Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Import

Grécky vedec Tachiaos prevzal dnes v Bratislave Medzinárodnú cenu SAV

Slovenská akadémia vied Foto: SAV

V roku 2011 prof. Tachiaos stál pri založení Centra štúdií kultúrneho dedičstva Cyrila a Metoda v Solúne.

Bratislava 6. septembra (TASR) - Grécky vedec, emeritný profesor Antonios Emilios Tachiaos si dnes v Primaciálnom paláci v Bratislave prevzal z rúk predsedu Slovenskej akadémie vied (SAV) prof. Jaromíra Pastoreka Medzinárodnú cenu SAV za vynikajúce dielo v oblasti vied o spoločnosti a kultúre.

Na slávnosti sa zúčastnili predstavitelia SAV, ministerstva školstva, Univerzity Komenského, Ekonomickej univerzity v Bratislave a ďalších inštitúcií. Prítomný bol aj veľvyslanec Grécka v Slovenskej republike Nicolas Plexidas.

Po prevzatí ocenenia prof. Tachiaos sa vo svojej prednáške zameral hlavne na význam misie sv. Cyrila a Metoda na Veľkej Morave.

Prof. Tachiaos


Prof. Tachiaos, 82-ročný vedec, je v súčasnosti v Grécku považovaný za najväčšieho odborníka na cyrilo-metodskú problematiku a patrí zároveň medzi najuznávanejších svetových odborníkov v tejto oblasti. Od roku 1966 vyučoval na Univerzite v Solúne cirkevné dejiny a literatúru Slovanov. Neskôr pôsobil ako šéfredaktor časopisu slovanských štúdií - slavistickej ročenky Cyrillomethodianum. Bol dlhoročným predsedom Helénskeho združenia slovanských štúdií, zástupcom Grécka v Medzinárodnom výbore slavistov, v roku 1976 sa stal zakladajúcim členom Medzinárodného združenia pre štúdium slovanských kultúr. Stal sa aj zahraničným členom Srbskej akadémie vied a umení, čestným doktorom vied Univerzity v Sofii, parížskeho Inštitútu pravoslávnej teológie a pravoslávneho teologického seminára sv. Vladimíra v New Yorku. Prednášal na univerzitách v USA, Kanade, Rakúsku a v mnohých ďalších krajinách. Stretával sa aj s odborníkmi zo Slovenska, najmä s historikmi, napríklad s prof. Matúšom Kučerom a ďalšími.

V roku 2011 prof. Tachiaos stál pri založení Centra štúdií kultúrneho dedičstva Cyrila a Metoda v Solúne. Je stále verejne činný a publikuje. Vo svojej bohatej publikačnej činnosti sa zaoberá hlavne grécko-slovanskými historickými a kultúrnymi vzťahmi. Napísal napríklad knihu Cyril a Metod, v ktorej sú po prvý raz preložené životopisy solúnskych bratov do gréčtiny, ďalej Dejiny slovanských pravoslávnych kostolov, Pramene cirkevných dejín pravoslávnych Slovanov, Slovanské rukopisy v ruskom kláštore sv. Panteleimona na sv. hore Athos, publikáciu o živote a diele Cyrila a Metoda a mnohé ďalšie.