Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Import

Ministri 13 krajín EÚ kritizovali priebeh volieb v Gruzínsku

Demonštranti mávajú gruzínskymi a ukrajinskými vlajkami pred gruzínskom parlamentom počas opozičného protestu proti výsledkom parlamentných volieb v gruzínskom Tbilisi v pondelok 28. októbra 2024. V Gruzínsku sa v sobotu konali parlamentné voľby, v ktorých sa o priazeň voličov uchádzalo 18 politických strán vrátane vládnucej strany Gruzínsky sen - Demokratické Gruzínsko, ktorá je pri moci už 12 rokov. Podľa najnovších údajov ústrednej volebnej komisie si vládnuca strana zabezpečila 52,98 percent hlasov pri 97,48 percentách spočítaných hlasovacích lístkov, čo jej umožňuje zostaviť jednofarebnú vládu. Foto: TASR/AP

Návštevu Orbána, ktorý pricestoval do Tbilisi na podporu gruzínskej vlády aj s niekoľkými ministrami svojej vlády, ministri kritizovali a označili ju za predčasnú.

Budapešť 29. októbra (TASR) - Ministri zahraničných vecí 13 krajín Európskej únie odsúdili údajné porušenie medzinárodných pravidiel počas víkendových parlamentných volieb v Gruzínsku. Podľa agentúry MTI ministri kritizovali aj návštevu predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána v Tbilisi, ktorú označili za predčasnú, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Šéfovia rezortov diplomacií Francúzska, Nemecka, Poľska, Holandska, Českej republiky, Dánska, Estónska, Fínska, Írska, Litvy, Luxemburska, Portugalska a Švédska usúdili, že porušenie pravidiel je „nezlučiteľné s očakávaniami kandidátskej krajiny na vstup do Európskej únie“.

Podľa nich medzinárodní pozorovatelia informovali o porušovaní volebných pravidiel počas kampane a v deň volieb. Ministri píšu, že odsudzujú "všetky druhy porušovania medzinárodných noriem o slobodných a spravodlivých voľbách".

Návštevu Orbána, ktorý pricestoval do Tbilisi na podporu gruzínskej vlády aj s niekoľkými ministrami svojej vlády vrátane šéfa rezortu diplomacie Pétera Szijjártóa, ministri kritizovali a označili ju za "predčasnú". Zdôraznili, že Orbán nerokuje v mene EÚ.

Uvedení ministri zahraničných vecí EÚ majú rovnaké obavy ako medzinárodní pozorovatelia a požadujú nestranné vyšetrenie sťažností, ako aj vyvodenie zodpovednosti za zistené porušenia. "Je dôležité, aby protesty a najmä reakcia vlády na ne zostali pokojné," napísali ministri zahraničných vecí signatárskych krajín.


(spravodajca TASR Ladislav Vallach)