Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Import

Jack Kerouac: More je môj brat

More je môj brat Foto: Artforum

Ide o debut, ktorý bol po prvý raz vydaný až v roku 2010 po 44. výročí Kerouacovej smrti - práve na Slovensku vo vydavateľstve Artforum.

Bratislava 3. decembra (TASR) - Debut Jacka Kerouaca, ktorý sa nedočkal vydania počas jeho života.

Po prvý raz bol vydaný až v roku 2010 po 44. výročí Kerouacovej smrti - práve na Slovensku vo vydavateľstve Artforum. Je zaujímavé, že kniha vyšla v malom štáte, kde sa ľudia učia o beat generation na hodinách literatúry a nie vo vydavateľstve City Lights v San Franciscu, kde Kerouac písal svoje najznámejšie diela. 

Román je prepísaným denníkom Cesta do Grónska. S názvom počas prepisovania nebol autor spokojný, a tak ho menil od Námorníka na obchodnej lodi, cez Introverta na mori, Námorníka či Dva svety za jeden nový, až sa dostal k názvu More je môj brat. Základom je Kerouacova plavba do Európy na obchodnej lodi Dorchester, kde pracoval ako pomocná sila v kuchyni.

Kniha sleduje príbehy dvoch mužov - Wesleyho Martina a jeho priateľa Billa Everharta. Kerouac bol ten, ktorý poukázal na to, že USA tvoria ľudia diametrálne odlišní, fenomény sami osebe. Práve tak sú odlišní aj Wesley s Billom. Wesley, nekomplikovaný temperamentný robotník, ktorý cestuje po svete ako námorník, najviac pripomína Jacka Kerouaca. No Bill predstavuje odvrátenú stranu Kerouacovej osobnosti, viac introvertnú, tichú, zaľúbenú do kníh. Bill je učiteľom na katedre angličtiny v Columbijskej univerzite, intelektuál, ktorý žije svoj život pri knihách, na ktoré sa stále odvoláva. „Vysoké nádeje pre nízke nebo! Márna Lásky snaha, tam to Shakespeare povedal. Áno, tam je to! Nízke nebo a ľudia s vysokými nádejami... ale sťažovať sa nemôžem, chlapci a dievčatá. Mám dobré miesto na univerzite, tá fráza, ktorú máme tak radi. A šťastne žijem v pohodlnom byte so starnúcim otcom a so splašeným mladým bratom. Pravidelne jem, dobre spím. Pijem dosť piva. Čítam knihy a zúčastňujem sa na nespočetných kultúrnych podujatiach. A poznám zopár žien...“, charakterizuje svoj život.

Wesley a Bill sa stretnú v bare vďaka žene menom Polly, ktorej sa Wesley zapáčil. Ráno po „žúre“ sa Wesley s Billom rozprávajú a Bill sa rozhodne ísť s ním na loď. Chce na chvíľu utiecť zo svojho života, pred spoločnosťou a zarobiť peniaze na operáciu otca. „Vždy som myslel na more a lode, na také veci," povedal Everhart s pohľadom upretým na vzdialené lode. „Vypadnúť z tohto bordelu.

Na lodi Bill zisťuje, že ho čaká ďalší stereotyp, jeho doterajšie problémy akoby zostali na súši. Zato Wesley je spokojný, miluje, keď môže stáť na lodi a pozorovať more a oblohu. Robota je pretkaná rozhovormi o fašizme, ktorý nenávidia, kapitalizme a lákajúcom socializme. Popritom pijú a hrajú karty s ostatnými mužmi na lodi. Vďaka postave Billa spoznávame tichšiu časť Kerouacovho ja, ktorá môže byť v rozpore s predstavou verejnosti – Kerouac ako neviazaný človek, hľadajúci slobodu, milujúci džez a drogy.

More je môj brat je román s excentrickými postavami, filozofovaním o živote a systéme, písaný hovorovým štýlom a pomerne súčasným jazykom. Napriek tomu, že toto zaujímavé dielo možno nepredbehne román Na ceste, rozhodne sa ho oplatí prečítať.


Autor recenzie: Lucia Repková

Autor knihy: Jack Kerouac

Vydavateľstvo: Artforum

Počet strán: 160 strán

Väzba: pevná väzba

Jazyk: slovenský jazyk

ISBN: 9788089445066