom, čo je veľký problém," dodal riaditeľ.

V prípade eboly bol tento problém taký veľký, že firma musela biovak upraviť - najmä vymeniť typy filtrov.

"Ľudia tam vlastne pracujú s voľným chlórom - nenakazia sa, ale môžu si spáliť dýchací trakt tým, že im tam chlór vnikne. Dráždi nielen sliznicu, ale tiež pokožku," uviedol riaditeľ.

Dopyt je momentálne obrovský. Len organizácia Lekári bez hraníc dostanú v najbližších dňoch okolo 40 biovakov a ďalšie ochranné pomôcky.

Pri ebole nestačia na zabránenie jej prenosu len biovaky, treba správne používať aj osobné ochranné pracovné pomôcky, upozornila zlínska krajská epidemiologička Hana Tkadlecová.

Súhlasí s ňou takisto šéf firmy Kostka. Na ebolu už zomreli desiatky zdravotníkov. Biovak je použiteľný po dekontaminácii dovtedy, kým ho niečo neprederaví alebo sa nenaruší jeho nepriedušnosť.

Biovak je určený na prepravu živých nakazených pacientov, pre mŕtvych sú už potrebné takzvané patologické vaky.

Podľa Kostku svet ebolu podcenil a nepokladá ju za vážnu hrozbu ani dnes. Riaditeľ informoval, že najviac objednávok na biovaky a ďalšie zariadenia nemajú z Afriky či Európy, ale z Brazílie. Obávajú sa tam bioterorizmu, a keďže sa blíži olympiáda, chcú byť pripravení.

Jeden biovak stojí odberateľa približne 100.000 českých korún (3630 eur), informoval web www.rozhlas.cz.