Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 31. marec 2025Meniny má Benjamín
< sekcia Import

Pred 150 rokmi sa narodil architekt Michal Milan Harminc

Milan Michal Harminc, busta v Kulpíne, Srbsko. Foto: Wikipedia

Všetky historické Harmincove stavby sú charakteristické originálnou architektonickou formou, premysleným začlenením do konkrétneho miesta v meste a precíznym riešením detailov.

Kulpin/Bratislava 7. októbra (TASR) - Michal Milan Harminc bol činorodý staviteľ, ktorého takmer tristo zrealizovaných stavieb zaradilo k najproduktívnejším stredoeurópskym architektom. Medzi jeho najslávnejšie stavby patria: Kostol Ružencovej Panny Márie v Černovej, budovy Slovenského národného múzea v Martine a v Bratislave, Palác Tatra Banky, Hotel Carlton a Palace v Bratislave. Za jeho najkrajšiu stavbu považujú odborníci Sanatórium Dr. Szontágha v Novom Smokovci. V pondelok 7. októbra uplynie 150 rokov od narodenia architekta.

Všetky historické Harmincove stavby sú charakteristické originálnou architektonickou formou, premysleným začlenením do konkrétneho miesta v meste a precíznym riešením detailov.

Michal Milan Harminc sa narodil v rodine tesárskeho majstra v srbskej Kulpine 7. októbra 1869. Vyučil sa za staviteľa.

Kostol v Ružomberku–Černovej. Výstavba začala v roku 1906 na podnet ich rodáka kňaza Andreja Hlinku. Chrám, ktorý dokončili o rok neskoršie, projektoval významný slovenský architekt Milan Michal Harminc.
Foto: TASR - Tibor Šuľa


Po odchode do Budapešti pôsobil postupne v niekoľkých stavebných a architektonických firmách. Začínal vo firme Neuschloss u staviteľa Jána Nepomuka Bobuľu. U architekta Alberta Schickedanza pracoval v rokoch 1894-1897. V tomto období sa v Budapešti podieľal napríklad na realizácii pamätníka na Námestí hrdinov, postaveného pri príležitosti Miléniového výročia (1896). Už ako 28-ročný si v Budapešti založil v roku 1897 vlastnú projekčnú a staviteľskú kanceláriu.

Po príchode na Slovensko realizoval väčšinu raných stavieb v Turci, Liptove, na Považí a Orave. Vôbec prvou stavbou, ktorú navrhol na území Slovenska bol evanjelický kostol v Pribyline (1901), o rok neskôr naprojektoval budovu Slovenskej banky v Ružomberku, Základnú školu pre podtatranskú obec Hybe a tiež viacero víl a obytných domov, ovplyvnených secesiou.

V roku 1908 zložil Milan Michal Harminc štátnu staviteľskú skúšku a staviteľský diplom získal za návrh budovy Slovenského národného múzea v Martine (tzv. Staré múzeum).

Najväčším a dodnes najkrajším dielom architekta je podľa odborníkov Sanatórium Dr. Szontágha v Novom Smokovci (1916-1925). Vďaka južnej terasovitej fasáde sa pokladá za jedno z prvých diel predznamenávajúcich modernú architektúru na Slovensku.

V 30. rokoch 20. storočia Harminc projektoval množstvo budov v Bratislave. Líniu tradicionalistickej architektúry, ktorá je zrejmá z väčšiny jeho diel, založenú na klasických vzoroch a dokonalej znalosti staviteľského remesla, prechodne porušil práve v týchto rokoch a priklonil sa k funkcionalizmu. Zlomovými stavbami v tomto smere bol Evanjelický kostol na Legionárskej ulici v Bratislave, postavený v rokoch 1929-1932 a Dom slovenskej ligy s pasážou, spájajúcou Grösslingovu a Dunajskú ulicu v Bratislave.

Dielom projektanta je i budova Slovenského národného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave, ktorá zaujme už svojím zovňajškom. Impozantná stavba, ktorá sa stala neodmysliteľnou súčasťou nábrežia Dunaja sa nachádza v jednej z najkrajších lokalít slovenskej metropoly.

Medzi oceňované stavby známeho architekta patrí budova bratislavského hotela Carlton, ktorého korene siahajú až do obdobia Márie Terézie. V tom období tu postavili najskôr zájazdový hostinec s názvom K trom zeleným stromom a keď ten o 100 rokov doslúžil, v roku 1846 otvoril svoje brány nový hostinec so zmeneným názvom - U zeleného stromu. Najrozsiahlejšia prestavba hotela sa uskutočnila v rokoch 1925 až 1929, keď architekt Milan Michal Harminc zjednotil objekty hotela nadstavbou ďalších poschodí, jednotiacou fasádou a spoločnou strechou. Kapacitou najväčší hotel v strednej Európe otvoril svoje vynovené brány rovno v ústrety veľkej svetovej hospodárskej kríze.

Pôvodnú stavbu bratislavskej budovy Obchodnej a priemyselnej komory v eklektickom slohu s charakteristickými nárožnými vežičkami podľa návrhu architekta Jozefa Huberta, dokončil v prvej polovici 20. storočia práve Milan Michal Harminc.

Na snímke evanjelický kostol v Pliešovciach. Navrhol ho známy slovenský architekt Milan Michal Harminc.
Foto: TASR/Jozef Poliak


Svoj originálny prístup využil aj pri projektovaní honosne vybaveného Bankového paláca Tatra banky, ktorý navrhol v klasicistickom duchu. V priestorovom usporiadaní i dekoráciách však neváhal ani s použitím barokových či secesných prvkov. Symetrické priečelie s dvojicou rizalitov ukončených novoantickými sochami Jána Koniarka nepochybne sprostredkúvalo vážnosť inštitúcie sídliacej v tomto dome, ktorého výstavba prebiehala v rokoch 1922-1925. V súčasnosti v nej sídli Ministerstvo kultúry SR. Pri rekonštrukcii objektu umiestnili do vstupného priestoru pamätnú tabuľu aj architektovi Milanovi Michalovi Harmincovi.

Staviteľ, ktorý sa zaradil popri Dušanovi Jurkovičovi a Emilovi Bellušovi k najvýznamnejším slovenským architektom, pracoval ešte ako 80-ročný. Zomrel 5. júla 1964 v Bratislave vo veku 94 rokov.

Publikácia historikov architektúry Jany Pohaničovej a Matúša Dullu s názvom Michal Milan Harminc – architekt dvoch storočí (2014) mapuje život a dielo tejto významnej osobnosti.

MEDVEĎ ZABIL PRI DETVE: Muž mal devastačné zranenia

Pod Poľanou v časti Zapriechody v okrese Detva našli mŕtveho muža s devastačnými poraneniami. Predbežné zistenia naznačujú, že muž podľahol zraneniam po útoku medveďa hnedého.

,aktualizované 

- Vláda v pondelok odobrila presun rezervy vo výške desať miliónov eur z kapitoly Všeobecná pokladničná správa v prospech kapitoly Ministerstva vnútra (MV) SR v súvislosti s výskytom vírusu slintačky a krívačky.

- Slovenský plynárenský priemysel založil dcérsku spoločnosť SPP plus, ktorá má v budúcnosti zabezpečovať nákup a prepravu zemného plynu cez územie Ukrajiny. Na stretnutí zástupcov plynárenského podniku s médiami to povedala ministerka hospodárstva Denisa Saková.

- Na vodnej nádrži Štěchovice v Stredočeskom kraji južne od Prahy sa v pondelok ráno prevrátila loď so siedmimi ľuďmi. Podľa krajskej policajnej hovorkyne Michaely Richterovej sa jeden z nich utopil, šiestim sa podarilo dostať na breh.

- Na svojom pondelkovom mimoriadnom rokovaní bude vládny kabinet riešiť najmä technické aspekty slintačky a krívačky (SLAK). Pred rokovaním vlády to uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD).

- Mjanmarská moslimská organizácia tvrdí, že viac ako 700 veriacich zahynulo pri zemetrasení s magnitúdou 7,7, ktoré krajinu zasiahlo v piatok v čase modlitieb počas posvätného mesiaca ramadán.

- Pod Poľanou v časti Zapriechody v okrese Detva našli mŕtveho muža s devastačnými poraneniami. Predbežné zistenia naznačujú, že muž podľahol zraneniam po útoku medveďa hnedého. TASR o tom v pondelok ráno informovali zo Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky.

- Slovenská lyžiarka Petra Vlhová prerušila spoluprácu s hlavným trénerom Maurom Pinim, pod vedením ktorého získala na ZOH 2022 v Pekingu zlatú medailu v slalome.

- Český tenista Jakub Menšík triumfoval na prestížnom podujatí ATP Masters 1000 v Miami. Iba 19-ročný talent tak znemožnil získať Novakovi Djokovičovi stý turnajový triumf, Srba zdolal dvakrát 7:6.

- Futbalisti SSC Neapol vyhrali v šlágri 30. kola Serie A nad AC Miláno 2:1. O góly domácich sa už v prvom polčase postarali Matteo Politano a Romelu Lukaku. Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka nastúpil v základnej zostave SSC, no pre zranenie striedal v 81. minúte.

- Nový grónsky premiér Jens-Frederik Nielsen v nedeľu v príspevku na sociálnej sieti Facebook uviedol, že „Spojené štáty Grónsko nezískajú“. Reagoval tak na vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa.

- Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v nedeľu vyjadril pobúrenie nad zabitím ôsmich svojich zdravotníkov slúžiacich v Pásme Gazy.

- Povstalci, ktorí bojujú proti vládnucej mjanmarskej vojenskej junte v nedeľu kritizovali režim za pokračujúce letecké útoky.

- Dobytok na farme v Plaveckom Štvrtku začnú pre nákazu slintačky a krívačky likvidovať pravdepodobne v stredu (2. 4.).

- Ukrajinský generálny štáb v nedeľu informoval o ťažkých bojoch v dôsledku postupu ruských jednotiek na východe krajiny, najmä v okolí mesta Pokrovsk.

- Americký Prezident Donald Trump v nedeľnom rozhovore pre televíziu NBC News nevylúčil možnosť, že sa bude usilovať aj o tretie funkčné obdobie v Bielom dome.

- Fínsky prezident Alexander Stubb na sobotňajšej schôdzke americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi povedal, že je potrebné stanoviť termín pre uzavretie prímeria na Ukrajine.

- Americký prezident Donald Trump nemieni odvolať z funkcie žiadneho z účastníkov skupinového četu v sieti Signal, kde diskutovali o úderoch na jemenských povstalcov.

- Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu opätovne vyzval na rozpustenie Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Ankara a viaceré západné štáty považujú za teroristickú organizáciu.

- Ďalšie ohnisko nákazy slintačky a krívačky aktuálne nie je potvrdené. Testovanie vzoriek sa uskutočňuje na dennej báze.