Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 5. máj 2025Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia Import

Referendum o vstupe do EÚ bolo jediné platné v ére samostatnosti SR

Na snímke zľava vtedajší predseda NR SR Pavol Hrušovský, prezident SR Rudolf Schuster a premiér SR Mikuláš Dzurinda oznámili 18.mája 2003 v Bratislave výsledky referenda o vstupe SR do Európskej únie. Foto: Foto: TASR - Ivan Majerský

Referendum o vstupe Slovenska do EÚ vyhlásil prezident SR Rudolf Schuster vo februári 2003. Hlasovanie sa konalo 16. a 17. mája. Išlo vtedy v poradí o piate referendum na Slovensku.

Bratislava 24. apríla (TASR) - Slovenská republika sa stala členským štátom Európskej únie (EÚ) 1. mája 2004. Jednou z podmienok vstupu do EÚ bolo aj uskutočnenie referenda, ktoré sa konalo 16. a 17. mája 2003. Bolo to zatiaľ jediné platné referendum v ére samostatnosti SR. TASR prináša pri tejto príležitosti dokumentačný materiál.

V októbri 1993 SR v zastúpení premiéra Vladimíra Mečiara podpísala v Luxemburgu asociačnú dohodu o pridružení Slovenska k EÚ. O dva roky neskôr odovzdal na summite v Cannes Mečiar oficiálnu žiadosť o vstup do EÚ do rúk francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca.

V roku 1997 Európska rada schválila koncepciu rozšírenia, ale SR podľa nej nesplnila politické kritériá a do rokovaní o členstve v EÚ ju nezaradila. Slovensku sa vyčítalo nedostatočné rešpektovanie ľudských práv a demokracie.

Situácia sa zmenila po parlamentných voľbách v roku 1998. Slovensku sa v prístupovom procese podarilo dobehnúť ostatné krajiny. Summit v Kodani v roku 2002 znamenal pre SR ukončenie prístupových rokovaní a definitívne určenie dátumu vstupu do EÚ na 1. mája 2004. Podmienkou vstupu bolo aj uskutočnenie referenda.

Referendum o vstupe Slovenska do EÚ vyhlásil prezident SR Rudolf Schuster vo februári 2003. Hlasovanie sa konalo 16. a 17. mája. Išlo vtedy v poradí o piate referendum na Slovensku. Odhadované náklady predstavovali podľa návrhu vtedajšieho ministra vnútra Vladimíra Palka (KDH) 196 miliónov korún. Vláda okrem toho uvoľnila na kampaň pred referendom aj ďalších 50 miliónov korún, ktoré boli určené na projekty podpory šírenia informácií o EÚ a na mobilizáciu voličov.

Na snímke R. Schuster /vpravo/ s vedúcim svojej kancelárie Jozefom Stankom pri vypisovaní referenda.
Foto: TASR - Štefan Puškáš


Napriek tomu, že vstup SR do EÚ podporovali vtedajší politickí predstavitelia naprieč celým politickým spektrom, bola účasť počas prvého hlasovacieho dňa nízka. Vtedajší najvyšší ústavní činitelia prezident Rudolf Schuster, predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) a premiér Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) ešte aj v priebehu hlasovania verejne vyzývali na účasť a zdôrazňovali, že úspech referenda je podmienený najmenej 50-percentnou účasťou oprávnených voličov.

Predstavitelia parlamentných strán a verejne známi ľudia zorganizovali aj prechádzku historickým centrom Bratislavy, počas ktorej presviedčali ľudí, aby sa zúčastnili na ľudovom hlasovaní.

Prezident SR Rudolf Schuster (vľavo) hovorí s novinárom v Bratislave 18.mája 2003 po oznámení výsledkov referenda o vstupe SR do Európskej únie, druhý zľava predseda NR SR Pavol Hrušovský, tretí zľava premiér SR Mikuláš Dzurinda.
Foto: TASR - Ivan Majerský


Referenda sa napokon zúčastnilo 52,15 percent oprávnených voličov, z ktorých na otázku: "Súhlasíte s tým, aby sa Slovenská republika stala členským štátom Európskej únie?" odpovedalo áno 92,46 percent. Proti bolo 6,2 percent voličov. Referendum sa do histórie zapísalo ako zatiaľ prvé platné referendum na Slovensku.

Národná rada SR v júli 2003 ratifikovala Zmluvu o pristúpení k EÚ a Slovensko sa 1. mája 2004 stalo členom Európskej únie. Do Únie spolu so SR vstúpili aj Cyprus, Česká republika, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Poľsko a Slovinsko. Prvé voľby do Európskeho parlamentu sa na Slovensku konali 13. júna 2004.

Bude oblačno, na väčšine územia prehánky

Teploty 10 až 15 stupňov Celzia.

- Ruská protivzdušná obrana zneškodnila štyri ukrajinské drony smerujúce na Moskvu, oznámil v pondelok moskovský primátor Sergej Sobianin.

- Najmenej deväť ľudí prišlo o život a 70 bolo ošetrených v nemocnici po tom, čo náhla búrka so silným vetrom spôsobila prevrátenie lodí s turistami na rieke Wu-ťiang v meste Čchien-si v provincii Kuej-čou ležiacej na juhozápade Číny.

- Americký prezident Donald Trump v nedeľu na svojej online platforme Truth Social oznámil, že nariadil modernizáciu a znovuotvorenie legendárnej väznice Alcatraz nachádzajúcej sa na ostrove v Sanfranciskom zálive v štáte Kalifornia.

- Ľudia, ktorí prežili holokaust, počas spomienkovej ceremónie pri príležitosti 80. výročia oslobodenia nacistického koncentračného tábora Ravensbrück vyzvali svet, aby nezabudol na krutosti spáchané nacistami.

- Futbalisti Dukly Banská Bystrica vypadli z Niké Ligy. V nedeľňajšom domácom zápase 8. kola skupiny o udržanie sa prehrali s Ružomberkom 0:2.

- Brazílska polícia oznámila, že zadržala dvoch ľudí v súvislosti so zmareným pokusom o bombový útok počas megakoncertu speváčky Lady Gaga na pláži Copacabana v brazílskom Riu de Janeiro, ktorého sa podľa úradov zúčastnilo až 2,1 milióna ľudí.

- Štyri dospelé ovce boli usmrtené a ďalšie dve zranené po sobotňajšom (3. 5.) útoku vlka dravého v katastri obce Domaniža v okrese Považská Bystrica.

- Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) oznámila, že Nikaragua v nedeľu organizáciu upovedomila o svojom vystúpení. Dôvodom je udelenie Svetovej ceny slobody tlače UNESCO/Ceny Guillerma Cana novinám La Prensa.

- Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Katarína Bartošová.

- Spojené štáty a Tokio sa ešte ani zďaleka nedohodli na znížení ciel, ktoré plánuje Washington v záujme ochrany svojich výrobcov uvaliť na všetok japonský tovar. Napísal to v nedeľu japonský ekonomický denník Nikkei.

- Hnutie Slovensko vyzýva premiéra SR Roberta Fica aby sa nezúčastnil na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve. Podľa neho tým premiér priamo ublíži slovenskej ekonomike a preberie na seba aj zodpovednosť za obete na Ukrajine.

- Jemenskí povstalci húsíovia sa prihlásili k zodpovednosti za raketový útok na medzinárodné letisko Ben Gurion v izraelskom Tel Avive. Dodali, že naň zaútočili na znak podpory Palestínčanov v Pásme Gazy

- Na pražskom letisku Václava Havla pristálo predpoludním lietadlo s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Pražský hrad bude počas väčšiny dňa uzavretý a popoludní ho tam prijme prezident Petr Pavel.

- Predstavitelia britského protiteroristického úradu v sobotu zadržali osem ľudí v súvislosti s ich údajným plánom zaútočiť na bližšie nešpecifikovaný cieľ v krajine, uviedla v nedeľu tamojšia polícia.

- Dnes bude prevažne zamračené, občasný dážď, miestami búrky. Teploty 17 až 21 stupňov Celzia.

- Realizačný tím hokejovej reprezentácie Slovenska vyradil po záverečnom prípravnom zápase pred MS s Francúzskom štvoricu hráčov - útočníkov Mareka Hecla, Andreja Kudrnu, Jakuba Minárika a Andreja Kukuču.

- Bývalý vodca gabonskej chunty Brice Oligui Nguema zložil pred zaplneným štadiónom a viac ako desiatkou afrických lídrov prezidentský sľub.

- Vodiča luxusného SUV, ktorý v piatok narazil do skupiny ľudí na električkovej zastávke v juhozápadnom nemeckom meste Stuttgart, prepustili z väzby. Uviedla to v sobotu miestna polícia a prokuratúra.

- Exhibičným zápasom bývalých hráčov Tatrana Prešov proti internacionálom Slovenska a Klubu ligových kanonierov vyvrcholil slávnostný program pri príležitosti otvorenia Futbal Tatran Arény v Prešove.