Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. máj 2025Meniny má Viliam
< sekcia Import

Klus: Pittsburská dohoda bola kľúčová na zachovanie našej identity

Na archívnej snímke opozičný poslanec Martin Klus (SaS). Foto: TASR - Michal Svítok

Podľa slov Martina Klusa sa na jednej strane dá pochopiť, že zásady Pittsburskej dohody, týkajúce sa Slovenska, Tomáš Garrigue Masaryk a pražskí centralisti nikdy nenaplnili.

Bratislava 26. mája (TASR) - Pittsburská dohoda sa s odstupom času zdá byť jedným z kľúčových historických momentov vzhľadom na zachovanie identity slovenského národa. V prípade, že by prvá Československá republika nevznikla a územie Slovenska by zostalo súčasťou Uhorska, dá sa predpokladať, že by počty občanov hlásiacich sa k slovenskej národnosti kopírovali smutnú realitu 20. storočia z územia Maďarska. Pre TASR to uviedol podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Martin Klus (SaS).

Podľa jeho slov sa na jednej strane dá pochopiť, že zásady Pittsburskej dohody, týkajúce sa Slovenska, Tomáš Garrigue Masaryk a pražskí centralisti nikdy nenaplnili. "V novovzniknutej republike, kde druhým najväčším národom neboli Slováci, ale Nemci, dávala idea 'čechoslovakizmu' istú logiku. Každopádne história ukázala, že ignorovanie zásad Pittsburskej dohody nakoniec viedlo k národnostnému napätiu, ktoré bolo jedným z dôvodov jej zániku. Bola to historická chyba," zdôraznil Klus.

Opozičný poslanec uznáva, že rozpad federácie v roku 1993 bol v prvom rade dôsledkom geopolitického vývoja 30. rokov. "Určite však svoju dôležitú rolu zohralo aj zmieňované napätie. A to nielen smerom k slovenskej menšine, ale aj nemeckej, maďarskej a rusínskej. Nakoniec odvolávky naň nájdeme aj v období po roku 1945, kedy sa Československo obnovilo, v roku 1968, kedy vznikala federácia, ale aj začiatkom 90. rokov, kedy vtedajšia ČSFR zanikala," podotkol.

Aj predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová sa domnieva, že Pittsburská dohoda bola z hľadiska usporiadania vzťahov medzi národmi porazenej habsbursko-uhorskej monarchie kľúčová. "Zachovávala územný princíp, zriaďovala spoločný česko-slovenský štát a definovala práva jednotlivých národov. Je možné, že bez úsilia tvorcov Pittsburskej dohody by Slováci nemali dnes svoj vlastný štát," pripustila.

Ohľadom nedodržania zásad tejto dohody Remišová uviedla, že po prvej svetovej vojne bolo jedinečné obdobie, kedy sa rúcali obrovské ríše, bolo to obdobie dejinných zlomov. "Pred Slovenskom boli viaceré možnosti. Vzhľadom na historický vývoj spoločný štát s Maďarmi by bol veľmi komplikovaný, veľkú časť územia strednej Európy zaberali nemecky hovoriace národy, medzi ktorými by sme boli len menšinou a pre Slovákov by to viedlo k ešte horšej situácii ako pred rokom 1914. Takisto sme mohli sformovať aj vlastný štát, no dnes je ťažko hodnotiť, ako by jednotlivé alternatívy pre Slovensko dopadli. Pittsburská dohoda sa nakoniec neuplatňovala tak, ako sa mala, najmä z pohľadu slovenskej nezávislosti, ale spoločný štát Čechov a Slovákov, aj keď nedokonalý, vydláždil cestu k samostatnosti oboch národov," myslí si.

Podpredseda Sme rodina Milan Krajniak si myslí, že nedodržanie Pittsburskej dohody zo strany českých elít bola chyba, ktorá v konečnom dôsledku prispela k neskoršiemu rozpadu Česko-Slovenska. "Medzi slovenskými politickými elitami to spôsobilo nedôveru k pražskému establišmentu, ktorú sa už nepodarilo obnoviť. Po nedodržaní Pittsburskej dohody zo strany Prahy sa rozpadu Česko-Slovenska ešte stále dalo v neskoršom období zabrániť, ale psychologické škody sa už nedali celkom napraviť. Pražské elity nikdy nedokázali v konečnom dôsledku akceptovať prístup 'rovný s rovným'. Viacero českých osobností sa snažilo takýto prístup pri rokovaní so Slovákmi nastoliť, ako napríklad Petr Pithart, ale nikdy to nebolo väčšinové stanovisko českých elít," deklaroval.

Krajniak je presvedčený, že v ľudských aj v štátoprávnych vzťahoch musí byť veľkorysejší ten silnejší, ak má vzťah dlhodobo fungovať k spokojnosti všetkých. "Pražské elity nedokázali byť ústretové k politickej emancipácii Slovákov. Po roku 1989 nemalo udržanie Česko-Slovenska dostatočnú podporu občanov Slovenska. Tí síce koniec spoločného štátu s Čechmi aktívne nepožadovali, ale ani sa aktívne nepostavili na podporu jeho zachovania. Dnes už nikto nepochybuje, že Slovenská republika je demokratický a životaschopný štát, a to je dobre," dodal.

Prezident predniesol v parlamente SPRÁVU O STAVE REPUBLIKY

Prezident SR Peter Pellegrini vyzval vládu, aby sa v snahe viesť zahraničnú politiku na všetky štyri svetové strany nevzďaľovala od partnerov v EÚ a NATO.

,aktualizované 

- Po utorkovom útoku medveďa neďaleko slovinského hlavného mesta Ľubľana je napadnutá žena v kritickom stave.

- Vláda pomôže samosprávam s vyplatením odmeny 800 eur pre ich zamestnancov. Obce, mestá a samosprávne kraje získajú na tento účel viac ako 100 miliónov eur.

- Ruský prezident Vladimir Putin podmieňuje ukončenie vojny na Ukrajine písomným záväzkom západných lídrov, že NATO sa viac nebude rozširovať smerom na východ, ako aj zrušením časti protiruských sankcií.

- Súčasný štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Michal Kaliňák sa stal splnomocnencom vlády SR pre územnú samosprávu. Rozhodla o tom vláda na svojom stredajšom zasadnutí.

- Firmy by mohli dostať od štátu podporu aj v súvislosti s americkými clami, a to rozšírením vonkajších faktorov o nepredvídateľné mimoriadne situácie.

- Britský spisovateľ indického pôvodu Salman Rushdie vyhlásil, že ho potešil najvyšší možný trest odňatia slobody pre muža, ktorý sa ho v roku 2022 pokúsil zavraždiť pri útoku nožom.

- Na stredajšom hlavnom pojednávaní v prípade vraždy študenta Daniela Tupého odmietli vypovedať všetci svedkovia. Traja to odôvodnili tým, že by si výpoveďou mohli privodiť trestné stíhanie.

- Český expremiér a predseda opozičného hnutia ANO Andrej Babiš verí, že ho súd v kauze Farmy Čapí hnízdo (FČH) oslobodí. Povedal to v stredu pred začiatkom pojednávania na Vrchnom súde v Prahe, ktoré v rámci odvolacieho konania pokračuje už tretí deň.

- Slovenskej republike podľa prezidenta SR Petra Pellegriniho chýba dlhodobá vízia, ktorú by napĺňali rôzne vlády naprieč politickým spektrom.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Rusko pri hraniciach s ukrajinskou Sumskou oblasťou zhromažďuje až 50.000 vojakov. Ukrajinskí predstavitelia v uplynulých dňoch potvrdili, že ruským silám sa v regióne podarilo dobyť niekoľko dedín.

- Na diaľnici D2 v bratislavskom tuneli Sitina smerom do Petržalky sa v ľavom jazdnom pruhu zrazili dve autá. Vodiči hlásia zdržanie 45 minút.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali stredajšie rokovanie 35.schôdze diskusiou o sprísnení pravidiel poberania dávok v hmotnej núdzi. V pléne parlamentu vystúpi v stredu predpoludním aj prezident SR Peter Pellegrini.

- Najvyšší správny súd (NSS) SR čiastočne oslobodil sudcu Juraja K. spod disciplinárneho obvinenia. Uznal ho však za vinného z vedomého porušenia povinnosti sudcu rozhodovať nestranne a nezaujato. Trest mu však neuložil.

- Juhokórejská colná služba (KCS) v stredu oznámila, že odovzdala prokuratúre štyri osoby podozrivé z pašovania kokaínu do krajiny. V apríli zaistili v Južnej Kórei rekordných 1,7 ton kokaínu na lodi plaviacej sa pod nórskou vlajkou.

- Slovensko čakajú začiatkom júna tropické dni s teplotou aspoň 30 stupňov Celzia, dusno a búrky. Zmenu počasia prinesie teplá morský vzduchová hmota, ktorá ukončí chladnejšie počasie.

- Hokejisti Edmontonu Oilers zvíťazili v noci na stredu vo štvrtom finále Západnej konferencie zámorskej NHL nad Dallasom Stars 4:1 a v sérii vedú už 3:1 na zápasy. O triumfe „olejárov" rozhodol v 30. minúte Corey Perry.

- Spoločnosť SpaceX po dvoch predošlých neúspešných štartoch vyslala svoju kozmickú loď Starship na najnovší - už deviaty - testovací let. Po približne 30 minútach sa loď vymkla kontrole a rozpadla sa, no spoločnosť zhodnotila misiu pozitívne.

- Vodič auta, ktoré v pondelok podvečer vrazilo do futbalových fanúšikov v Liverpoole, čelí podozreniam z pokusu o vraždu, nebezpečnej jazdy a jazdy pod vplyvom drog, uviedla v utorok tamojšia polícia. Pri incidente utrpelo zranenia viac ako 50 ľudí vrátane detí.

- Ruská protivzdušná obrana v priebehu troch hodín zničila alebo zachytila 112 ukrajinských dronov, uviedli v stredu skoro ráno tamojší predstavitelia. Podľa nich smerovala časť dronov aj na Moskvu.

- Americký prezident Donald Trump v utorok vyhlásil, že Kanada by sa mohla bezplatne pripojiť k jeho navrhovanému systému protiraketovej obrany „Golden Dome“ (Zlatá kupola pozn. TASR), no iba ak sa stane súčasťou Spojených štátov.