Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Import

Rusko zatvorilo moskovské Múzeum histórie gulagov

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Zatvorenie oficiálne zdôvodnili údajným porušením protipožiarnych predpisov, ale prišlo uprostred intenzívnej kampane Kremľa proti nezávislej občianskej spoločnosti.

Moskva 14. novembra (TASR) - Ruské úrady nariadili od štvrtka zatvoriť oceňované moskovské Múzeum histórie gulagov, ktoré je venované obetiam represií sovietskej éry. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry AFP.

Zatvorenie oficiálne zdôvodnili údajným porušením protipožiarnych predpisov, ale prišlo uprostred intenzívnej kampane Kremľa proti nezávislej občianskej spoločnosti a tým, ktorí spochybňujú štátny výklad dejín.

"Na základe kontroly múzea boli zistené porušenia protipožiarnej bezpečnosti," uviedlo múzeum v stredajšom vyhlásení. Múzeum odstránilo obsah zo svojej webovej stránky a nahradilo ho oznámením o "dočasnom" zatvorení.

Múzeum v centre Moskvy, založené v roku 2001, prezentuje oficiálne štátne dokumenty, ako aj rodinné fotografie a osobné predmety obetí gulagov.

Gulag bola rozsiahla sieť väzenských pracovných táborov zriadených v bývalom Sovietskom zväze. V časoch, ktoré historici považujú za obdobie masívnych politických represií, tam poslali milióny údajných zradcov a nepriateľov štátu, mnohí z nich tam zahynuli.

Rada Európy v roku 2021 udelila tomuto múzeu cenu za to, že sa snaží "odhaľovať históriu a aktivizovať pamäť s cieľom posilniť odolnosť občianskej spoločnosti a jej odpor voči politickej represii a porušovaniu ľudských práv".

Ruský prezident Vladimir Putin sa počas 24 rokov pri moci usiloval revidovať historický príbeh Ruska a jeho vzťah k Sovietskemu zväzu. Hoci šéf Kremľa občas odsudzuje rozsiahle represie za vlády Josifa Stalina v 30. rokoch 20. storočia, častejšie ho vyzdvihuje ako veľkého vojnového vodcu.

Školské učebnice venujú iba málo pozornosti miliónom obetí Veľkého teroru, ktoré sa považujú za nepohodlné pri propagácii Sovietskeho zväzu ako veľmoci, ktorá porazila nacistické Nemecko.

Úrady sa čoraz častejšie zameriavajú na jednotlivcov a skupiny, ktoré sa stavajú proti tomuto prístupu - kampaň sa ešte zintenzívnila v súvislosti s ofenzívou na Ukrajine.

Úrady v roku 2021 nariadili likvidáciu Memorialu, mimovládnej organizácie ocenenej Nobelovou cenou za mier, ktorá zaznamenáva obete sovietskych represií aj obvinenia z porušovania ľudských práv zo strany súčasného režimu.

Múzeum histórie gulagov v októbri usporiadalo podujatie s názvom "Návrat mien", počas ktorého jednotlivci čítali mená ľudí zavraždených počas sovietskeho teroru.