Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Import

Samostatná Slovenská republika sa 9. februára 1993 stala členom UNESCO

Ilustračné foto Foto: TASR

Do zoznamu kultúrnych pamiatok UNESCO bolo doteraz zaradených päť slovenských lokalít.

Bratislava 6. decembra (TASR) – Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization - UNESCO) má sídlo vo francúzskej metropole Paríži. Vznikla 16. novembra 1945. Stanovy UNESCO ratifikovalo 4. novembra 1946 celkom 20 krajín vrátane bývalého Československa.

V súčasnosti má UNESCO 195 členských štátov a deväť pridružených štátov - Anguilla, Aruba, Britské panenské ostrovy, Curacao, Faerské ostrovy, Holandské Antily, Kajmanské ostrovy, Macao, Svätý Martin (Sint Maarten) a Tokelau.

Spojené štáty americké a Izrael stratili hlasovacie právo v UNESCO v novembri 2013. Stalo sa to pre dlhy. Členské poplatky tieto dva štáty dlhujú za tri roky. Oba štáty prestali platiť na protest proti členstvu Palestíny.

Podnetom pre vznik UNESCO boli hrôzy skončenej druhej svetovej vojny.

UNESCO má v systéme OSN postavenie špecializovanej agentúry. Základným cieľom UNESCO je rozvoj medzinárodnej spolupráce a porozumenia v oblasti spoločenských a prírodných vied, výchovy a vzdelávania, kultúry, informácií, informatiky, komunikácie a životného prostredia. Prvoradým zámerom organizácie je prostredníctvom spolupráce a programov v uvedených oblastiach prispievať k upevňovaniu mieru vo svete. UNESCO je jedinou medzinárodnou organizáciou systému OSN, ktorá má mandát na rozvoj kultúrneho a intelektuálneho potenciálu svetového spoločenstva, kultúry, vedy a vzdelávania. Je tiež jedinou svetovou medzinárodnou organizáciou, ktorá sa programovo opiera o sieť národných komisií.

Najvyšším orgánom UNESCO je Generálna konferencia, tvoria ju zástupcovia všetkých štátov. Ďalším orgánom je Výkonná rada a Sekretariát. Generálna konferencia sa na riadnych zasadnutiach schádza každé dva roky. Generálnou riaditeľkou UNESCO je od roku 2009 bulharská politička Irina Bokova.

Samostatná Slovenská republika (SR) sa 9. februára 1993 podpisom a uložením listiny o prijatí Ústavy UNESCO u vlády Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska stala členom tejto medzinárodnej organizácie. SR získala toto členstvo ako jeden z nástupníckych štátov po rozdelení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR).

Slovenská komisia pre UNESCO

Aktérom, ktorý napĺňa vytýčené ciele UNESCO na národnej úrovni, je Slovenská komisia pre UNESCO. Komisia podporuje a rozvíja aktivity programov UNESCO v oblasti výchovy a vzdelávania, kultúry, vedy, informácií, informatiky, komunikácie a životného prostredia, a s týmto účelom zapája do spolupráce na projektoch odborníkov rôznych organizácií, inštitúcií a príslušných ministerstiev, ako aj širokú verejnosť. Komisia pôsobí ako poradný orgán slovenskej vlády a Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) vo všetkých záležitostiach týkajúcich sa UNESCO. Gestorom spolupráce SR s UNESCO je Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ).

Záujmy SR v UNESCO presadzuje Stála delegácia SR pri UNESCO organizačne spadajúca pod Veľvyslanectvo SR v Paríži vo Francúzsku.

Zoznam kultúrnych pamiatok

Do zoznamu kultúrnych pamiatok UNESCO bolo doteraz zaradených päť slovenských lokalít. Sú to Banská Štiavnica s technickými pamiatkami okolia (1993), Spišský hrad a kultúrne pamiatky okolia (1993), Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec (1993), Historické jadro mesta Bardejov (2000), Drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka (2008). V roku 2009 sa lokalita Spišský hrad a kultúrne pamiatky okolia rozšírila o mesto Levoču.

Do UNESCO boli zaradené aj dve prírodné lokality. Jednou sú Jaskyne Slovenského krasu a Aggtelekského krasu (1995) s rozšírením o Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Stratenskú jaskyňu (2000) a druhou Karpatské bukové pralesy (2007).

Ako nehmotné dedičstvo ľudstva sa dostala na zoznam UNESCO Majstrovské diela ústneho a nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva aj slovenská fujara a jej hudba (2005).

Medzivládny výbor UNESCO na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva 5. decembra v azerbajdžanskom Baku schválil Terchovskú muziku na zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Na zasadnutí Slovensko reprezentovalo sedem muzikantov z Terchovej, ktorí pred viac ako 800 delegátmi zo 100 krajín sveta prezentovali krásu a jedinečnosť terchovskej muziky.

Slovensko nominovalo na zápis do tohto prestížneho zoznamu pre ďalšie obdobie Radvanský jarmok.