Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Import

Makhlouf: Odchod Británie z EÚ bude pre Írsko škodlivý

Na archívnej snímke britský premiér Boris Johnson. Foto: TASR/AP

Pri pohľade do budúcnosti obchod a pretrvávajúce geopolitické napätie, ako aj brexit predstavujú riziká pre rast (írskej ekonomiky), skonštatoval Makhlouf.

Dublin 24. novembra (TASR) - Odchod Británie z Európskej únie (EÚ) spôsobí Írsku škody. Vyhlásil to tento týždeň vo svojom prvom oficiálnom príhovore nový šéf centrálnej banky Gabriel Makhlouf.

"Akákoľvek forma brexitu bude pre Írsko škodlivá," povedal Makhlouf.

Britský premiér Boris Johnson plánuje odchod krajiny z Únie 31. januára, keďže sa mu nedávno podarilo zabezpečiť tzv. rozvodovú dohodu s Bruselom.

"Pri pohľade do budúcnosti obchod a pretrvávajúce geopolitické napätie, ako aj brexit predstavujú riziká pre rast (írskej ekonomiky)," skonštatoval Makhlouf, ktorý sa v septembri ujal svojej funkcie.

Írsky premiér Leo Varadkar však pripomenul, že riadený brexit (odchod Británie z EÚ po dohode) bude lepší pre Írsko, ktoré je členom eurozóny, ako aj pre susednú britskú provinciu Severné Írsko, ako chaotický brexit bez dohody.

Práve hranica medzi Írskom a britskou provinciou bola hlavnou komplikáciou pri dosahovaní dohody o brexite.

Podľa Makhloufa charakter írskej ekonomiky, ktorá je "malá a otvorená" znamená, že je vždy zvlášť zraniteľná voči šokom zo zahraničia.

"Vonkajšie riziká sa v súčasnosti zvyšujú, a to tak v dôsledku štrukturálneho vývoja, vrátane pretrvávajúcej možnosti nariadeného brexitu a rizika eskalácie obchodných sporov, ako aj cyklického vývoja, napríklad náhlej zmeny svetových finančných podmienok," dodal.

Šéf centrálnej banky poznamenal, že zníženie írskeho verejného dlhu by pomohlo ekonomike lepšie "odolať negatívnym šokom".

Pokiaľ ide o samotný brexit, "predstavuje obrovskú zmenu pre občanov Írska, pre mnohé írske firmy a pre hospodárstvo ako celok".

"Brexit, a to aj v prípade odchodu po dohode, nevyhnutne prinesie narušenie, ktoré sa zo svojej podstaty časom rozptýli. Nesmieme však zabudnúť na nevyhnutné dlhodobé náklady," zdôraznil Makhlouf.

V septembri írska centrálna banka varovala, že každá tretia farma v krajine bude ohrozená, ak Británia opustí blok bez dohody, čo by prinieslo clá na hraniciach.

No aj napriek tomu, že sa Johnson dohodol s EÚ, riziko neriadeného brexitu sa stále neskončilo, keďže konečný výsledok bude závisieť od predčasných volieb 12. decembra.

Minulý mesiac írsky minister financií Paschal Donohoe predstavil rozpočet na rok 2020 aj pre prípad brexitu bez dohody, ktorý zahŕňa aj fond pomoci v hodnote 1,2 miliardy eur.

Írsko predpokladá, že v tomto roku dosiahne rozpočtový prebytok 0,2 % hrubého domáceho produktu (HDP). Po brexite bez dohody mu však v roku 2020 hrozí deficit 0,6 % HDP.