Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Import

Podľa lídrov EÚ je pád Asadovho režimu príležitosťou na obnovu krajiny

Sprava predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predseda Európskej rady António Costa a maďarský premiér Viktor Orbán počas tlačovej konferencie po skončení summitu EÚ v Bruseli 19. decembra 2024. Foto: TASR/AP

V prijatých záveroch zdôraznili nevyhnutnosť inkluzívneho politického procesu pod novým sýrskym vedením.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Brusel 19. decembra (TASR) - Pád režimu Bašára Asada v Sýrii je historickou príležitosťou na opätovné zjednotenie a obnovu krajiny, zhodli sa vo štvrtok na summite v Bruseli lídri členských krajín Európskej únie, informuje TASR.

V prijatých záveroch zdôraznili nevyhnutnosť inkluzívneho politického procesu pod novým sýrskym vedením. Podporili tiež prácu osobitného vyslanca OSN pre Sýriu Geira Pedersena. Zdôraznili potrebu zabezpečiť dodržiavanie ľudských práv vrátane práv žien či náboženských a etnických menšín, ako aj ochranu kultúrneho dedičstva krajiny.

Premiéri a prezidenti štátov Únie uvítali dohodu o prímerí medzi Libanonom a Izraelom, ktorá podľa vyhlásenia nadväzuje na sprostredkovateľské úsilie vyvinuté najmä Francúzskom a Spojenými štátmi. Európska rada "nalieha na strany, aby prímerie dodržiavali v súlade s dohodou". Vyjadrili tiež podporu zvrchovanosti libanonského štátu, jeho územnej celistvosti a úsiliu o budovanie krajiny. Vyzvali aj na prekonanie politickej a hospodárskej patovej situácie vrátane urýchlenej voľby prezidenta.

Európska rada v záveroch vyjadrila hlboké znepokojenie nad dôsledkami izraelských právnych predpisov prijatých koncom októbra na výkon mandátu Úradu OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA). "Európska rada zdôrazňuje zásadnú úlohu UNRWA, ktorá poskytuje kľúčovú podporu civilnému obyvateľstvu v Pásme Gazy aj v širšom regióne."

Lídri opätovne vyzvali na okamžité prímerie v palestínskej enkláve, bezpodmienečné prepustenie všetkých rukojemníkov, urýchlené zlepšenie prístupu a trvalú distribúciu humanitárnej pomoci Palestínčanom a ukončenie nepriateľských akcií v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 2735.

Európska rada opakovane zdôraznila potrebu komplexného, spravodlivého a udržateľného mieru založeného na dvojštátnom riešení, "v rámci ktorého budú vedľa seba v mieri žiť dva demokratické štáty, Izrael a Palestína".