Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Import

Zomrel bývalý veliteľ jednotky Edelweiss Ladislav Nižňanský

Na archívnej snímke L. Nižňanský na Krajinskom súde v Mníchove 9. septembra 2004 pred prísažným súdom.Foto: TASR/Štefan Puškáš

Európsky zatýkací rozkaz na bývalého veliteľa protipartizánskej jednotky Edelweiss Ladislava Nižňanského bude pre jeho úmrtie odvolaný. Taktiež bude zrušené pátranie po ňom.

Bratislava 16. marca (TASR) - Bývalý kapitán armády Slovenského štátu a jeden z veliteľov nemeckej protipartizánskej jednotky Edelweiss, ktorá stála údajne za masakrami civilného obyvateľstva v slovenských obciach Ostrý Grúň a Kľak, zomrel vo veku 94 rokov 23.decembra minulého roka. TASR to dnes potvrdila jeho manželka Edit Nižňanská.

Ako zdôraznila, jej zosnulý manžel do poslednej chvíle svojho života odmietal, žeby sa podieľal na masakroch v slovenských obciach. "Bol vojak, bojoval za armádu Slovenského štátu, za povstaleckú armádu a bojoval aj na druhej strane - bojoval aj v Rusku, zažil kdečo, ale verím, keďže som s ním prežila viac ako 50 rokov, že by sa podobného masakru nedopustil," povedala z bavorskej metropoly Mníchov pre TASR Edit Nižňanská.

Ako doplnila, jej manžel zomrel na starobu, predtým bol hospitalizovaný v nemocnici, zomrel doma v byte v Mníchove, snažili sa ho oživiť, avšak už sa im to nepodarilo.

Príslušníci nemeckej protipartizánskej jednotky "Edelweiss" prepadli obec Kľak a Ostrý Grúň. Domy vyrabovali a zapálili. Do osôb, ktoré z horiacich domov utekali, bezohľadne strieľali. Na snímke vypálený a vyrabovaný Kľak.
Foto: repro TASR




Nižňanského odmietol Krajinský súd v Mníchove vydať na Slovensko, keďže už nebola dostatočne preukázaná jeho vina na masakroch a už mal nemecké štátne občianstvo. Na začiatku 60. rokov, keď už Nižňanský žil v emigrácii v Nemecku, ho odsúdil súd v Banskej Bystrici na trest smrti za to, že sa podieľal na spomínaných masakroch. Po ukončení druhej svetovej vojny Nižňanský údajne spolupracoval s americkou tajnou službou CIC a pracoval ako redaktor pre zahraničné vysielania Hlasu Ameriky a Slobodnej Európy.


Európsky zatýkací rozkaz zrušia

Európsky zatýkací rozkaz na bývalého veliteľa protipartizánskej jednotky Edelweiss Ladislava Nižňanského bude pre jeho úmrtie odvolaný. Taktiež bude zrušené pátranie po ňom.

Ako TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Krajského súdu (KS) Nina Spurná, súdu bolo dnes oznámené, "že Ladislav N., na ktorého bolo vyhlásené pátranie na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, vydaného 7. novembra 2011 KS v Banskej Bystrici, zomrel. Na základe uvedeného bude európsky zatýkací rozkaz odvolaný, nakoľko zanikli dôvody, pre ktoré bol vydaný a pátranie bude zrušené."

Oznámenie dostal KS prostredníctvom Ministerstva vnútra SR – Úradu medzinárodnej policajnej spolupráce, ktoré dostalo informácie od Úradu hlavnej verejnej prokuratúry v Mníchove.


Súdy s Ladislavom Nižňanským
Rozsudok nad obžalovanými príslušníkmi protipartizánskej jednotky "Edelweiss" v Banskej Bystrici 12. novembra 1962.
Foto: TASR/Štefan Petráš
Bývalého veliteľa slovenskej časti špeciálnej protipartizánskej jednotky Edelweiss Ladislava Nižňanského odsúdil v neprítomnosti Krajský súd v Banskej Bystrici za účasť na masakroch v obciach Ostrý Grúň a Kľak v roku 1962 na trest smrti, ktorý 31. októbra 2006 zmenil na doživotie. Išlo však o formálne zmenenie rozsudku smrti, ktorý na Slovensku zrušili.

Ladislav Nižňanský (vľavo) so svojím právnym zástupcom Steffenom Uferom (vpravo) v súdnej sieni v Mníchove.
Foto: TASR/AP
Dňa 16. januára 2004 Ladislava Nižňanského v nemeckom Mníchove zatkli pre podozrenie z účasti na vraždách z konca druhej svetovej vojny. Prokuratúra v Mníchove vzniesla v tomto zmysle 17. marca 2004 žalobu. V čase vojny bol Nižňanský zodpovedný za vyvraždenie najmenej 146 slovenských civilistov vrátane detí a to dňa 21. januára 1945 v dedinách Ostrý Grúň a Kľak. Vypálili všetky domy v Kľaku a v Ostrom Grúni, ktoré predtým vydrancovali. Vo februári 1945 Nižňanský nariadil aj popravu 18 židovských civilistov v obci Kšinná. Jednou z "veľkých akcií" Nižňanského bolo aj zničenie anglo-americkej misie ešte v decembri 1944, ktorú vyslali na pomoc povstaniu.

Mníchovský Krajinský súd 19. decembra 2005 po 15 mesiacoch pojednávaní zbavil viny vtedy 88-ročného Nižňanského.



Kto bol Ladislav Nižňanský

Ladislav Nižňanský sa narodil v roku 1917 na Slovensku v okrese Čadca. Bol vojakom z povolania, v čase slovenského štátu slúžil ako dôstojník delostrelectva v žilinskej posádke, ktorá sa ako prvá pridala k Slovenskému národnému povstaniu. Do konca októbra 1944 pôsobil ako pobočník veliteľa piatej taktickej skupiny slovenskej armády v hodnosti kapitána. V novembri ho zajali Nemci a on prešiel na ich stranu. Stal sa členom jednotky Edelweiss. Bol to krycí názov špeciálnej jednotky vyčlenenej na boj s partizánmi. Jej úlohou bolo "čistiť" hornaté oblasti Slovenska, kde sa skrývali povstalci. Nižňanského muži sa dopúšťali násilia aj na židovských obyvateľoch a na konte mali aj niekoľko britských a asi dve desiatky amerických tajných agentov.

Po vojne v roku 1948 odišiel Nižňanský do Rakúska. V jednom desaťročí sa mu podarilo spáchať sériu vojnových zločinov a spolupracovať s tajnými službami troch štátov: Nemecka, Československa a USA.

Ako príslušník nemeckých bezpečnostných spravodajských služieb sa Nižňanský spomína od 16. decembra 1944. V povojnových rokoch pracoval pre československú rozviedku, o čom sa uchovali úradné záznamy. Pravdepodobne v službách československej rozviedky odišiel Nižňanský v roku 1948 do Rakúska. Tam začal pracovať pre Američanov a podľa niektorých zdrojov asi dva roky pracoval pre oba tábory. Vo februári 1954 začal v Rakúsku pracovať pre americkú rozhlasovú stanicu Slobodná Európa ako prekladateľ a analytik a o niekoľko rokov neskôr odišiel do jej sídla v Mníchove. Analytikom Slobodnej Európy bol 29 rokov až do februára 1983, keď odišiel na dôchodok.

Prípad Nižňanský pútal pozornosť viacerých historikov, ktorí ho považovali za jednu z najtajomnejších postáv medzi vojnovými zločincami. Po vyšetrovaní NKVD v roku 1945 v Budapešti ho prepustili a vyšetrovanie sa už viac neopakovalo. Po tom, ako Nižňanského odsúdil v neprítomnosti Krajský súd v Banskej Bystrici v roku 1962 na trest smrti, ho začala vyšetrovať americká strana, ale žiadne zločiny mu nedokázali.


Na mníchovskom Krajinskom súde sa 9. septembra 2004 s Ladislavom Nižňanským, ktorý mal od roku 1996 nemecké štátne občianstvo, začalo prvé pojednávanie. Pravdepodobne v jednom z posledných súdov takéhoto druhu odmietol svoju účasť na všetkých obvineniach.

Ladislav Nižňanský, ktorý vyše 30 rokov žil nenápadným životom so svojou manželkou na predmestí Mníchova, až kým ho v januári 2004 zadržala polícia, pred súdom priznal, že bol členom Edelweiss, pretože keby sa k jednotke nebol pridal, tak by ho Nemci po zadržaní poslali do koncentračného tábora. Podľa vlastných slov na súde, nikdy nepodporoval ciele nacistov. Napriek rokom, ktoré uplynuli od udalostí, sa však našlo 24 svedkov, ktorí masakru prežili.

V záverečnej reči, ktorú prokurátor Kuchenbauer predniesol v novembri 2005, žiadal pre Nižňanského maximálny trest - doživotie. Podľa neho dal bývalý veliteľ Edelweissu príkaz na zavraždenie 164 civilistov v troch slovenských dedinách začiatkom roku 1945. Kuchenbauer v záverečnej reči ďalej upozornil, že Nižňanský vydal príkaz, že zo slovenských dedín nesmie nikto uniknúť živý, že za svoju činnosť dostal nacistické vyznamenanie Železný kríž prvej triedy. "To predsa nedostanete len tak pre nič za nič," povedal.

Dňa 19. decembra 2005 mníchovský Krajinský súd po 15 mesiacoch pojednávaní vtedy 88-ročného Ladislava Nižňanského zbavil viny. Podľa sudcu Manfreda Götzla neboli žiadne pochybenia a dôkazy, že by sa Nižňanský podieľal priamo na vraždách. Na druhej strane štátny prokurátor Konstantin Kuchenbauer požiadal o revíziu procesu.

Rozsudok o zbavení viny pre Nižňanského nadobudol právoplatnosť 29. júna 2006. Krajský súd v Banskej Bystrici 31. októbra 2006 zmenil rozsudok pre údajného slovenského vojnového zločinca Ladislava Nižňanského z trestu smrti na doživotie. Išlo o formálne zmenenie rozsudku smrti, ktorý na Slovensku zrušili, na rozsudok doživotného väzenia v najťažšej nápravnovýchovnej skupine.

Na otázku, či má zmysel súdiť vtedy 88-ročného starca, jeden z nemeckých prokurátorov odvetil: "To nie je právna, ale morálna otázka. Ak je obžalovaný schopný absolvovať súdny proces, treba obetiam dať spravodlivé zadosťučinenie."