Jazykové kurzy v zahraničí sú vyhľadávanou a atraktívnu formou nadobudnutia jazykových znalostí. Je to investícia, ktorá sa vám v budúcnosti zaručene vráti.
Autor Školský servis
Bratislava 3. októbra (TASR) - Možnosť osvojenia si jazyka v zahraničí patrí medzi drahšie záležitosti, je to však investícia, ktorá sa vám v budúcnosti zaručene vráti.
Hosťovská rodina nadovšetko
Jazykové kurzy sú najviac vyhľadávané počas leta, kedy sa dá spojiť príjemné s užitočným a kurz sa stáva zároveň aj letnou dovolenkou. Dĺžku a intenzitu učenia si študent určuje sám. Veková hranica samozrejme nie je určená, a tak sa vašou spolužiačkou pokojne môže stať aj 70-ročná čiperná babička z Nemecka. Na začiatku kurzu je spravidla nutné absolvovať úvodný test, ktorý študentov zaradí do kategórií, ktoré zodpovedajú ich jazykovej úrovni. Prístup pedagógov je adekvátny k študentom pochádzajúcich s cudzích krajín. Používajú výhradne „čistú“ britskú angličtinu bez slangu. „Určite je to lepšie ako na Slovensku. Je rozdiel keď ťa učí učiteľ, čo si myslí, že vie britskú angličtinu a Brit. Dosť rapídny. Nakoniec zistíš, že nevieš poriadne vysloviť ani základné slovníčka. Určite mi to pomohlo v slovnej zásobe a výslovnosti. Za ten mesiac čo som tam bola sa stihol prebrať aj celkom slušný celok gramatiky,“ vyjadrila sa pre TASR študentka zo Slovenska Nina.
Študenti sú zväčša ubytovaní v anglickej hosťovskej rodine, ktorá patrí medzi jednoznačné pozitíva. Keď už nič iné, v nej máte určite záruku, že vás prinúti hovoriť po anglicky. Občas sa síce stáva, že domáci majú trošku skreslené predstavy o Slovensku, ale netreba zostať zaskočený. Naopak pokojne si vychutnajte pocit, že ste prvý, kto im sprostredkuje informáciu, že Československo už neexistuje.
Španielčina ako bonus
Ak sa domnievate, že počas celého pobytu v Anglicku neprehovoríte inou rečou ako angličtinou, tak ste na omyle. Celkom iste sedem z vašich 12 spolužiakov budú Španieli. Hrdo a v hojnom počte zastupujú svoju krajinu, čo sa prejavuje aj počas vyučovania. Anglické slovíčka sa často prekladajú do španielčiny a vy tak máte šancu získať slovnú zásobu z tohto exotického jazyka úplne zadarmo. Hoci Slováci sa tu vyskytujú o dosť v menšom zastúpení, svojou mentalitou sa zaraďujú k najobľúbenejším študentom.
Vďaka našim schopnostiam ako sú prispôsobenie sa novému prostrediu, nenápadnosť a snahy vyťažiť z kurzu čo najviac vzniká v očiach Britoch dokonalá kombinácia vzorného študenta. Túto skutočnosť mi potvrdil aj britský učiteľ Peter: „ Slováci sú naozaj zodpovední a snaživí. Vždy majú úlohy a hlavne...na rozdiel od Španielov chodia na hodiny na čas!“ Poprosím mlieko aj cukorPri španielskom ošiali by ste však určite nemali zabudnúť na anglické zvyky. Aspoň raz ochutnať čierny čaj s mliekom a s citrónovými sušienkami, ktoré skutočne najlepšie chutia o legendárnej piatej hodine. Čo sa týka anglickej gastronómie nie každého uspokojí tradičné „fish and chips“ alebo „traditional english breakfast“. V takomto prípade situáciu istia Horalky. Anglický trávnik sa v parkoch kosí v noci a cez deň je vám k dispozícii na usporiadanie piknikov, kedy opäť do hlavnej úlohy vstupuje čaj. Konkrétne pre Slováka čaj s horalkou. Jazyková škola v spolupráci s turistickou agentúrou disponuje so širokou škálou výletov za dobrú cenu. Navštíviť môžete od mystického Stonehenge-u po konzervatívny Oxford naozaj čokoľvek. A samozrejme pobyt v Anglicku bez návštevy Londýna sa hádam ani neráta.
Renáta Péterová, Univerzita Komenského Bratislava