Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. máj 2025Meniny má Ela
< sekcia Import

Veľký úspech mala Štúrova biografia z pera Jána Juríčka z roku 1971

Na snímke hrob Ľudovíta Štúra v Modre. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Slovenský čitateľ z textu cíti, že ju písal človek s presvedčivým vlasteneckým zápalom.

Bratislava 30. júna (TASR) - Čím viac sme ako národ dospievali, čím viac sme boli vzdelanejší a kultúrnejší, tým nástojčivejšie vystupovala do popredia našich dejín osobnosť Ľudovíta Štúra. Vznikla potreba bližšie sa oboznámiť s jeho životom a dielom, porozumieť jeho myšlienkam a osvojiť si jeho odkaz. Premietnuté do praxe to znamenalo napísať a vydať jeho životopis, ktorý by už nebol len stručným náčrtom jeho života pre stredoškolských a vysokoškolských študentov, ale aby populárnou formou reflektoval narastajúci čitateľský záujem. Inými slovami - aby to bolo dielo čitateľsky príťažlivé a aby aj literárni kritici mohli povedať, že to je aj - literatúra. Nie celkom literatúra faktu, ale umelecko-náučná literatúra, ktorá pri uvádzaní faktov v mene čitateľskej príťažlivosti využíva aj umelecké postupy prózy.

Na túto úlohu sa podujal Ján Juríček (1922-1992), rodák z Brezovej pod Bradlom a naposledy redaktor vydavateľstva Obzor v Bratislave. A bol na to dobre pripravený. Dokonale ovládal faktografiu a mal už za sebou literárnu skúsenosť z takto poňatého žánru, pretože v roku 1968 vydal populárnu životopisnú monografiu M. R. Štefánik. Môžeme oprávnene predpokladať, že v čase vyjdenia tejto knihy mal už rozpracované dielo Ľudovít Štúr s troška zavádzajúcim podtitulom Stručná biografia, lebo kniha má 210 strán. Dielo vyšlo v roku 1971 vo vydavateľstve Tatran v Bratislave. A ako sa dalo očakávať, malo veľký čitateľský úspech. Preto v roku 1976 vyšlo jeho druhé vydanie, a to vo vydavateľstve Tatran ako 244. zväzok Hviezdoslavovej knižnice v náklade 10.000 výtlačkov.

Autor si prácu rozčlenil na 16 kapitol. Ich obsah i očakávaný populárny štýl nám približujú už ich názvy: Na rozhraní vekov (úvod), Rodina a škola, V Bratislave, meste slovanskej vzájomnosti, Stretnutie s Heglovou filozofiou, Zápas s mocným protivníkom, Historické rozhodnutie, Vitaj, slovenčina naša!, Boj o novú spisovnú slovenčinu, Slovenskje národňje novini a ich ohlas vo verejnosti, Na sneme po boku Kossuthovi, Útek pred zatykačom, Prvá spoločná politická akcia Slovanov, Slová básní sa menia na skutočnosť, So šabľou na bielom koni, Za slovenské veľkovojvodstvo a Útočište vo svete slovanskej budúcnosti. Dielo posudzovali naslovovzatí odborníci Dr. Ján Tibenský, DrSc. a Univ. prof. dr. Milan Pišút, DrSc. V knihe sú v súlade s témami kapitol zaradené štyri dvadsaťstranové čiernobiele obrazové dokumenty. Obsahuje aj široký zoznam použitej literatúry, v ktorom sú aj všetky odborné a vedecké diela autorov, o ktorých sme v našom cykle už písali.

Kniha mala veľký čitateľský úspech. A to nielen pre svoju poznávaciu hodnotu, ale aj pre svoju kompozíciu, štylistickú úroveň a výber jazykových prostriedkov. To všetko ju urobilo prehľadnou a čitateľsky príťažlivou. A ešte pre niečo: slovenský čitateľ z textu cíti, že ju písal človek s presvedčivým vlasteneckým zápalom. Končí sa takto: „Na počiatku bolo slovo. Bolo to slovo Ľudovítovo a z neho začal sa rozvíjať život náš slovenský.“

HRABKO: Nový poradca prezidenta je politickým signálom voči menšinám

Za zbytočnú označil Hrabko konfrontáciu politikov vládnej koalície v oblasti pandemickej dohody. (správa, PODCAST, VIDEO)

- Slovensko má podľa koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) právo požadovať finančnú kompenzáciu od Ukrajiny. Vyzýva preto predsedu vlády SR Roberta Fica na konania Európskej únie o podiely na nerastnom bohatstve Ukrajiny.

- Na letisku v americkom meste San Diego, kde plánovalo vo štvrtok pristáť zrútené súkromné lietadlo, bola hmla, nefungovali svetlá na pristávacej dráhe ani systém výstrahy pred nepriaznivým počasím.

- Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril záujem o zvýšenie vývozu zbraní do zahraničia. Urobil tak v piatkovom prejave, ktorý odvysielala štátna televízia.

- Prijatie bývalého predsedu Maďarskej aliancie Krisztiána Forróa za poradcu hlavy štátu je zo strany prezidenta Pellegriniho politickým signálom, že tému národnostných menšín považuje za dôležitú. V TASR TV to konštatoval publicista Juraj Hrabko.

- Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

- Futbalisti DAC Dunajská Streda si v nadchádzajúcej sezóne zahrajú v európskej klubovej súťaži. V piatkovom finálovom stretnutí play off o Konferenčnú ligu zvíťazili doma nad FK Železiarne Podbrezová 3:2.

- Najmenej 12 ľudí utrpelo zranenia pri útoku nožom, ktorý sa odohral v piatok na železničnej stanici v meste Hamburg na severe Nemecka, informovali tamojšie úrady. Polícia na platforme X uviedla, že podozrivú osobu zadržala.

- Slovenský tenista Lukáš Klein neuspel vo finálovom treťom kole kvalifikácie na grandslamový turnaj Roland Garros. S domácim Ugom Blanchetom prehral v piatok v dvoch setoch 4:6 a 5:7.

- Hokejisti Ruska sa údajne nepredstavia na budúcoročnom olympijskom turnaji v Taliansku. Napísal to v piatok lotyšský portál sportacentrs.com, podľa ktorého sa o tom rozhodlo na výročnom kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v Štokholme.

- Odzbrojenie palestínskych táborov v Libanone sa začne v júni na základe dohody s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, ktorý je v súčasnosti na návšteve Libanonu.

- O návrhu vyhlášky k liekovej politike sa bude diskutovať na odbornej úrovni. Do momentu, kým sa nenájde odborná zhoda a udržateľné riešenie, vyhláška do platnosti nevstúpi. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Prezident SR Peter Pellegrini vystúpi na pôde Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky v stredu (28. 5.) o 10.00 h. Vyplýva to z programu nadchádzajúcej 35. schôdze NR SR. Pôjde o prvé vystúpenie Pellegriniho v parlamente vo funkcii prezidenta.

- Návšteva Maroka potvrdila začiatok novej éry spolupráce Slovenskej republiky a Marockého kráľovstva, vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár počas svojej cesty v Maroku.

- Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že Rusko a Ukrajina uskutočnili rozsiahlu výmenu zajatcov vo vzájomnom viac než tri roky trvajúcom vojenskom konflikte.

- Tanec pri fontáne sa aj tento rok vráti na bratislavské Námestie slobody. Festival hudby a tanca nadväzuje so svojím programom na predchádzajúce ročníky.

- Národná protidrogová jednotka Prezídia Policajného zboru (PZ) realizovala v utorok (20. 5.) policajnú akciu s krycím názvom Mexiko. Cieľom bola bezpečná likvidácia takmer 1500 kilogramov kryštalického metamfetamínu.

- Maďarská vláda má v úmysle zablokovať návrh Európskej komisie (EK), ktorý požaduje úplný zákaz dodávok ruskej energie do štátov EÚ od konca roka 2027, uviedol v piatok maďarský premiér Viktor Orbán.

- Dočasné poverenie viesť Slovenské literárne centrum (SLC) dostal od piatka Branislav Balogh, ktorý doteraz pôsobil v inštitúcii na oddelení zahraničných projektov ako manažér propagácie a šírenia slovenskej literatúry.

- Obhajoba guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. navrhuje jeho úplné oslobodenie spod obžaloby.

- Opozičná strana SaS vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby nastavil systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov.