Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Import

Fotograf Tomáš Hulík má výstavu aj prvú monografiu o krásach Slovenska

Na archívnej snímke Tomáš Hulík s bobrom. Foto: TASR - Andy Šutek

V knihe je výber fotiek najmä z obdobia od 2010 do súčasnosti. Je to taký záber zo 150.000 km precestovaných po Slovensku. Z niekoľkých desiatok tisícok fotografií je v knihe vyše 160.

Bratislava 14. októbra (TASR) – Slovensko ako pôsobivú a pestrú krajinu medzi Tatrami a Dunajom predstavuje fotograf Tomáš Hulík v bratislavskej Galérii Z. Výstava pod názvom Cesty Slovenskom potrvá do 20. novembra. Na jej otvorení prezentovali prvú monografiu fotografa Slovensko, pocity a nálady.

"V knihe je výber takmer od začiatku môjho fotenia, ale najmä z obdobia od 2010 do súčasnosti. Je to taký záber zo 150.000 km precestovaných po Slovensku. Z niekoľkých desiatok tisícok fotografií je v knihe vyše 160. Našťastie mi s výberom pomohol otec, podľa programu jeho galérie sa zameral aj na trošku umeleckejšie veci, nielen tie úplne predstavujúce krásy Slovenska," povedal pre TASR autor.

Na výstave sú farebné zábery s rozmermi 100 x 80 cm. Pohľad z vtáčej perspektívy na geometrické úrodné polia na Žitnom ostrove a Liptove sa striedajú s umeleckými zábermi na Spišský hrad alebo Gerlachovský štít trčiaci z hmly, pestrofarebné listnaté jesenné lesy Malej Fatry, osamelé kostolíky v Martinčeku a Žehre, pri mesačnom svite osvetlenú banskoštiavnickú Kalváriu, Dunaj pri Hrade Devín a iné fotografie.

Oveľa viac ich je v knihe z vydavateľstva Dajama. Okrem prírodných scenérií, záberov vtákov a iných zvierat sú tam aj nazretia do Bratislavy, Spišského Štvrtka, Važca, Zohoru, Borišova, Liptovskej Tepličky, Tomášikova, Senného, Betliara, Ludrovej, Levoče, Košíc, Prešova, Nitry, Trnavy, Kremnice, Bardejova a iných miest.

Pražský rodák Tomáš Hulík (1976) vyštudoval v Bratislave odbor environmentalistiky na Prírodovedeckej fakulte. Zúčastnil sa na vedeckých a fotografických expedíciách v Rusku, na ostrove Sachalin, jazere Bajkal, na Borneu, Sumatre, v Južnej Kórei, Mongolsku, Keni. Vo fotografickej tvorbe sa prevažne venuje prírode, najmä živočíšnej ríši a krajinárskej fotografii, ale nie je mu cudzia ani reportážna tvorba (cunami v Banda Aceh na Sumatre v 2005, cyklus Ľudia).

Publikuje v prestížnom časopise National Geographic, GEO, Universum a iných periodikách na Slovensku a v Česku. Za fotografie získal bronzovú medailu v kategóriách Krajina a Reportáž v rámci FEP European professional photographer of the Year 2011, zvíťazil v súťaži Slovak Press Photo 2014 v kategórii životné prostredie.

Pracuje aj v televíznom prostredí ako kameraman, režisér a producent. Nakrútil niekoľko filmov o bobroch, ktoré vysielali televízie ORF, ZDF, ARTE a Discovery Channel. Tiež dokumentárny film o Vysokých Tatrách Divočina zamrznutá v čase a film Návrat rysov pre rakúsku ORF. Jeho poslednými filmami sú Cesty Slovenskom, Kráľ nebies Orol skalný a Divoké Slovensko.