Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. január 2025Meniny má Vincent
< sekcia Import

Národný onkologický register núka staré informácie, odkazujú odborníci

V bratislavskom Onkologickom ústave sv. Alžbety (OÚSA) pomáhajú pacientom s rakovinou prostaty v boji s ich ochorením špeciálnou metódou. Využívajú brachyterapiu prostaty, teda permanentnú implantáciu rádioaktívnych zŕn. Liečba, ktorú už podstúpilo 500 ľudí, je dostupná pre pacientov z celého Slovenska a plne ju hradia všetky zdravotné poisťovne. Pri liečbe sa implantujú v celkovej anestézii mikroskopické rádioaktívne zrná (na snímke) priamo do prostaty pod neustálou kontrolou transrektálneho ultrazvuku. Cieľom je dodať do nádorového tkaniva čo najvyššiu dávku ionizujúceho žiarenia pri čo najmenšom poškodení okolitých zdravých tkanív. Foto: TASR - archív Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave

Upozornili na to vedci, lekári, pacientske organizácie a nadácie, ktoré vyzvali vládu SR, aby to pomohla zmeniť.

Bratislava 5. marca (TASR) - Slovensko už roky nemá aktualizované informácie z Národného onkologického registra. Upozornili na to vedci, lekári, pacientske organizácie a nadácie, ktoré vyzvali vládu SR, aby to pomohla zmeniť. Iniciátorom výzvy chýbajú na Slovensku aj skríningy obyvateľstva či tkanivové nádorové banky.

"Národný onkologický register nám exaktne mapuje, koľko novodiagnostikovaných ochorení máme v danom roku a zároveň hovorí aj o celkovom počte onkologických pacientov na Slovensku. Momentálne nám núka informácie z roku 2008," povedal prezident Slovenskej onkologickej spoločnosti Tomáš Šálek na konferencii v Bratislave.

"Prácu v tejto inštitúcii sťažuje poddimenzovanosť personálu, chýbajú aj koordinátori, ktorí zabezpečujú komplexnosť údajov," argumentovala Chakameh Safaei Diba, expertka z Národného onkologického registra. Vláda SR by podľa nej mohla pomôcť pri vytvorení koordinačných miest v okresoch a pri posilnení počtu pracovníkov. Diba poukázala na to, že aktuálnosť informácií z registra je podklad pre tvorbu Národného onkologického programu, ktorý Slovensku chýba tiež. Program je určitým plánom krajiny na spôsob liečby diagnóz či na vytvorenie vhodnej personálnej kapacity a vyčíslenie potrebných financií.

Dokument, ktorý účastníci konferencie pošlú vláde SR, obsahuje aj apel v súvislosti s investíciou do skríningových programov, "ktoré by mohli zastaviť alarmujúci rast nových prípadov onkologického ochorenia." Slovensko je podľa Šáleka na skríning vhodné, pretože ide o malú krajinu s kompletnou sieťou poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Slovensko by potrebovalo aj tkanivové nádorové banky, upozornil Stanislav Špánik, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre klinickú onkológiu. Tie by sa podľa neho mali vytvoriť v kľúčových centrách klinickej onkológie a mali by byť prepojené. "Bol by to predpoklad na tvorbu výskumných a preventívnych programov," mieni.

Vedci, lekári, pacienti a pacientske organizácie poukázali aj na potrebu predvídateľného financovania v strednodobom horizonte vedeckých grantových agentúr či zainteresovanosť onkologických centier na edukácii pacientov v rámci každej diagnózy.

Pod výzvu vláde SR sa podpísali dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Juraj Šteňo, prezidentka Ligy proti rakovine Eva Siracká, predsedníčka Slovenskej myelómovej spoločnosti Zdenka Štefániková, expertka Národného onkologického registra Chakameh Safaei Diba, expert Kancelárie Úradu splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Ján Gondoľ, hlavný odborník MZ SR pre klinickú onkológiu Stanislav Špánik, prezident Slovenskej onkologickej spoločnosti Tomáš Šálek, dekan Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine Ján Danko, prezidentka Nadácie Výskumu rakoviny Margita Klobušická a Ján Sedlák, riaditeľ Ústavu experimentálnej onkológie SAV.

Konferenciu s názvom "Nie je to mimo nás" organizovala Nadácia Výskumu rakoviny spolu s Ústavom experimentálnej onkológie (ÚEO) Slovenskej akadémie vied (SAV) pri príležitosti Dňa výskumu rakoviny. Ten pripadá na 7. marca a má upozorniť na priority a potenciál moderného onkologického výskumu.

Donald Trump sa stal 47. prezidentom Spojených štátov amerických

Slávnostnú prísahu krátko predtým zložil aj nový viceprezident James David Vance, ktorý doteraz pôsobil vo funkcii senátora za štát Ohio.

,aktualizované 

- Hráčmi uplynulého týždňa v zámorskej hokejovej NHL sa stali brankár Logan Thompson z Washingtonu Capitals a útočníci Filip Forsberg z Nashvillu Predators a David Pastrňák z Bostonu Bruins.

- Aktuálne prebieha likvidácia požiaru skladu v Skalici za súčasného rozoberania strešnej konštrukcie budovy. Z miesta udalosti hasiči hlásia jednu osobu intoxikovanú splodinami horenia.

- Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán zverejnil počas inaugurácie nového amerického prezidenta Donalda Trumpa krátky videozáznam na sociálnej sieti Facebook, v ktorom okrem iného uviedol, že svet sa zmení, čo bude dobré pre Maďarov.

- V prípade minulotýždňového útoku na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi začal vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) trestné stíhanie pre trestný čin marenia úlohy verejným činiteľom.

- Cyprus zaznamenal v minulom roku rast počtu turistov o vyše 5 %, pričom ich počet prekročil hranicu štyroch miliónov.

- Americký prezident Donald Trump vo svojom prvom prejave po zložení prísahy vyhlásil, že z krajiny deportuje "milióny a milióny" migrantov bez dokumentov.

- Premiér SR Robert Fico povzbudil Turecko, aby sa stalo krajinou, ktorá by mohla hostiť "rozhodujúcich hráčov" a prispieť k mieru na Ukrajine.

- Od nového prezidenta Spojených štátov amerických Trumpa očakávame hlavne to jediné a najpodstatnejšie, aby prišiel do Európy mier. Minister vnútra a šéf koaličného Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.

- Opozičné KDH želá novému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi, aby sa dokázal zasadiť za mierové riešenie a bezpečnostné záruky pre Ukrajinu i celý svet, a aby nedochádzalo ani k polarizovaniu americkej spoločnosti a prispel k jej upokojeniu.

- Nemecký minister financií Jörg Kukies varoval, že hroziace americké clá na dovoz tovarov zo zahraničia, by mohli vážne poškodiť proexportne orientovanú nemeckú ekonomiku.

- Nový americký prezident Donald Trump plánuje vydať celý rad výkonných nariadení zameraných na zmenu spôsobu, akým Spojené štáty riešia otázky občianstva a prisťahovalectva.

- Donald Trump zložil slávnostnú prísahu a stal sa 47. prezidentom USA. Tesne pred ním zložil slávnostnú prísahu JD Vance a stal sa viceprezidentom USA.

- Život príslušníka izraelskej armády si vyžiadal výbuch nálože nastraženej pri ceste v meste Tammún na severe Západného brehu Jordánu.

- Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan otvára možnosti pre Slovensko na dodávky ruského plynu prostredníctvom plynovodu Turkstream s tým, že by sa o téme mohlo rokovať aj s ruskými partnermi. Vyhlásil to slovenský premiér Robert Fico.

- Rusko začalo vyšetrovanie po zverejnení videozáznamu na sociálnych sieťach, na ktorom je vidieť, ako vojenský policajt obuškom surovo bije zrejme zranených profesionálnych vojakov, ktorý sa mali vrátiť do bojov na Ukrajinu.

- Českého stavebného robotníka, ktorý v júli 2024 v priebehu jedného týždňa vo viedenskom hoteli brutálne zavraždil dvoch svojich kolegov zo Slovenska, poslal rakúsky súd do zabezpečovacej detencie.

- Americký prezident Joe Biden a jeho manželka Jill privítali v Bielom dome novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa s manželkou Melaniou a dali si spolu čaj.

- Česko a Vietnam povýšili vzájomné vzťahy na strategické partnerstvo, od ktorého očakávajú posilnenie obchodných vzťahov či užšiu spoluprácu vo vede a výskume.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok na sociálnej sieti Facebook zverejnil videozáznam ďalšej časti výsluchu údajného severokórejského vojaka, ktorého ukrajinskí vojaci zajali počas bojov v Kurskej oblasti na západe európskej časti Ruskej federácie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok pred inauguráciou amerického prezidenta Donalda Trumpa zagratuloval staronovému prezidentovi a vyhlásil, že je otvorený dialógu v súvislosti s vojnou na Ukrajine.