Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 27. jún 2024Meniny má Ladislav a Ladislava
< sekcia Import

Tréner Klocovej: Nerátali sme, že sa prerátame

Slovenská atlétka Lucia Klocová po finále behu na 1500 metrov v atletike na OH 2012 v Londýne 10. augusta 2012. Foto: TASR/Martin Baumann

Kde sú Luckine možnosti, ťažko odhadovať. Pavel Slouka si tak trochu počká na reakciu okolia.

Londýn 12. augusta (TASR) - Finálové ôsme miesto Lucie Klocovej v behu na 1500 m považujú mnohí vo výprave za najpríjemnejší prienik vpred, ba dokonca v hierarchii výsledkov na olympiáde ho prirovnávajú aj k medaile. Lucia ako v stridžích dňoch nastavila nad slovenskou atletikou ochrannú ruku. Odrazu sa slabosť vytratila a väčšia moc pocítila.

Nenápadne v pozícii trénera ťahal zozadu nitky úspechu tréner Pavel Slouka. Prekvapil sám seba, nerátal, že sa takto príjemne preráta.

"Určite sme nepredpokladali, že budeme niekoho, alebo niečo zachraňovať, ale uspieť sme chceli. Lucka preskočila na dlhšiu trať a udomácniť sa na nej ani poriadne nestihla. Len pred pár mesiacmi sme v tréningoch pomenili dávky a ja som opatrne kalkuloval. Dúfal som, že by mohla postúpiť do semifinále, že by mohla zbehnúť okolo 4:04 - 4:05, ale že skončí ôsma, tak to som sa trochu sekol. Po zdravotných problémoch desať dní pred odletom som pribrzdil viac a bol miernejší v predpokladoch. Ostatným našim atlétom to bohužiaľ nevyšlo a odrazu sa stala pilierom vo výsledkovej bilancii. Ak by však aj do finále nepostúpila, pre nás by už semifinálový výkon znamenal víťazstvo, v našej práci a v úsilí, ktoré sme do prerodu vložili."

Ako je to možné, že sa podaril malý zázrak a že sa Martinčanka v Londýne nestratila sa nepripisuje dobrej orientácii, ale iným vlastnostiam. Akoby Johanka z Arku do útoku zavelila, taká je Lucka, podľa Pavla Slouku, bojovníčka.

"Nie je tréningový typ, skôr do pretekov súca. Zareaguje aj na zmeny, s darom od boha. Bojovnosť veľmi dobre predáva, vyťaží zo seba maximum. Aj počas finále som si šepkal, len aby sa nevybila a ona zapla a 220 voltov do tela pustila."

Tu bude player


Lucia je skromná

V skromnosti Lucka vyniká. Tréningová drina pripomína múry kláštora, s vodou a suchým chlebom rehoľníka.

"Vidíme, všímame si a vždy len konštatujeme, v akom režime jednoduchosti pôsobíme. Väčšina atlétov by naše podmienky nezniesla, odradili by sa už len pri pomyslení na krutú zimnú prípravu, jar. Neviem si predstaviť, ako by fungovali. Lucku vnútornú skromnosť posúva vpred, chodníčky v parku Turčianskej Štiavničky by vedeli o tom rozprávať."

Slovenská atlétka Lucia Klocová postúpila do semifinále v behu na 1500 metrov časom 4:07,79 minút a vytvorila nový slovenský rekord. Dvadsaťosemročná pretekárka sa predstavila 6. augusta 2012 v prvom rozbehu, v ktorom po výbornom finiši obsadila 9. priečku.
Foto: TASR/Jakub Súkup
Vyhasnutá sopka začala chrliť dym a lávu. Po 13 rokoch úmornej práce na osemstovke podložila pod kotol tisícpäťstovky. "V kuse, bez prestávky, bez úľav plnila ciele a nároky na vrcholných podujatiach. Jednoducho, osemstovka ju vyšťavila," diagnostikuje Pavel Slouka.

"Na Slovensku osamela, bez tréningového partnera, chýbalo psychické osvieženie, trénovala s chlapcami, s ťažkosťami. Na tisícpäťstovke vznikol nový podnet. Nadchol ju, no dlho o prechode uvažovala a aj nesúhlasila. Chápem ju, osemstovka ju vyčerpávala a odrazu mala bežať pomaly dvakrát viac. Predstavivosť pracovala, podnet však nastal, výzva pôsobila a napokon ju prijala."

Kde sú Luckine možnosti, ťažko odhadovať. Pavel Slouka si tak trochu počká na reakciu okolia. "Zabezpečiť nám treba ďalšiu prípravu, akútne si musí oddýchnuť, regeneračne celý rok vypnúť, pretože organizmus nemôžete donekonečna žmýkať. Uvidíme, ako zareaguje náš atletický zväz, národné športové centrum, ministerstvo školstva, pod ktoré patríme. Trochu sa obávam, čo bude po olympiáde a len verím, že výsledok, aký Lucka dosiahla, prinesie niečo dobré v príprave. Teraz sa radujeme, aj mne sa splnilo niečo veľké, eufória však opadne, vystriedajú ju všedné starosti a ako sa u nás stalo zvykom, možno aj opätovný každodenný boj o atletické prežitie."