Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Import

Na hore Fudži stále nie je sneh, čo predstavuje 130-ročný rekord

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Ikonická snehová pokrývka sa na vrchole tejto sopky začína tvoriť v priemere 2. októbra, minulý rok tam bol prvý sneh zaznamenaný 5. októbra.

Tokio 28. októbra (TASR) - Japonská hora Fudži zostala aj v pondelok bez snehu, čo je najneskorší dátum za uplynulých 130 rokov vedenia záznamov, oznámili tamojší meteorológovia. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP.

Ikonická snehová pokrývka sa na vrchole tejto sopky začína tvoriť v priemere 2. októbra, minulý rok tam bol prvý sneh zaznamenaný 5. októbra. Pre teplé počasie však tento rok na najvyššej hore Japonska zatiaľ nezaznamenali žiadne snehové zrážky, uviedol Jutaka Kacuta, prognostik z oblastného meteorologického observatória v meste Kófu.

Podľa jeho slov je to najneskorší dátum od roku 1894, keď boli po prvý raz k dispozícii porovnávacie údaje. Bol tým prekonaný predchádzajúci rekord (26. október) zaznamenaný dvakrát - v rokoch 1955 a 2016.

"Toto leto boli teploty vysoké a tieto vysoké teploty pokračovali aj v septembri, čo odrádza studený vzduch, ktorý prináša sneh," uviedol pre AFP Kacuta, ktorý súhlasí s tým, že na oneskorenie tvorby snehovej pokrývky na hore Fudži môže mať určitý vplyv aj zmena klímy.

Tohtoročné leto bolo v Japonsku najhorúcejšie v histórii merania a vyrovnalo sa roku 2023. Extrémne horúčavy spôsobené zmenou klímy zachvátili aj mnohé ďalšie časti sveta.

Hora Fudži je väčšinu roka pokrytá snehom, ale počas turistickej sezóny od júla do septembra sa na jej strmé skalnaté svahy vydáva viac ako 220.000 návštevníkov. Mnohí smerujú na vrchol už počas noci, aby videli východ slnka z nadmorskej výšky 3776 metrov.

Na horu tento rok vystúpilo menej ľudí, pretože japonské úrady zaviedli vstupné a denný limit počtu turistov v rámci boja proti nadmernému cestovnému ruchu.

Táto symetrická hora bola zvečnená na nespočetných umeleckých dielach vrátane Hokusaiovej "Veľkej vlny pri pobreží Kanagawy" (1831). Sopka Fudži naposledy vybuchla pred približne 300 rokmi.