Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Import

Život rakúskej cisárovny Sissi ukončil atentátnik pred 120 rokmi

Na snímke obraz Prvorodený. Foto: TASR - František Iván

Pôvodne sa mal cisár František Jozef I. oženiť so staršou sestrou budúcej panovníčky Helenou, ale mladík sa zaľúbil v dnešnom rakúskom kúpeľnom meste Bad Ischl do mladej, vtedy len 15-ročnej Alžbety.

Ženeva/Bratislava 10. septembra (TASR) - Alžbeta Bavorská (Sissi) bola bavorskou princeznou, rakúskou cisárovnou, českou a uhorskou kráľovnou a manželkou rakúskeho cisára Františka Jozefa I.

Jej život predčasne ukončil 10. septembra 1898 atentát. Došlo k nemu pred 120 rokmi v Ženeve, vo chvíli keď sa chystala nastúpiť na loď do Montreux. Na nábreží k nej priskočil taliansky anarchista Luigi Lucheni a bodol ju pilníkom do hrude. Zasiahol jej osrdcovník a privolaný lekár už mohol u vtedy 60-ročnej rakúskej cisárovnej iba konštatovať smrť.

Alžbeta (Elisabeth Amália Eugénia) sa narodila na Vianoce 24. decembra 1837 v Mníchove. Bola dcérou bavorského vojvodu Maximiliána Jozefa a vojvodkyne Ludoviky Vilhelmíny Bavorskej. Mala sedem súrodencov, narodila sa ako tretia v poradí. Jej matka bola dcérou bavorského kráľa Maximiliána I. a sestrou Žofie, matky rakúskeho cisára Františka Jozefa I.

Alžbeta Bavorská bola manželkou rakúskeho cisára Františka Jozefa I. Na snímke plesová róba Alžbety. V Košiciach 21. februára 2017.
Foto: TASR/AP

Vyrastala na vidieckom zámku Possenhofen, zimy trávila rodina v mníchovskom paláci. Pôvodne sa mal cisár František Jozef I. oženiť so staršou sestrou budúcej panovníčky Helenou (Nené), ale mladík sa zaľúbil v dnešnom rakúskom kúpeľnom meste Bad Ischl do mladej, vtedy len 15-ročnej Alžbety. Pár sa zasnúbil 18. augusta 1853 a svadbu mali 24. apríla 1854 vo viedenskom Kostole sv. Augustína. Rozprávková svadba bavorskej princeznej a rakúskeho cisára Františka Jozefa I. trvala niekoľko dní. Svätostánok zdobili zlatom pretkávané baldachýny a desaťtisíce sviečok. Mladý cisársky pár sa následne usadil na zámku Schönbrunn a v Hofburgu vo Viedni. Sobáš manželského páru mal podporiť rakúske záujmy v Nemecku.

Prvé roky jej manželstva vládla v krajine politicky napätá situácia. Habsburská monarchia stratila svoje popredné mocenské postavenie v Európe a po ťažkých vojenských prehrách taktiež talianske dŕžavy. Cisár bol zaneprázdnený povinnosťami. Cisárovná si krátila voľné chvíle a často chodievala do zámku v Laxenburgu neďaleko od Viedne. V rozsiahlom parku s rybníkom sa mohla oddávať svojej veľkej vášni – jazde na koni.

Alžbeta bola inteligentná, nadaná na jazyky, sčítaná a politicky aktívna. Na viedenskom dvore sa začala učiť aj po grécky a po maďarsky. Sissi bola známa svojimi promaďarskými sympatiami. Neskôr sa stala aj uhorskou kráľovnou (1867). Najprv sa len chcela vyslobodiť spod prísneho dvorného režimu a etikety, neskôr našla v cestovaní nový zmysel života. Keď bola Sissi na cestách, nikto ju nekontroloval, ani ju nenútil zúčastňovať sa na ceremóniách. Mohla sa slobodne venovať písaniu básní, športu či skrášľovaniu. Najradšej žila na gréckom ostrove Korfu, kde si dala postaviť rozprávkový letný kaštieľ Achilleon, ale rada bývala aj v zámočku v Gödöllő blízko Budapešti.

Portrét cisárovnej Sissi.
Foto: TASR/Milan Kapusta

Okrem korunného princa Rudolfa porodila tri dcéry - Sophiu, Giselu a Máriu Valériu. Jej prvá dcéra zomrela, keď mala iba dva roky. Sissi jej smrť veľmi zasiahla, roky trpela depresiami. Spočiatku šťastní manželia sa po rokoch odcudzili. Cisár udržiaval vzťah s herečkou Katarínou Schrattovou. Na cisárskom poľovníckom zámku Mayerling, neďaleko Heiligenkreuzu v Dolnom Rakúsku, sa 30. januára 1889 odohrala jedna z tragédií rodu Habsburgovcov. Tridsaťročný korunný princ Rudolf, jediný syn cisára Františka Jozefa I. a jeho manželky Alžbety a nasledovník trónu, tu spáchal samovraždu.

Cisárovná sa napokon sama stala obeťou atentátu. Písal sa 10. september 1898 a Alžbeta sa chystala v Ženeve nastúpiť na loď, ktorá ju mala odviezť do mesta Montreux. Počas cesty, keď ju sprevádzala dvorná dáma, ju zavraždil taliansky anarchista Luigi Lucheni. Atentátnika zadržali a odsúdili na doživotie, ale vo väzenskej cele spáchal samovraždu. Pohreb cisárovnej sa konal v hlavnom meste Rakúsko-Uhorska vo Viedni 17. septembra 1898. Pochovali ju do Kapucínskej hrobky, kde odpočívajú členovia habsbursko–lotrinskej dynastie.

Osobnosť "Sissi" najviac preslávil a spopularizoval rakúsky rovnomenný film Ernsta Marischku z roku 1955 s herečkou Romy Schneiderovou v hlavnej úlohe.

Na Slovensku sa konajú podujatia, ktoré pripomínajú život cisárovnej Sissi. Múzeum Betliar otvorilo 4. júna 2015 výstavu Jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta v našich dejinách a predstavách, ktorá bola na Slovensku vôbec prvou o tejto populárnej historickej postave. Súčasťou vystavovaných exponátov boli osobné predmety cisárovnej, mohutné trónne kreslo vyrobené pre cisára Františka Jozefa I. i pravé plesové šaty filmovej kráľovnej, ktorú stvárnila pôvabná herečka Romy Schneiderová. Bronzovú sochu Alžbety od Gyulu Donátha z roku 1903 možno nájsť v kúpeľnom parku v Bardejovských kúpeľoch. Manželka Františka Jozefa I., známa ako Sissi, využila liečebný účinok Bardejovských kúpeľov počas kúpeľného pobytu v lete roku 1895.

Divadlo teatrálnej skratky predstavilo v auguste v Krajskom múzeu v Prešove dramatizovaný pohľad do regionálnych dejín. Návštevníci sa dozvedeli, aké tajomstvá ukrývala cisárovná Sissi. Hlavným bodom programu bola hra o Irme Sztárayovej, ktorá sa narodila v Starom a zomrela v Sobranciach. Od roku 1894 bola dvornou dámou a najbližšou spoločníčkou Sissi. Cisárovnú Alžbetu sprevádzala na všetkých jej cestách a bola pri nej aj v osudný deň 10. septembra 1898 v Ženeve.

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Jarná idyla sa končí. Na ako dlho?

Mrazy predstavujú veľmi vážne nebezpečenstvo pre rozkvitnuté ovocné stromy, keďže vegetácia je asi o dva týždne urýchlená.

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.

- Okresný súd Žilina v piatok rozhodol v prípade vlaňajšej vraždy novorodenca v Rajci. Súd uznal 26-ročnú Luciu L. za vinnú a za obzvlášť závažný zločin vraždy jej uložil trest odňatia slobody v trvaní 17 rokov.

- Hľadaný občan Srbskej republiky bol vydaný na Slovensko v súvislosti s neoprávneným čerpaním pandemickej pomoci. TASR o tom informovala Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.

- Americký prezident Donald Trump predstavil zlatú kartu, ktorá by bohatým prisťahovalcom poskytla možnosť zostať v Spojených štátoch bez časového obmedzenia.

- Poslanci začali dopoludnia rokovať o dvoch novelách Ústavy SR, jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH. O návrhoch sa rokuje spoločne v zlúčenej rozprave. Do diskusie sa písomne prihlásilo 18 poslancov. Následne sa môžu do debaty hlásiť aj ústne.

- Firemné insolvencie po celom svete budú pokračovať v raste. Po 10-percentnom náraste v minulom roku sa očakáva ďalší vzostup o 6 % v roku 2025 a o 3 % v roku 2026. Ak sa prognózy potvrdia, znamenalo by to už 5 po sebe nasledujúcich rokov s rastúcimi insolvenciami.

- Polícia upozorňuje na priebežnú uzáveru tunela Horelica na ceste I/11. Dôvodom sú kolóny na hraničnom priechode s Českou republikou vznikajúce v súvislosti s kontrolami a opatreniami proti slintačke a krívačke.

- Policajti z Komárna zadržali dvojicu, ktorá sa vlámala v Komárne do miestnej cukrárne. Z nej odcudzila notebook a fľašu šumivého vína, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie 33. schôdze sériou návrhov z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Ako prvú preberajú novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi.