Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Import

GIORDANO: Detstvo je prerozprávaný príbeh, ktorý si so sebou nesieme

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Len 33-ročný spisovateľ priznal, že fyzika mu stále ponúka odlišný pohľad na svet, ktorý využíva aj pri písaní kníh.

Bratislava 3. marca (TASR) - Obrovskému záujmu verejnosti sa tešil v súčasnosti najúspešnejší taliansky spisovateľ Paolo Giordano na besede s čitateľmi v stredu (2. 3.) v Bratislave, v kníhkupectve Martinus na Obchodnej. Svetový autor na Slovensko zavítal pri príležitosti 25. výročia vydavateľstva Slovart. "V období, keď som písal svoju prvú knihu, bol som absolútne presvedčený, že kariéra fyzika je pre mňa večná," prezradil Paolo Giordano, pôvodným povolaním vedec, ktorý v roku 2008 spôsobil v Taliansku senzáciu vydaním debutového románu Osamelosť prvočísiel. Kniha získala celý rad literárnych ocenení, preložili ju do vyše štyridsiatich jazykov a dočkala sa aj filmového spracovania.

Len 33-ročný spisovateľ ďalej priznal, že fyzika mu stále ponúka odlišný pohľad na svet, ktorý využíva aj pri písaní kníh. "Nemusím v nich písať vyslovene o fyzike alebo matematike, ale ten iný pohľad je v nich cítiť. Fyzika je mocná," doplnil Giordano, ktorý sa spočiatku hanbil za svoju literárnu tvorbu a podľa vlastných slov písal potajomky. Z jeho Osamelosti prvočísiel sa stal veľký čitateľský hit. "Úprimne si myslím, že je lepšie, keď človek zažije úspech v mladom veku. Pretože, keď ste mladý a vaša práca má úspech, máte viac príležitostí to využiť, prináša vám to slobodu," poznamenal autor s tým, že sa musel vyrovnať s nečakanou a veľmi náhlou slávou. Až postupne zistil a konečne aj akceptoval, že bez fyziky môže byť, ale bez písania nie. "Bol som veľmi nešťastný fyzik a som celkom šťastný spisovateľ."

Giordano sa vo svojej prvej knihe venoval téme dôležitosti detstva, traumatizujúcim zážitkom, ktoré sa s dieťaťom nesú celý jeho život. "Detstvo je prerozprávaný príbeh, ktorý si so sebou nesieme. Možno sa nepodobá tomu, ako to v skutočnosti bolo, ale ten príbeh detstva si so sebou nesieme stále," podčiarkol spisovateľ, ktorý do svojho megaúspešného románového debutu preniesol i autobiografické prvky. "Nie sú tam vyslovene konkrétnosti z môjho života, ale celá tá kniha je autobiografická v tom zmysle, že všetky jej myšlienky a atmosféra pochádzajú z mojej hlavy. Je to úplne logické a automatické pri prvej knihe, ktorú človek napíše."

Rodák z Turína rozprával aj o svojom druhom románe Ľudské telo, v ktorom opísal vplyv vojnového konfliktu na psychiku človeka a medziľudské vzťahy. Témou modernej vojny, mierových misií a vojakov v Afganistane, kam Paolo Giordano dvakrát vycestoval, mnohých prekvapil. Podľa autora je práve jeho druhý knižný počin, ktorý vznikol na základe fascinácie vojnovými románmi a filmami, najviac autobiografický. "Zašiel som oveľa ďalej. Možno vďaka tomu, že som sa obliekol do uniformy - do úlohy, ktorá nebola moja - dokázal som povedať veci, ktoré by som inak nepovedal."

Fanúšikovia Paola Giordana si po vyše hodinovej besede nechali podpísať i jeho tretiu knihu Čierna a strieborná. Na autogramiáde nechýbala ani Mária Štefánková, ktorá všetky romány talianskeho spisovateľa preložila do slovenčiny. Z trojice knižiek si za svoju "naj" vybrala Osamelosť prvočísiel. "Nikto nevie, prečo svet oslovil akurát román, ktorý je hrozne depresívny, hrozne pesimistický, ani sa nekončí bohvieako dobre. Ale možno je to tým, že celý svet je teraz taký. Svet je smutný, svet je strašný a on tieto veci pomenoval v detaile. Cez svoje postavy vyjadril svoj názor k tomuto svetu," povedala pre TASR Mária Štefánková.

Paolo Giordano (1982) sa narodil v Turíne a povolaním je fyzik. Debutoval románom Osamelosť prvočísiel (La solitudine dei numeri primi, 2008, Slovart 2012). Za svoj debut získal viacero literárnych ocenení vrátane prestížnej ceny Premio Strega. Na Slovensku mu vyšli aj ďalšie dva romány Ľudské telo (Il corpo humano, 2012) a Čierna a strieborná (Il nero e l'argento, 2014).