Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. november 2024Meniny má Renáta
< sekcia Import

M. MARKKULA: Európska únia potrebuje energiu z miest a regiónov

Na snímke v pozadí zľava predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič, primátor hl. mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal a v popredí predseda Európskeho výboru regiónov Markku Markkula počas tlačovej konferencie na siedmom Európskom samite regiónov a miest "Investovať a spájať" 8. júla 2016 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer Foto: TASR Pavel Neubauer

Na tlačovej konferencii 7. Európskeho summitu regiónov a miest v Bratislave predseda Európskeho výboru regiónov M. Markkula povedal, že treba na maximum využiť strategický investičný balík EÚ.

Bratislava 8. júla (TASR) – Európska únia (EÚ) momentálne potrebuje energiu z tej najspodnejšej úrovne, a to z miest a regiónov. Tie v EÚ totiž môžu prispieť k rozvoju blaha občanov a investícií. Na úvodnej tlačovej konferencii 7. Európskeho summitu regiónov a miest v Bratislave to povedal predseda Európskeho výboru regiónov Markku Markkula.



Impulzom tohto summitu je podľa jeho slov Bratislavská deklarácia, ktorej hlavná téma je prepájanie a investovanie. "Chceme na maximum využiť strategický investičný balík EÚ a použiť ho v mestách a regiónoch. Po brexite máme pocit, že túto snahu musíme urýchliť. Investície je potrebné presne zacieliť a na toto sa bude zameriavať akčný plán vyplývajúci z Bratislavskej deklarácie, povedal Markkula.

Opierať sa chcú o základné piliere európskej politiky ako Energetickú úniu, inteligentnú dopravu, mestský program EÚ. "Chceme, aby Európa rástla udržateľne, preto chceme podporovať mladé podniky či výskum a inovácie. Pôjde o komplexnú investíciu a konkrétne aktivity, ktoré pomôžu ľuďom," skonštatoval.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič zdôraznil, že na tento summit prišlo takmer 800 účastníkov z celej Európy, medzi ktorými sú zástupcovia miest a regiónov i Európskej komisie. "V EÚ často hľadáme spôsob, ako najlepšie vysvetliť občanom, čo únia znamená, čo im môže priniesť, ako pretaviť všetky tie politiky do konkrétnych opatrení a dôkazov, že sa európska spolupráca vypláca," uviedol.



Posledný Európsky summit regiónov a miest sa konal pred dvoma rokmi a podľa Šefčoviča naďalej trvá problém s obnovením investícií do európskej ekonomiky, ktoré poklesli oproti obdobiu spred ekonomickej krízy o viac ako 300 miliárd eur ročne. "Preto bude veľmi dôležitou témou, ako obnoviť tieto investície, ako ponúknuť investorom kvalitné projekty v našich mestách a regiónoch, ako zamerať projekty tak, aby umožnili mestám a regiónom stať sa inteligentnými či akým spôsobom formovať politiky, ktoré budú udržateľné," spresnil Šefčovič.



Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo pripomenul, že na summite budú rokovať o doinvestovaní do dopravnej infraštruktúry či o zjednodušení čerpania eurofondov. "Všetci registrujeme zväčšujúci sa počet starostov a primátorov, ktorí hovoria, že nemajú záujem o eurofondy, a to pre veľkú byrokraciu," vysvetlil Frešo s tým, že sú aj prípady, keď niektorí museli eurofondy vracať naspäť. Podľa neho je dôležité, aby stredná a východná Európa využila efektívne eurofondy priamo v mestách, obciach či v infraštruktúre.

"Dôležitou témou podujatia je aj dostať najmodernejšie technológie priamo sem, na naše územie," podotkol. Frešo verí, že 7. Európsky summit regiónov a miest v Bratislave bude prelomový a jeho výsledky sa budú "žať" ešte mnohé roky.

Podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala sú tieto dva dni výbornou príležitosťou, aby samosprávy hovorili o veciach, ktoré ich trápia. "Mestá v Európe čelia spoločným problémom, ktoré sa týkajú napríklad výstavby bytov, mobility, ochrany životného prostredia, tvorby pracovných miest, nárastu extrémizmu či migrácii," priblížil.

Siedmy Európsky summit regiónov a miest v Bratislave sa začal dnes a potrvá do soboty 9. júla. Jeho hlavnou témou je potreba investícií a lepších cezhraničných spojení. Európsky summit regiónov a miest v Bratislave je jedným z hlavných podujatí počas slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Organizuje ho Európsky výbor regiónov, spoluorganizátormi sú mesto Bratislava a Bratislavský samosprávny kraj.

Kiska: Podpora a prepojenie regiónov, miest a obcí Európy sú dôležité

Mestá a regióny musia byť nielen advokátmi, ale aj presadzovateľmi potrieb občanov smerom k Európskej únií (EÚ). Tvrdí to prezident SR Andrej Kiska, ktorý prostredníctvom videa pozdravil účastníkov úvodnej diskusie 7. Európskeho summitu regiónov a miest v Bratislave. Podľa hlavy štátu je dôležité, aby mestá i regióny zároveň boli sprostredkovateľmi myšlienky EÚ o vzájomnej pomoci a spájaní sa.

Na archívnej snímke prezident SR Andrej Kiska.
Foto: TASR/Martin Baumann


Podporu a prepojenie regiónov, miest a obcí Európy považuje za veľmi dôležitú tému, preto je presvedčený o dôležitosti a patričnom význame tohto summitu. "Bol by som radšej, keby sa odohrával v menej napätej atmosfére, v stabilnejších a pokojnejších časoch. Verím však, že všetky výzvy sme schopní zvládnuť a v hľadaní riešení dokážeme, ako doteraz, postupovať spoločne," uviedol Kiska.

Práve obce, mestá a regionálne parlamenty podľa jeho slov sú najbližšie k ľuďom a ich zástupcovia dokážu veľmi adresne prijímať opatrenia na skvalitnenie života a zabezpečenie každodenných oprávnených potrieb verejnosti. "Obyvatelia vašich miest sú nielen občanmi vašej krajiny, ale sú aj európskymi občanmi a na to netreba zabúdať. Mnohé mestá a obce na Slovensku rastú a rozvíjajú sa vďaka EÚ, nadnárodným partnerstvám a tento dôležitý úspech sa musí preniesť zo samosprávy na jej občanov," povedal účastníkom summitu prezident.

EÚ považuje za úžasný projekt, ktorý podľa neho nie je o politike pre Brusel, ale o politike pre jej občanov. Kiska preto dúfa, že v kľúčových témach summitu nájdu jeho účastníci porozumenie, ale aj zrozumiteľné riešenia, ktoré zvýšia stabilitu EÚ a prosperitu jej miest i regiónov.

Korčok: Európania čelia novej neistote

Európania čelia novej neistote, ktorá sa týka budúcnosti celého integračného projektu EÚ. Počas úvodnej diskusie 7. Európskeho summitu regiónov a miest v Bratislave to povedal splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ Ivan Korčok. Kľúčová téma summitu, potreba investícií a lepších cezhraničných spojení je podľa neho v duchu slovenského predsedníctva.

Ivan Korčok
Foto: TASR/Vladimír Benko


To má podľa Korčoka dva základné princípy, priniesť hmatateľné výsledky a zabrániť ďalšej fragmentácii v EÚ. "Nechceme byť predsedníctvom veľkých deklarácií, ale predsedníctvom, ktoré prinesie konkrétne výsledky," povedal Korčok s tým, že to v EÚ nebolo nikdy také dôležité, ako práve teraz. "To môže presvedčiť občanov a napomôcť, aby európska integrácia získala opäť dôveru," podotkol.

Hlavná myšlienka podujatia – Investovať a spájať, je podľa neho presne v duchu, ako zabrániť rozkladu a priniesť konkrétne riešenia. "Čo môže priniesť viac hmatateľných výsledkov ako práve investície a čo môže zabrániť fragmentácii viac ako spájanie," podotkol Korčok.