Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Import

TRUBAN: Namiesto strašenia migráciou treba znižovať napätie v Iraku

Michal Truban v Tablet.tv Foto: TABLET.TV

Žiakov neučia tvorcovia osnov a učebníc, ale učitelia. Ak chceme mať kvalitnejšie vzdelaných žiakov, musíme začať učiť učiteľov, povedal v líder koalície Progresívneho Slovenska/SPOLU Michal Truban.

Bratislava 16. januára (Teraz.sk) – Ak by v dôsledku eskalácie napätia vypukol veľký vojnový konflikt na Blízkom východe, ale aj inde vo svete, vrátane susednej Ukrajiny, bude jedným z jeho dôsledkov migrácia ľudí utekajúcich pred vojnou. „To je normálna vec. Tým netreba strašiť, ale treba robiť všetko preto, aby ten konflikt neeskaloval. A myslím si, že Európska únia to robí,“ povedal v Tablet.tv na margo irackej krízy volebný líder koalície Progresívne Slovensko/SPOLU Michal Truban.

Dodal, že podľa neho dochádza v predvolebnom čase k zneužívaniu témy migrácie a ak by 29. februára neboli parlamentné voľby, zrejme by sa parlament na svojej poslednej plánovanej schôdzi v tomto volebnom období (21.1.) nezaoberal uznesením o situácii v Iraku. „Čo sa týka uznesenia, nemyslím si, že bude mať nejaký veľký efekt. Čo má efekt, je to, ako sa naši vojaci správajú na misiách a ako sa správajú naši čelní predstavitelia,“ poznamenal.

Ani PS/SPOLU však podľa neho nie je a priori proti tomu, aby sa parlament k téme vyjadril. „Pán Danko hovoril o nejakých troch rôznych návrhoch, uvidíme, s čím príde a podľa toho sa k tomu postavíme. Ale podľa mňa sme aj ako krajina, aj ako Európska únia ukázali dobrý postoj k tejto téme. Kritizovali sme aj nášho spojenca, ale snažili sme sa nevytvárať chaos a problémy,“ povedal Truban. Dodal, že za kontraproduktívnu považuje medializovanú výmenu názorov medzi predsedom parlamentu Dankom a premiérom Pellegrinim krátko po likvidácii iránskeho generála Kásema Solejmáního na území Iraku.



Na margo následnej debaty o tom, či je budúcnosťou európskej obrany NATO, alebo je potrebné prikročiť k posilňovaniu špeciálne európskych kapacít Truban povedal, že oboje. „Je dobré ostať členom NATO, ale zároveň pracovať na spoločnej európskej obrane,“ tvrdí.

Dodal, že úvahy o spoločnej európskej armáde po vzore ozbrojených síl USA je dnes úplne predčasné, ale je možné zlepšovať koordináciu jednotlivých európskych armád.


Schôdza NRSR, štrajk autodopravcov a stretnutie opozície


Na nadchádzajúcej schôdzi parlamentu bude teoreticky existovať možnosť prerokovať aj opozičné zákony v prvom čítaní, aj keď už zrejme nestihnú dokončiť legislatívny proces v tomto volebnom období. „My tam máme Lex Haščák, podľa nás je to veľmi dôležitý zákon v boji proti oligarchom. Sme ochotní všetky ostatné naše návrhy stiahnuť, aby sa rokovalo o tomto zákone. Myslím, že aj Béla Bugár povedal, že o tomto zákone by sa rokovať mohlo,“ povedal Truban. Dodal, že jeho strana je v prípade postupu do parlamentu rozhodnutá predložiť tento návrh aj v nasledujúcom volebnom období.

Na margo načasovania štrajku autodopravcov, ktorí blokovali cesty v období niekoľko týždňov pred voľbami, Truban povedal, že práve v období pred voľbami politici najviac počúvajú. „Kedy inokedy môžu autodopravcovia niečo robiť, keď nie pred voľbami?,“ opýtal sa.

„Sám som sa stretol so zástupcami autodopravcov. Jedna rovina je tá, že teraz by mali platiť cestnú daň a vidia, aká je tá suma veľká, druhá, že na základe správy Najvyššieho kontrolného úradu sa ukázalo, že 50 percent (z mýta) vôbec nejde na opravy ciest, ale do SkyTollu. A tretia rovina je, že autodopravcovia reálne krachujú,“ vyrátal Truban. Dodal, že Peter Pellegrini má podľa neho blízko k mýtnemu tendru, lebo bol svojho času asistentom poslanca Ľubomíra Vážneho, ktorý neskôr, už ako minister, zmluvy podpisoval.

Posledné stretnutie opozičných strán PS/SPOLU, KDH, SaS a Za ľudí na pozvanie Andreja Kisku opäť nedospelo ku konkrétnym spoločným iniciatívam. Lídri sa dohodli len na tom, že prioritami týchto strán budú rezorty školstva, zdravotníctva a spravodlivosti, pričom konkrétne spoločné riešenia dohodnú po voľbách. Truban napriek tomu nepovažuje tieto stretnutia za stratený čas.

„Určite má zmysel ich robiť. Pozrite sa, ako sa hádajú aj členovia dnešnej vládnej koalície. To, že to občas zaiskrí aj medzi opozičnými stranami je úplne normálne. Práve takéto stretnutia tomu predchádzajú. Nedá sa očakávať, že by samostatné strany teraz písali nejaký spoločný program, každý sa potrebuje vyhraniť,“ upozornil. „Riešime aj veci, ktoré sa potom nemedializujú a stretávajú sa aj naše odborné tímy,“ dodal.


Reformy PS/SPOLU


Progresívne Slovensko a SPOLU chcú učiteľom ešte viac zvýšiť platy, nie však plošne, ale podľa kvality práce. „Je treba zvýšiť kvalitu pedagogických fakúlt a aj hodnotu učiteľského povolania. A dôležitá je aj zmena obsahu vyučovania. Neučia tí, ktorí vytvárajú osnovy alebo píšu učebnice, učia učitelia. Preto treba najprv vzdelávať učiteľov, aby učili novým spôsobom,“ tvrdí Truban.

V oblasti zdravotníctva počíta aj PS/SPOLU so stratifikáciou nemocníc. „Keď som sa vo Veľkom Krtíši spýtal, akú tam majú nemocnicu, povedali mi, že je to v úvodzovkách „márnica“, kde chodia ľudia umierať. Podľa mňa už by ľudia ocenili, ak by mali blízko všeobecné ambulancie a lekárov, ale k odborníkovi nemajú problém zájsť aj ďalej,“ poznamenal.

Najdôležitejšia vec, ktorú bude musieť nová vláda urobiť v oblasti spravodlivosti, je podľa Trubana voľba nového generálneho prokurátora. „Chceme, aby voľba bola verejná a kandidátov by mohli nominovať viaceré subjekty, napríklad aj prezidentka. Aby tam boli verejné vypočutia a proces bol transparentný,“ povedal.

Prvá desiatka na kandidátnej listine PS/SPOLU
1. Michal Truban, Ing., 36 r., predseda politického hnutia, Bratislava
2. Miroslav Beblavý, doc. Ing., PhD., 43 r., poslanec NR SR, predseda politickej strany, Bratislava
3. Erik Baláž, Ing., 41 r., ekológ, podpredseda politickej strany, Liptovský Hrádok
4. Irena Bihariová, Mgr., 39 r., právnička, podpredsedníčka politického hnutia, Trnava
5. Jozef Mihál, RNDr., 54 r., poslanec NR SR, podpredseda politickej strany, Slovenský Grob
6. Ivan Štefunko, Mgr., 42 r., podpredseda politického hnutia, Bratislava
7. Katarína Macháčková, JUDr., 49 r., primátorka mesta, poslankyňa NR SR, podpredsedníčka politickej strany, Prievidza
8. Zora Jaurová, Mgr. art., 47 r., producentka, expertka na kultúrne politiky, podpredsedníčka politického hnutia, Bratislava
9. Simona Petrík, Mgr., 37 r., poslankyňa NR SR, predsedníčka ženskej platformy, Bratislava
10. Martin Dubéci, MSc., 33 r., expert na obranu a bezpečnosť, Bratislava


Jeho strana sa považuje v oblasti kultúrno-etických otázok za liberálnu, na ekonomickej osi za pragmatickú. „Nesnažíme sa obmedzovať politologickými škatuľkami, snažíme sa hľadať tie najlepšie riešenia,“ tvrdí. Na kandidátnej listine kombinuje nových a mladých ľudí so skúsenejšími politikmi, ktorí však podľa Trubana v minulosti osvedčili svoj charakter. „Naša kandidátka je plná mladých a odvážnych ľudí, ktorí nechcú o zmene len rozprávať, ale chcú ju robiť. Bojujeme za férové a hrdé Slovensko a ja osobne za to, aby sa tu už konečne začalo pracovať na zmenách, ktoré Slovensko potrebuje a nie len písať na papier dokumenty,“ uzavrel Truban.