Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Import

INEKO:Navrhované zvýšenie miezd lekárov prevyšuje budúcoročnú infláciu

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Vláde by pri rokovaniach s lekárskymi odborármi odporúčal, aby štát vyžadoval za zvýšené mzdy zdravotníkov aj lepšie výsledky pre pacienta.

Bratislava 24. októbra (TASR) - Navrhované zvýšenie miezd lekárov pre rok 2025 podľa riaditeľa Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušana Zachara bezpečne prevyšuje budúcoročnú infláciu. Na druhej strane rozumie, že lekárski odborári budú bojovať za výdobytky, ktoré vyjednali s predchádzajúcimi vládami, a za ktoré hlasovali v parlamente aj poslanci terajších vládnych strán.

"Je to ich právo. Myslím si, že chcú ukázať, že sú vo svojich požiadavkách konzistentní a navyše nechcú pripustiť precedens, že sa začne otvárať platový automat aj v súvislosti so zmenou koeficientov smerom nadol," skonštatoval Zachar pre TASR na margo aktuálnej situácie v sektore. Zároveň podotkol, že málokto v slovenskom hospodárstve má na každý rok zákonom automaticky garantované zvýšenie miezd v takom rozsahu ako zdravotníci.

Vláde by pri rokovaniach s lekárskymi odborármi odporúčal, aby štát vyžadoval za zvýšené mzdy zdravotníkov aj lepšie výsledky pre pacienta. "Doteraz vlády, konkrétne Ivety Radičovej a Eduarda Hegera, protestujúcim lekárom, ktorí podali hromadné výpovede, vždy ustúpili, pričom opatrenia, ku ktorým sa následne zaviazali, nezlepšili zdravotníctvo pre pacienta a priniesli doň mnohé systémové problémy. Viď nemotivačný a finančne neudržateľný platový automat alebo ideologický zákaz transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti a podobne," doplnil.

Vyše 2460 lekárov z nemocníc je pripravených podať hromadné výpovede do konca októbra, ak vláda nebude dodržiavať osem bodov memoranda, ktoré v roku 2022 podpísal vtedajší kabinet s Lekárskym odborovým združením. Jedným z nich je navýšenie miezd lekárov v budúcom roku o 9,7 percenta namiesto 6,4 percenta, ktoré im aktuálne ponúka minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD). Minister aj odborári tento týždeň deklarovali, že sú ochotní spoločne rokovať.

Hromadné výpovede podávali lekári aj v minulosti. Naposledy v októbri 2022 počas vlády Eduarda Hegera. Výpovede dalo viac ako 2100 lekárov, viaceré nemocnice preto rušili plánované operácie, uvažovalo sa aj o vyhlásení núdzového stavu. Pred uplynutím výpovednej doby dospeli vláda a lekári k dohode na ich požiadavkách. Akcia hromadných výpovedí otriasla zdravotníctvom aj koncom roku 2011 za vlády Ivety Radičovej. Vtedy došlo na niekoľko dní k reálnemu odchodu asi 1200 lekárov z nemocníc, čo viedlo k vyhláseniu núdzového stavu. Aj vtedy sa lekári rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich požiadaviek.