Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 24. december 2024Meniny má Adam a Eva
< sekcia Import

KDH predstavilo liečebný plán pre slovenské zdravotníctvo

Marian Faktor Foto: TASR/Michal Svítok

Na začatie liečby slovenského zdravotníctva majú byť najprv splnené štyri predpoklady.

Bratislava 17. júna (TASR) – Kresťanskí demokrati dnes predstavili liečebný plán pre slovenské zdravotníctvo. Jeho cieľom je podľa experta KDH pre zdravotníctvo Mariana Faktora dosiahnuť konsenzus na strednodobých cieľoch v podobe dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti, ochrany rozpočtov rodín a jednotlivcov pred neodôvodnenými výdavkami na zdravotníctvo, spokojnosť klientov založená na možnosti voľby a pracovné prostredie i ohodnotenie zdravotníkov. Ako poukázal na dnešnej tlačovej konferencii, zdravotný stav obyvateľstva sa zhoršil.

"Čo sa stalo za 50 rokov, na čo sme zabudli, čo sme podcenili, že sme sa z pozície lídra dostali na chvost?... To, na čo sme zabudli, alebo na čo sme adekvátne nezareagovali, je epidémia chronických ochorení," povedal Faktor. Ich liečba je podľa jeho slov najväčším a najzákladnejším problém všetkých vyspelých krajín a ich zdravotných systémov, keďže tvoria 75 percent všetkých nákladov. Upozornil, že tradičné zdravotnícke systémy nedokážu reagovať na starnutie obyvateľstva a rozvoj chronických chorôb. Riešenie vidí v liečbe šitej na mieru.

Štyri predpoklady

Na začatie "liečby" slovenského zdravotníctva majú byť najprv splnené štyri predpoklady. Má ísť o zadefinovanie nároku poistenca a zabezpečenie jeho vymožiteľnosti, dlhodobo udržateľné stabilné financovanie, vymedzenie rolí, kompetencií i zodpovednosti subjektov v systéme, ako aj kontrola a transparentnosť tokov v zdravotníctve. KDH preto hovorí o liečbe šitej na mieru, zavedení nominálneho poistenia, poriadku v poplatkoch, definovaniu nároku pacienta na zdravotnú starostlivosť a novom systéme starostlivosti o dlhodobo chorých a bezvládnych.

Faktor poukázal na to, že Slovensko dáva spomedzi krajín V4 na zdravotníctvo najviac, ale v porovnaní s krajinami s najvyspelejším zdravotníctvom je to zásadne menej. Do budúcnosti treba podľa neho preto viac prostriedkov, s ktorými je však nevyhnutné vedieť hospodáriť. "Z pohľadu spokojnosti pacienta sa Slovensko za jeden rok prepadlo o šesť miest v rebríčku EHCI, na Slovensku je jedna z najnižších očakávaných dĺžok života pri narodení spomedzi krajín V4, pričom na hlavu dávame do systému spomedzi týchto krajín najviac. Aj to jasne hovorí, že so slovenským zdravotníctvom musíme niečo robiť," skonštatoval Faktor.

Dnes predstavené zmeny sú súčasťou dlhodobého programu KDH, ktorý by mal byť prijatý ako celok na jeseň tohto roku. "Tieto navrhované riešenia budú teraz predmetom širokej odbornej a politickej diskusie, aby sa po voľbách v roku 2016 mohli stať súčasťou programového vyhlásenia vlády," uviedol predseda KDH Ján Figeľ.