Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Import

Na palube zostreleného lietadla bol i holandský vedec Joep Lange

Joep Lange Foto: accesshiv.org/

Joep Lange bol dlhoročným predsedom Medzinárodnej spoločnosti AIDS a viac než 30 rokov strávil výskumom vírusu HIV.

Melbourne 18. júla (TASR) - Medzi obeťami štvrtkovej havárie lietadla malajzijských aerolínií vo východnej Ukrajine sa nachádza aj významný holandský vedec Joep Lange, ktorý sa špecializoval na výskum ochorenia AIDS.

Spolu s ďalšími 100 účastníkmi smeroval na konferenciu do austrálskeho Melbourne, oznámila dnes agentúra Reuters.

Lange bol dlhoročným predsedom Medzinárodnej spoločnosti AIDS (IAS), ktorá konferenciu organizuje. Viac než 30 rokov strávil výskumom vírusu HIV a ochorenia AIDS, pričom obhajoval dostupnú liečbu tejto choroby v chudobných krajinách sveta. Konferencia s medzinárodnou účasťou, vrátane bývalého amerického prezidenta Billa Clintona, sa mala začať v nedeľu.

"Joep bol úplne oddaný liečbe HIV a zdravotnej starostlivosti v Ázii a Afrike," povedal David Cooper, profesor z Kirbyho inštitútu Univerzity Nového Južného Walesu, ktorý s Langom úzko spolupracoval. "Dostali sme správy, že medzi pasažiermi bol aj bývalý predseda IAS Joep Lange. Ak by sa to potvrdilo, hnutie HIV/AIDS by prišlo o veľkú osobnosť," uviedol predseda IAS Chris Beyrer.

Lange pôsobil ako profesor v Akademickom lekárskom stredisku Univerzity v Amsterdame a ako vedecký riaditeľ Amsterdamského inštitútu globálneho zdravia a rozvoja (AIGHD).

Austrálsky premiér Tony Abbott v súvislosti s tragickou udalosťou ukázal prstom na Rusko a uviedol, že páchatelia tohto činu musia čeliť spravodlivosti. "Je to čierny deň pre našu krajinu, ako aj pre celý svet. Let MH017 malajzijských aerolínií zostrelili nad východnou Ukrajinou pravdepodobne povstalci podporovaní Ruskom," povedal dnes Abbott v austrálskom parlamente.

Medzi obeťami je aj hovorca WHO

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes oznámila, že na palube lietadla malajzijských aerolínií, ktoré sa vo štvrtok popoludní zrútilo na východe Ukrajiny, bol aj jej hovorca Glenn Thomas. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa WHO cestoval 49-ročný Thomas do austrálskeho Melbourne, kde sa mal zúčastniť na 20. medzinárodnej konferencii o AIDS, ktorá sa začne v nedeľu. Iní zamestnanci WHO na palube havarovaného lietadla neboli.

Rumunské ministerstvo zahraničných vecí v súvislosti s haváriou uviedlo, že na palube letu MH17 bol aj rumunský občan s dvojitým občianstvom.

"Na zozname, ktorý nám zaslal prevádzkovateľ lietadla, spoločnosť Malaysia Arlines, bol aj cestujúci s dvojitým občianstvom vrátane rumunského," uviedlo vo svojom vyhlásení rumunské ministerstvo. Podrobnejšie informácie o totožnosti svojho občana veľvyslanectvo neposkytlo s odôvodnením, že si to neželá jeho rodina.

Na palube Boeingu 777 spoločnosti Malaysia airlines bolo 283 cestujúcich a 15 členov posádky. Išlo o 154 Holanďanov, 43 Malajzijčanov (vrátane 15 členov posádky a dvoch detí), 28 Austrálčanov, 12 Indonézanov (vrátane jedného dieťaťa), deväť Britov, štyroch Nemcov, štyroch Belgičanov, troch Filipíncov a jedného Kanaďana. Identita 41 osôb sa zatiaľ nepodarila zistiť.

Stroj sa z dosiaľ neznámych príčin zrútil približne 40 kilometrov od ukrajinsko-ruských hraníc v katastri obce Hrabove; haváriu nikto neprežil.