Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Import

KOMENTÁR J.HRABKA: Prezident

Komentár Juraja Hrabka Foto: Teraz.sk

J. Hrabko komentuje rozhodnutie prezidenta A. Kisku prehovoriť v RTVS.

Po týždni plnom rôznych politických vyhrážok, urážok a ultimát oznámila RTVS, že k veciam verejným sa už chce vyjadriť aj prezident Andrej Kiska.

Nie je až také dôležité, čo prezident povie, hoci jeho slová treba počúvať pozorne. Napokon, ako vždy, keďže sa z nich dá vyčítať aj to, čo prezident nechce, nedokáže alebo nemôže povedať nahlas. A to aj napriek tomu, že význam slov sa na Slovensku už dlhodobo kamsi stráca. Potom vznikajú tiež rôzne čudné situácie, ako keď napríklad Lucia Ďuriš Nicholsonová – v súvislosti s požiadavkou SaS na posadenie odborníka zo zahraničia do vyšetrovacieho tímu – riekne, že „toto je najlepší spôsob ako zamedziť akýmkoľvek pochybnostiam, že by tam bol náš človek, ktorý by získal prístup do spisu a podobne.“ Doteraz totiž výraz „náš človek“ nebol spájaný s odborníkom, ale s podvodníkom. Stačilo povedať „náš človek“ a každý hneď vedel koľko bije. To už teraz neplatí a je to škoda, pretože takéto skratky sú potrebné.

Aj preto bude dôležitejšie to, čo prezident A. Kiska urobí, ako to, čo povie. Pritom nie je žiadnym tajomstvom, čo by urobiť mal – vrátiť straníkov z politikárčenia do mantinelov politiky. Zástupcovia politických strán by mali napochodovať do prezidentského paláca či už osve alebo spolu, hlava štátu by mala na ich správanie apelovať, stretnutie moderovať a jeho výsledky verejne oznamovať.

Totiž: či sa to už niekomu páči alebo nie, politika sa robí v parlamente, nie na ulici. Na ulici sa robí revolúcia. Môže byť aj tá, iba to vyzerá naozaj smiešne, keď ju chcú urobiť mimovládni politici, ktorí sa predtým ani len nepokúsili využiť politické možnosti, ktoré majú - na rozdiel od ulice - k dispozícii.

V podstate to neznamená nič iné ako to, že politiku robiť nevedia. Napríklad, návrh na zvolanie schôdze parlamentu spolu s návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra, mal v tejto chvíli už dávno ležať v podateľni parlamentu. Železo treba kuť kým je horúce a že je situácia vo vládnej koalícii naozaj horúca je viac ako jasné. Smer-SD má obrovské problémy, SNS akoby nie je a Most-Híd zase nevie. V takejto situácii možno iba konštatovať, že nikdy nebola šanca na odvolanie ministra vnútra alebo odradenie voličov od koaličných strán väčšia ako teraz.

Mimovládne strany však nevedia ako s mocou narábať, oni ju iba moc chcú. A preto je teraz na rade prezident.

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

,aktualizované 

- Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania sa zúčastnia na pohrebe pápeža Františka v Ríme. Trump to potvrdil v pondelok na svojej sociálnej sieti Truth Social.

- Pri dopravnej nehode medzi obcami Medzibrod a Slovenská Ľupča, ku ktorej došlo popoludní, zomrelo maloleté dievča.

- Pápež František zomrel na mozgovú príhodu, ktorá spôsobila kómu a "nezvratné" zlyhanie srdca.

- Polícia upozornila na šíriaci sa podvod prostredníctvom SMS. Je podľa nej mimoriadne nebezpečný najmä preto, že pôsobí dôveryhodne.

- Muž v Bratislave v pondelok neprežil zrážku s nákladným vlakom. Polícia prípad vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.

- Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

- Vodiči sa na viacerých úsekoch slovenských ciest zdržia pre nehody. Situácia je najhoršia najmä na západnom a strednom Slovensku.

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.