Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Import

Prieskum:Lekárňam Slováci vyčítajú málo súkromia a času na konzultácie

Ilustračné foto. Foto: TASR - Dano Veselský

Prieskum sa uskutočnil od 14. do 21. októbra na vzorke 1015 respondentov starších ako 18 rokov.

Bratislava 29. októbra (TASR) - Ľudia majú voči fungovaniu lekární viaceré výčitky. Ide najmä o nedostatok súkromia a času na konzultácie. Ukázal to reprezentatívny prieskum verejnej mienky pre občianske združenie Medicamentum. Jeho výsledky tiež ukázali, že drvivá väčšina Slovákov si pochvaľuje fungovanie elektronických receptov.

Na otázku, s ktorým výrokom o lekárňach sa najviac stotožňujete, najväčšia skupina opýtaných (42,4 percenta) uviedla, že lekárnik im vždy podrobne vysvetlí všetko, čo potrebujú vedieť. Naopak, nedostatok súkromia pri konzultáciách s lekárnikom vníma 23,4 percenta respondentov. To, že je v lekárňach málo času na podrobné vysvetlenie liekov a ich účinkov, si myslí 21,5 percenta respondentov. Pätina tvrdí, že lekárnik väčšinou podáva len základné informácie, ktoré ovláda alebo nájde dostupné v online priestore. O čosi menej ľudí (18,9 percenta) vníma ako problém nedostatok personálu v lekárňach a s tým spojené čakanie.

Získané dáta tiež potvrdili, že veľká väčšina Slovákov (81 percent) oceňuje fungovanie elektronických receptov, ktoré podľa nich celý proces zjednodušujú. Viac ako desatina (12,6 percenta) hovorí, že ich vníma pozitívne, ale občas sa stretáva s problémami, napríklad s technickými ťažkosťami. Štyri percentá opýtaných hovoria, že e-recepty vnímajú neutrálne a používajú ich len preto, lebo musia. K papierovým receptom by sa najradšej vrátilo 0,4 percenta respondentov.

Výsledky tiež potvrdili, že nadpolovičná väčšina Slovákov by uvítala aj možnosť online či telefonickej konzultácie s lekárnikom pred alebo po vydaní lieku na e-recept. Naopak, osobný kontakt s lekárnikom preferuje necelá tretina (30 percent) respondentov.

Prieskum sa uskutočnil od 14. do 21. októbra na vzorke 1015 respondentov starších ako 18 rokov.