Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Import

Summit krajín BRICS prijal spoločné vyhlásenie

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin, indický premiér Naréndra Módí, egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, iránsky prezident Masúd Pezeškiján, brazílsky minister zahraničných vecí Mauro Vieira, prezident Spojených arabských emirátov šejk Muhammad ibn Zajd Nahaján, juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa a čínsky prezident Si Ťin-pching počas druhého dňa summitu skupiny BRICS v Kazani 23. októbra 2024. Foto: TASR/AP

Krajiny BRICS sú pripravené koordinovať svoje pozície s cieľom posilniť úlohu globálneho juhu a integrovať jeho priority do agendy zoskupenia G20.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Kazaň 23. októbra (TASR) — Krajiny združené v zoskupení BRICS prijali v stredu na svojom 16. summite v ruskom meste Kazaň spoločné vyhlásenie, v ktorom sa vyslovili za to, aby tzv. globálny juh získal väčšiu váhu na svetovej scéne. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a TASS.

"Vyzývame na aktívnejšiu a zmysluplnejšiu účasť štátov s rozvíjajúcimi sa ekonomikami, rozvojových a najmenej rozvinutých krajín, najmä z Afriky, Latinskej Ameriky a Karibiku, na globálnych rozhodovacích procesoch a štruktúrach," uvádza sa vo vyhlásení.

Krajiny BRICS sú preto pripravené koordinovať svoje pozície s cieľom posilniť úlohu globálneho juhu a integrovať jeho priority do agendy zoskupenia G20, ktoré považujú za popredné globálne fórum pre mnohostrannú hospodársku a finančnú spoluprácu.

Lídri skupiny BRICS vo vyhlásení vyzvali Izrael, aby v rámci vojny s hnutím Hizballáh prestal útočiť na príslušníkov mierových síl OSN (UNIFIL) v Libanone, a tieto útoky dôrazne odsúdili. Tiež zdôraznili, že územná celistvosť Libanonu musí byť zachovaná.

Vyzvali aj na úplné prímerie v Pásme Gazy a bezpodmienečné prepustenie všetkých rukojemníkov a ďalších osôb zadržiavaných hnutím Hamas a Izraelom. Podporili tiež prijatie Palestínskeho štátu za plnohodnotného člena OSN.

Čo sa týka vojny na Ukrajine, deklarácia poukazuje na pozície jednotlivých štátov BRICS vyjadrené na príslušných fórach, ako sú Bezpečnostná rada a Valné zhromaždenie OSN: "Zdôrazňujeme, že všetky štáty musia konať v súlade s cieľmi a princípmi Charty OSN... Vítame zodpovedajúce návrhy na sprostredkovanie mierového riešenia konfliktu prostredníctvom dialógu a diplomacie," píše sa vo vyhlásení.

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii uviedlo, že vyhlásenie ukazuje, že skupina BRICS nemá jednotný postoj k vojne na Ukrajine. "Pokusy Moskvy presadiť myšlienku údajného alternatívneho postoja takzvaného globálneho juhu v súvislosti s ruskou agresiou voči Ukrajine opäť zlyhali," konštatovalo ministerstvo.

Krajiny BRICS sa ďalej dohodli na spoločných krokoch proti "jednostranným protekcionistickým opatreniam", ktoré nie sú v súlade s ustanoveniami Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Tieto opatrenia podľa nich podkopávajú Chartu OSN, multilaterálny obchodný systém, rozvojové a environmentálne dohody a majú tiež negatívny vplyv na hospodársky rast, energetiku, zdravie a potravinovú bezpečnosť.

Zaviazali sa tiež posilniť spoluprácu pri znižovaní emisií skleníkových plynov a zároveň odsúdili "jednostranné opatrenia prijaté pod zámienkou boja proti klimatickej zmene" voči krajinám BRICS.

Členovia BRICS naliehali na rozvinuté krajiny, aby poskytli rozvíjajúcim sa krajinám efektívne a ľahko dostupné zdroje na udržanie biodiverzity a zabezpečenie ich rozumného využívania.

Trojdňový summit skupiny BRICS, ktorej momentálne predsedá Rusko, sa v Kazani začal v utorok. Schôdzka na najvyššej úrovni v takomto rozsahu sa koná v Rusku prvýkrát od začiatku invázie jeho síl na Ukrajinu vo februári 2022. Zúčastňuje sa na ňom viac než 20 hláv štátov a vlád vrátane čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, indického premiéra Naréndru Módího, iránskeho prezidenta Masúda Pezeškijána či tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.