Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 14. máj 2025Meniny má Bonifác
< sekcia Import

Ruským vedcom sa nedarí obnoviť kontrolu nad vesmírnym teleskopom

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Družicu Spektr-R vypustili v roku 2011 a svoju odhadovanú životnosť prekročila už o tri roky.

Moskva 13. januára (TASR) - Ruským špecialistom sa v nedeľu nepodarilo odstrániť problémy, ktoré im bránia ovládať vesmírny rádioteleskop Spektr-R. Agentúru TASS o tom informoval poradca generálneho riaditeľa Ruskej vesmírnej agentúry (Roskosmos) Aleksandr Blošenko.

Spektr-R síce stále vysiela svoj signál, ale vedci ho od piatka nedokážu riadiť.

Ako informovala agentúra TASS, ďalší pokus o opätovné získanie kontroly nad rádioteleskopom je naplánovaný na pondelok.

Predtým sa bude rádioteleskop nachádzať v zóne pozorovania teleskopu na území USA. Ak tamojší teleskop zachytí žiarenie vysielača vedeckých dát z rádioteleskopu, bude to nepriamy dôkaz, že jeho palubné systémy - s výnimkou veliacich - pracujú v súlade s vloženými pokynmi, spresnil Blošenko.

Riaditeľ Astrokozmického centra ruskej Akadémie vied, akademik Nikolaj Kardašov, spresnil, že Spektr-R nereaguje okrem iného aj na povel na aktivovanie antény. Kardašov informoval, že ak sa spojenie so Spektrom-R nepodarí obnoviť, celý projekt bude ukončený.

Zariadenie Spektr-R je súčasťou medzinárodného projektu RadioAstron. Astrofyzikálne pozorovania v jeho rámci sa vykonávajú pomocou pozemných rádiových teleskopov, ktorých je na Zemi viac ako 40, a orbitálneho observatória Spektr-R.

Všetky pozemné teleskopy - ide o sieť teleskopov nachádzajúcich sa v Austrálii, Čile, Číne, západnej Európe, Indii, Japonsku, Južnej Kórei, Mexiku, Rusku, Ukrajine, Južnej Afrike a Spojených štátoch - v rámci programu pozorujú ten istý rádiový zdroj ako družica, pričom v dôsledku veľkého rozpätia interferometra (teda vzdialenosti družice a pozemnej antény) dosahujú veľmi vysoké rozlíšenie. Spektr-R v spolupráci s pozemnými rádioteleskopmi mal dosahovať 30- až 50-krát lepšie výsledky než rádioteleskopy v čase začiatku jeho misie.

Družicu Spektr-R vypustili v roku 2011 a svoju odhadovanú životnosť prekročila už o tri roky. Podľa portálu Kosmonautika.cz bola skonštruovaná tak, aby mohla študovať jadrá galaxií, superhmotné čierne diery, magnetické polia, gravitačné pole Zeme, kozmické žiarenie, môže detekovať rôzne kozmologické efekty, prejavy temnej hmoty a temnej energie, ale aj študovať oblasti formovania nových hviezd a planetárnych sústav. Jej úlohou bolo aj určovať vzdialenosti pulzarov (vrátane rýchlosti ich rotácie) a ďalších galaktických rádiových zdrojov. Mala sa venovať aj monitorovaniu slnečného vetra.

DRUHÝ TRIUMF SLOVÁKOV: Francúzov zdolali 2:1

V priebežnej tabuľke sa posunuli so siedmimi bodmi na 3. miesto.

,aktualizované 

- Ukrajinská colná správa v stredu oznámila, že v piatok 16. mája na niekoľko hodín uzavrie priechod Užhorod - Vyšné Nemecké na hranici so Slovenskom.

- Estónska armáda v stredu uviedla, že ruská stíhačka narušila vzdušný priestor tejto pobaltskej krajiny, ktorá je členom EÚ i NATO.

- Slovensko sa po takmer 15 rokoch oficiálne stalo 33. krajinou, ktorej vojaci sa zapájajú do mierovej misie vedenej NATO v Kosove (KFOR).

- Čína oznámila, že pozastavila platnosť niektorých necolných protiopatrení voči americkým firmám, ktoré prijala ako odvetu za uvalenie vysokých dovozných ciel zo strany americkej administratívy.

- Predsedovia štyroch slovenských samosprávnych krajov sa v stredu v Bruseli stretli s výkonným podpredsedom Európskej komisie (EK) zodpovedným za regionálny rozvoj a eurofondy Raffaelom Fittom.

- Americký prezident Donald Trump a katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání v stredu v Dauhe podpísali dohody, ktoré majú priniesť hospodársku výmenu medzi ich krajinami v hodnote najmenej 1,2 bilióna dolárov.

- Už vyše 100 ľudí zomrelo v tureckom hlavnom meste Ankara za posledné tri mesiace po požití pančovaného alkoholu.

- Spojené štáty blokujú prizvanie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na júnový summit NATO v holandskom Haagu.

- V doterajšom priebehu vyšetrovania rozsiahleho výpadku dodávok elektriny v Španielsku a susednom Portugalsku z 28. apríla sa nenašli nijaké dôkazy o tom, že by ho spôsobil kybernetický útok na prevádzkovateľa národnej rozvodnej siete Red Eléctrica.

- Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta. Upozornilo na to v stredu opozičné Progresívne Slovensko (PS)

- Nad Sevillou sa vznáša oblak hustého čierneho dymu. Dôvodom je výbuch, ku ktorému došlo v stredu napoludnie v chemickej továrni neďaleko tohto juhošpanielskeho mesta.

- Americký prezident Donald Trump v stredu počas návštevy Kataru vyjadril nádej, že diplomatické snahy o uzavretie dohody s Iránom o jeho jadrovom programe budú úspešné.

- Seniorku v okrese Levice pripravili podvodníci o celoživotné úspory. Podľa doposiaľ zistených informácií 82-ročnú ženu telefonicky kontaktoval neznámy páchateľ, ktorý sa predstavil ako príslušník polície, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu obvinil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že nadržiava militantnému hnutiu Hamas, keď kritizuje blokovanie prísunu pomoci do Pásma Gazy zo strany Izraela.

- Hasiči z Bytče a Žiliny zasahujú v stredu popoludní pri požiari lesa v katastri obce Štiavnik v okrese Bytča. Informovalo o tom operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline.

- Predaj energetických nápojov osobám vo veku do 16 rokov by sa na Slovensku mohol obmedziť. Vyplýva to z návrhu zákona o podmienkach predaja energetických nápojov z dielne koaličného poslanca Jána Ferenčáka.

- V Nemecku a vo Švajčiarsku zadržali troch Ukrajincov podozrivých z plánovania sabotáže v mene Ruska, ktorej cieľom bola nákladná železničná doprava.

- Vo štvrtok sa uskutoční mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR. Jej začiatok je naplánovaný na 9.00 h. TASR o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády (ÚV) SR.

- Poslanec maďarskej vládnej strany Fidesz János Halász predložil pred polnocou parlamentu návrh zákona s názvom „O transparentnosti verejného života“. V prípade schválenia by mimoriadne skomplikoval prácu a existenciu organizácií prijímajúcich zahraničné financovanie.