Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 5. máj 2025Meniny má Lesia a Lesana
< sekcia Import

Stretnutie troch štátnikov v Teheráne sa konalo pred 75 rokmi

Britský politik a štátnik, spisovateľ, historik, člen britského parlamentu a reportér sir Winston Leonard Spencer Churchill, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Na konferencii sa zúčastnili americký prezident Franklin Delano Roosevelt, britský ministerský predseda Winston Churchill a sovietsky vodca Josif Vissarionovič Stalin.

Teherán 28. novembra (TASR) - V hlavnom meste Iránu Teherán sa 28. novembra 1943 začala konferencia, ktorej témou bolo otvorenie druhého frontu vojny v západnej Európe a povojnové usporiadanie Európy. Na konferencii sa zúčastnili americký prezident Franklin Delano Roosevelt, britský ministerský predseda Winston Churchill a sovietsky vodca Josif Vissarionovič Stalin.

Teheránska konferencia bolo vôbec prvé stretnutie hlavných predstaviteľov ZSSR, USA a Spojeného kráľovstva počas druhej svetovej vojny. Konferencii predchádzala konferencia v Káhire, nasledovala konferencia v Jalte a ešte neskôr v Postupime.

Stretnutie troch štátnikov v Teheráne sa konalo za prísnych bezpečnostných podmienok na sovietskom veľvyslanectve, kde bol v rezidencii uprostred parku ubytovaný aj americký prezident Roosevelt. Takpovediac v susedstve sa nachádzalo britské veľvyslanectvo. Konferencia sa skončila 1. decembra 1943.

Dňa 29. novembra 1943 odovzdal britský ministerský predseda Churchill v mene britského panovníka Juraja VI. Stalinovi "stalingradský meč" pre obyvateľov Stalingradu ako výraz obdivu a ocenenia ich hrdinstva prejaveného počas obliehania mesta fašistickou armádou v rokoch 1942-43.

Predmetom rokovaní bola predovšetkým spojenecká stratégia na európskych bojiskách, konkrétne otvorenie západného frontu. Churchill navrhoval rozšíriť pôsobnosť spojencov v oblasti Stredomoria a pripraviť si tak podmienky na vylodenie na Balkáne. Tento návrh nevylučoval možnosť zároveň aj spojeneckého vylodenia na západe Európy a navyše by obmedzoval sovietske pôsobenie v strednej Európe. Počas konferencie došlo 30. novembra 1943 k dohode, že v máji 1944 sa na pobreží Francúzska v Normandii uskutoční vojenská operácia pod krycím názvom Overlord.

Okrem toho boli ďalšími témami konferencie aj hranice Poľska. Všetky tri zúčastnené krajiny mali podľa dohovorov podporovať partizánske boje v Juhoslávii a Sovietsky zväz mal po porážke Nemecka vstúpiť do vojny s Japonskom. Stalin súhlasil so samostatnosťou Fínska, ale nebol ochotný obnoviť nezávislosť pobaltských krajín a žiadal pre ZSSR aj Východné Prusko, Besarábiu a severnú Bukovinu. Diskusia k povojnovému usporiadaniu Nemecka bola problematická a nedospeli ku kompromisu. Hovorili aj o nevyhnutnosti určenia nových štátnych hraníc na území okupovanom Nemeckom a vytvorenia demarkačnej línie medzi sférami vplyvu spojencov, rešpektovanej všetkými stranami.

O týchto otázkach diskutovali predstavitelia tzv. Veľkej trojky aj na Jaltskej schôdzke pod krycím názvom Argonaut, ktorá prebiehala od 4. do 11. februára 1945. Okrem Roosevelta, Churchilla a Stalina sa na nej zúčastnili aj ministri zahraničných vecí troch spojeneckých štátov a vojenskí a civilní odborníci. Delegáti Jaltskej konferencie prijali rozhodnutie zvolať v San Franciscu zakladajúcu konferenciu Organizácie Spojených národov (OSN), ktorá mala schváliť chartu novej medzinárodnej organizácie.

V duchu Jaltskej konferencie pokračovala Postupimská konferencia v období od 17. júla do 2. augusta 1945. Najvyšší predstavitelia vlád vyjadrili v Postupime presvedčenie, že "vlády a národy (troch veľmocí) spolu so Spojenými národmi zabezpečia vytvorenie spravodlivého a trvalého mieru".

Na Postupimskej konferencii bolo dohodnuté, že v celom Nemecku budú povolené a podporované všetky demokratické politické strany, ktoré budú mať právo zhromažďovania sa a právo verejnej diskusie. Postupimský program stanovil úplné a definitívne rozpustenie všetkých ozbrojených síl Nemecka, SS, SA a Gestapa. Nemecko bolo demilitarizované. Podstatou tohto programu bolo odstránenie politického a ideologického vplyvu nacizmu.

Pellegrini navštívil Taliansko a uctil si pamiatku M. R. Štefánika

Po pietnej spomienke si prezident SR pozrel aj historickú rekonštrukciu tragického letu pripravenú Nadáciou Jonathan Collection.

- Ľudia, ktorí prežili holokaust, počas spomienkovej ceremónie pri príležitosti 80. výročia oslobodenia nacistického koncentračného tábora Ravensbrück vyzvali svet, aby nezabudol na krutosti spáchané nacistami.

- Futbalisti Dukly Banská Bystrica vypadli z Niké Ligy. V nedeľňajšom domácom zápase 8. kola skupiny o udržanie sa prehrali s Ružomberkom 0:2.

- Brazílska polícia oznámila, že zadržala dvoch ľudí v súvislosti so zmareným pokusom o bombový útok počas megakoncertu speváčky Lady Gaga na pláži Copacabana v brazílskom Riu de Janeiro, ktorého sa podľa úradov zúčastnilo až 2,1 milióna ľudí.

- Štyri dospelé ovce boli usmrtené a ďalšie dve zranené po sobotňajšom (3. 5.) útoku vlka dravého v katastri obce Domaniža v okrese Považská Bystrica.

- Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) oznámila, že Nikaragua v nedeľu organizáciu upovedomila o svojom vystúpení. Dôvodom je udelenie Svetovej ceny slobody tlače UNESCO/Ceny Guillerma Cana novinám La Prensa.

- Diaľnicu D1 v smere zo Senca do Bratislavy v nedeľu popoludní otvorili. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Katarína Bartošová.

- Spojené štáty a Tokio sa ešte ani zďaleka nedohodli na znížení ciel, ktoré plánuje Washington v záujme ochrany svojich výrobcov uvaliť na všetok japonský tovar. Napísal to v nedeľu japonský ekonomický denník Nikkei.

- Hnutie Slovensko vyzýva premiéra SR Roberta Fica aby sa nezúčastnil na oslavách 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve. Podľa neho tým premiér priamo ublíži slovenskej ekonomike a preberie na seba aj zodpovednosť za obete na Ukrajine.

- Jemenskí povstalci húsíovia sa prihlásili k zodpovednosti za raketový útok na medzinárodné letisko Ben Gurion v izraelskom Tel Avive. Dodali, že naň zaútočili na znak podpory Palestínčanov v Pásme Gazy

- Na pražskom letisku Václava Havla pristálo predpoludním lietadlo s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Pražský hrad bude počas väčšiny dňa uzavretý a popoludní ho tam prijme prezident Petr Pavel.

- Predstavitelia britského protiteroristického úradu v sobotu zadržali osem ľudí v súvislosti s ich údajným plánom zaútočiť na bližšie nešpecifikovaný cieľ v krajine, uviedla v nedeľu tamojšia polícia.

- Dnes bude prevažne zamračené, občasný dážď, miestami búrky. Teploty 17 až 21 stupňov Celzia.

- Realizačný tím hokejovej reprezentácie Slovenska vyradil po záverečnom prípravnom zápase pred MS s Francúzskom štvoricu hráčov - útočníkov Mareka Hecla, Andreja Kudrnu, Jakuba Minárika a Andreja Kukuču.

- Bývalý vodca gabonskej chunty Brice Oligui Nguema zložil pred zaplneným štadiónom a viac ako desiatkou afrických lídrov prezidentský sľub.

- Vodiča luxusného SUV, ktorý v piatok narazil do skupiny ľudí na električkovej zastávke v juhozápadnom nemeckom meste Stuttgart, prepustili z väzby. Uviedla to v sobotu miestna polícia a prokuratúra.

- Exhibičným zápasom bývalých hráčov Tatrana Prešov proti internacionálom Slovenska a Klubu ligových kanonierov vyvrcholil slávnostný program pri príležitosti otvorenia Futbal Tatran Arény v Prešove.

- Meteorológovia zaznamenali na Slovensku prvý tropický deň v roku 2025. Teplota tak dosiahla úroveň 30 stupňov Celzia alebo viac. Najvyššia bola v Šaštíne a v Štrkovci, kde bolo 30,5 stupňa Celzia.

- Nórsky atlét Karsten Warholm triumfoval na mítingu Diamantovej ligy v čínskom Šao-singu v behu na 400 m prek. vo svetovom výkone roka 47,28 s. Najlepší výkon v sezóne predviedol aj na 110 m prek. Američan Cordell Tinch.

- Rusko obvinilo Volodymyra Zelenského z ohrozenia bezpečnosti osláv druhej svetovej vojny 9. mája. Ukrajinský prezident povedal, že Kyjev "neprevezme zodpovednosť" za zaistenie bezpečnosti v Rusku v tento deň.

- Daň z finančných transakcií (DFT), ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená. Pripustil to v relácii Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda poslaneckého klubu Ján Richter (Smer-SD)