Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Import

Jedinečné a neopakovateľné príbehy rodín z našej minulosti

Foto: Slovart

Etnologička a historička Zora Mintalová Zubercová v novej obrazovej publikácii dokumentuje udalosti, zvyky a tradície našej minulosti, ktoré majú spoločného menovateľa – rodinu.

Bratislava 29. novembra (OTS) - Kniha Rodinné sviatky a zvyky je neobvyklým textovým i vizuálnym rozprávaním o živote, rodine, rodinných sviatkoch a zvykoch na Slovensku. Publikácia vznikla v spolupráci s dizajnérom, fotografom a ilustrátorom Vladimírom Holinom a nadväzuje na titul Ako sme kedysi žili. Jej zámerom je ešte viac priblížiť tradície, ktoré sprevádzali život našich predkov. Preto Zora Mintalová Zubercová zvolila formu obrazovej knihy – text vychádza z časti knihy Tradície na Slovensku, no je doplnený dobovými fotografiami. Tie autorka detailne zozbierala, pričom ich hlavným zdrojom bolo Slovenské národné múzeum v Martine. Vďaka tomu sú v knihe Rodinné sviatky a zvyky použité unikátne čiernobiele dokumentačné fotografie z konca 19. storočia a z medzivojnového obdobia 20. storočia.

Kniha je rozdelená do troch rozsiahlych celkov. Prvý z nich sa venuje narodeniu detí a detstvu. Autorka v ňom zaznamenáva napríklad starostlivosť o deti, krst, či vtedajšie obľúbené hry. Druhá kapitola sa venuje mladosti a svadbe, tretia dokumentuje starobu a úmrtie, so všetkými zvykmi a tradíciami, ktoré sprevádzali toto obdobie života. Ako sama autorka v knihe píše, „každá rodina mala a má svoj vlastný príbeh, jedinečný a neopakovateľný príbeh jej členov, vzdialených príbuzných a priateľov, popretkávaný spomienkami na chvíle a okamihy, ktoré ostávali a hriali pri srdci po celý život. Nezmazateľnú stopu v nich zanechali práve rodinné sviatky a zvyky.“

O autorke


PhDr. Zora Mintalová Zubercová je etnologička, historička, múzejníčka a neprofesionálna výtvarníčka. V roku 1974 ukončila štúdium národopisu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde neskôr získala doktorát z národopisu a histórie. Pracovala v Slovenskom národnom múzeu v Martine ako odborná asistentka, výskumná pracovníčka, vedúca vedecko-výskumného oddelenia a zástupkyňa riaditeľa. V roku 2000 založila v Martine celoštátne Múzeum Slovenského Červeného kríža, ktorého riaditeľkou bola do roku 2009. Pre Múzeum slovenskej dediny pri SNM v Martine absolvovala výskumy po celom Slovensku, bola scenáristkou regiónu Orava a Spiš, riešila vyše dvadsať výskumných úloh. Je autorkou piatich expozícií v Múzeu slovenskej dediny, autorkou a spoluautorkou scenárov viac ako 50 výstav na Slovensku a v zahraničí, 21 knižných publikácií, autorkou vyše 300 štúdií a odborno-popularizačných článkov. Dodnes sa venuje histórii textilu a kulinárstva, stravovaniu, ľudovému nábytku a histórii Slovenského Červeného kríža. Vo Vydavateľstve SLOVART jej vyšla publikácia Ako sme kedysi žili. Obrazový sprievodca životom našich predkov (2021), na ktorú nadväzuje titul Rodinné sviatky a zvyky (2024) a knihy Vianoce na Slovensku (2012), Pečieme na Vianoce (2013), Tradície na Slovensku (2015), Príbeh vlákna (2016) a ďalšie.