Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. marec 2025Meniny má Boleslav
< sekcia Import

KOMENTÁR J. HRABKA: Straník Kiska

Komentár Juraja Hrabka Foto: Teraz.sk

J. Hrabko komentuje vznikajúci nový politický subjekt.

Len pár hodín po ukončení mandátu prezidenta republiky a nástupe prezidentky Z. Čaputovej ohlásil A. Kiska založenie politickej strany. Je to akomak zvláštne aj nedôstojné, aby bývalý prezident zakladal partaj, ale dobre: Ústava ani iné zákony mu to nezakazujú a napokon aj v jeho prípade platí – ľudovo povedané - ako si ustelie, tak si aj ľahne. Napriek rente a ďalším pôžitkom, ktoré hlave štátu zostávajú doživotne.

Pre občanov a voličov to môže byť napokon aj dobrá správa. Strana A. Kisku sa pridá k viac ako stovke už existujúcich strán, čo pre nich znamená aj väčší výber vo voľbách. Pluralita je stále fajn. A peniaze, potrebné na založenie a fungovanie strany, nie sú v tomto prípade problém.

Na začiatku vzniku každej strany hrajú prím hlavne vzletné slová a nie je to inak ani v prípade Kiskovcov. K nim patria aj slová o tom, že strana má už dnes 30 tisíc ľudí ochotných do nej vstúpiť, 72 špičkových odborníkov a 125 programových téz, pri ktorých strane pomáha aj bývalá premiérka I. Radičová. Jej vládu označil A. Kiska pritom ako najlepšiu za posledných desať rokov. Čo bolo aj celkom vtipné, keďže vydržala vládnuť a spravovať krajinu iba necelé dva roky: možno však práve preto bola pre niektorých ľudí aj najlepšia.

Ako každej vznikajúcej novej strane, nechýba rovnako partaji A. Kisku ani odhodlanie a ani dávka potrebnej guráže. Hoci jej protagonisti vlastné politické predstavy a záujmy nehovorili, ale čítali. Ale aj to je v poriadku, hoci to niečo naznačuje. Rovnako ako mimoriadne ambiciózne plány, keď sa nová, de iure ešte neexistujúca strana A. Kisku, snaží hneď od začiatku v podstate a verejne diktovať ostatným, aj dlhodobo zavedeným stranám, čo a s kým by mali politicky robiť.

Patrí k tomu aj predčasné a menovité obsadzovanie premiérskeho kresla, hoci do volieb je z toho uhla pohľadu ešte ďaleko a pre samotného A. Kisku ešte ďalej. Politický život ide iným tempom ako mu chce nalinkovať a ak to doteraz nevedel, potom sa to čoskoro dozvie.

Veľká strana, o ktorú sa A. Kiska snaží, nie je totiž automaticky aj zárukou veľkých úspechov. Inými slovami, môže mať straníkov koľko chce, aj milión, dôležitejší sú tí, ktorí prídu k volebným urnám a ktorí tak rozhodnú aj o ďalšom osude strán. A o ktorých bude na politickom trhovisku naozaj veľká bitka. Tá sa, mimochodom, začala už v čase, kedy bol A. Kiska ešte v prezidentskom paláci, po prázdninách už začne iba gradovať.

OTESTUJTE SA: Kliknite a preverte si svoje vedomosti o umení

Máte prehľad v umení a kultúre? Preverte si svoje vedomosti rýchlym testom.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uskutočnil v nedeľu personálnu zmenu vo vedení ozbrojených síl.

- Úplná uzávera cesty III/3445 Prešov - Petrovany sa začne od pondelka (17. 3.) 6.00 h a potrvá do 30. augusta.

- Napriek súdnemu zákazu bolo cez víkend z USA do Salvádoru deportovaných viac ako 200 údajných členov venezuelského drogového gangu Tren de Aragua.

- Slovenskí hádzanári neuspeli ani vo svojom štvrtom dueli v kvalifikácii ME 2026.

- Zvýšenie prejazdnosti a bezpečnosti na Ulici vysokoškolákov v Žiline je hlavným cieľom plánovanej rekonštrukcie frekventovanej komunikácie.

- Futbalisti Arsenalu zvíťazili v 29. kole anglickej Premier League v londýnskom derby nad Chelsea 1:0.

- Na celom území Slovenska sa v pondelok (17. 3.) ochladí.

- Šance, že bude ruský prezident Vladimir Putin súhlasiť s prímerím v bojoch na Ukrajine, sú podľa fínskeho prezidenta Alexandra Stubba "veľmi chabé". Povedal to počas rozhovoru pre britskú spravodajskú stanicu BBC.

- Minister obrany a podpredseda vlády SR Robert Kaliňák (Smer-SD) vidí dohodu v koalícii optimisticky. Tvrdí, že už sú ďaleko, pričom ide podľa neho skôr o programovú a hodnotovú diskusiu.

- Rusko v nedeľu uviedlo, že evakuovalo do bezpečia 371 svojich civilistov z území, ktoré opätovne dobylo od ukrajinských síl v pohraničnej ruskej Kurskej oblasti.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR pripravuje širšiu novelizáciu volebnej legislatívy. Týkať by sa mala aj vyplácania príspevkov politickým stranám za ich výsledok v parlamentných voľbách.

- Pri rekreačnom stredisku Jahodná pri Košiciach došlo v sobotu večer (15. 3.) k streľbe. Polícia pátra po posádke vozidla, ktorá vystrelila na vodiča druhého vozidla a z miesta ušla.

- Kozmická loď spoločnosti SpaceX dopravila v nedeľu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) štvorčlennú posádku.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár spolu s ministrom financií SR Ladislavom Kamenickým a predsedom Zahraničného výboru Národnej rady SR Mariánom Kérym (všetci Smer-SD) odcestovali na pracovnú návštevu Indie.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio a jeho ruský rezortný kolega Sergej Lavrov hovorili v sobotňajšom telefonáte o ďalšej fáze rozhovorov o ukončení vojny Ruska proti Ukrajine.

- Experimentálna liečba prostredníctvom fekálnej mikrobiálnej transplántácie (FMT) zachránila desaťročného chlapca pred odobratím obličky a môže pomôcť aj pri iných závažných ochoreniach.

- Ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2024 udelili v Slovenskom národnom divadle (SND) v Bratislave osobnostiam z hospodárskej, vedeckej, kultúrnej, športovej a spoločenskej sféry.

- Americký prezident Donald Trump na svojej platforme Truth Social oznámil, že nariadil letecké útoky na pozície húsijských povstalcov v Jemene.

- Slovenská tenistka Tereza Mihalíková spoločne s Britkou Oliviou Nichollsovou prehrali vo finále štvorhry na prestížnom turnaji WTA 1000 v kalifornskom Indian Wells.

- Slovenský futbalový brankár Matúš Hruška si v 26. kole Chance ligy pripísal siedme čisté konto v prebiehajúcej sezóne.