Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 20. november 2024Meniny má Félix
< sekcia Import

Možnosť požadovať predčasné splatenie úveru má nové pravidlá

Na snímke slovenský prezident Peter Pellegrini. Foto: TASR - Kancelária prezidenta SR

Cieľom je zosúladiť slovenskú legislatívu so závermi Súdneho dvora Európskej únie, ktorý v prípade týkajúcom sa Slovenska poukázal na nesúlad vnútroštátnej právnej úpravy s normami EÚ.

Bratislava 3. októbra (TASR) - Prezident SR podpísal v stredu (2. 10.) novelu Občianskeho zákonníka, ktorá prináša nové pravidlá pre možnosť veriteľa požadovať úhradu celej dlžnej sumy pri nesplácaní úveru. Tie zohľadňujú aj iné kritériá ako počet omeškaných splátok. Kancelária prezidenta o tom informovala na svojom webe.

Cieľom je zosúladiť slovenskú legislatívu so závermi Súdneho dvora Európskej únie (EÚ), ktorý v prípade týkajúcom sa Slovenska poukázal na nesúlad vnútroštátnej právnej úpravy s normami EÚ. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR preto navrhlo nové pravidlá pre uplatnenie práva na predčasné splatenie úveru.

"Navrhovaná nová právna úprava upravuje možnosť dodávateľa požadovať úhradu celého plnenia, respektíve celej dlžnej sumy za zákonom ustanovených podmienok, ktoré zohľadňujú nielen počet omeškaných splátok, ale aj ich celkovú "omeškanú" výšku vo vzťahu k celkovej výške plnenia, na ktoré je spotrebiteľ podľa spotrebiteľskej zmluvy povinný, a vo vzťahu k dĺžke trvania spotrebiteľskej zmluvy," vysvetlilo MS.

Veriteľ tak v budúcnosti bude môcť požadovať vrátenie celého plnenia, ak je jeho dlžník celkom alebo čiastočne v omeškaní aspoň s troma splátkami. Omeškaná suma pritom musí byť najmenej 10 % celkovej výšky plnenia pri zmluve dohodnutej najviac na tri roky, 5 % pri zmluve dohodnutej na viac ako tri roky, prípadne 2,5 % pri úvere zabezpečenom záložným právom k nehnuteľnosti na bývanie.

Znenie ponecháva na uvážení veriteľa, či a kedy si toto právo uplatní, avšak môže tak urobiť len počas obdobia, keď sú splnené podmienky na tzv. zosplatnenie. Pred uplatnením tohto práva bude povinný vyzvať spotrebiteľa na vrátenie celej dlžnej sumy a určiť mu lehotu, ktorá nesmie byť kratšia ako 15 dní. "Až po uplynutí tejto dodatočnej lehoty sa stáva celé plnenie zo spotrebiteľskej zmluvy splatným," doplnil rezort spravodlivosti v dôvodovej správe. Novela, ktorej inšpiráciou je podľa MS nemecká právna úprava, zároveň nevylučuje inú úpravu zmluvných podmienok.

Novela bude účinná od 1. novembra 2024.