Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. november 2024Meniny má Alžbeta
< sekcia Import

Ukrajinské leporelo - nová fotografická kniha Andreja Bána

Foto: Andrej Bán

Ukrajinské leporelo je autentickým svedectvom o tom, čo sa v poslednom období deje na Ukrajine.

Bratislava 19. novembra (OTS) - Fotograf a reportér Andrej Bán zaznamenal od februára 2022 množstvo momentov, ktoré sú, žiaľ, súčasťou prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine. Teraz vychádza súborná publikácia s výberom fotografií a množstvom silných príbehov.

Ukrajinské leporelo je autentickým svedectvom o tom, čo sa v poslednom období deje na Ukrajine. Andrej Bán zachytil najmä — ale nielen — bojmi zasiahnuté oblasti tejto obrovskej krajiny. Ukrajina už roky musí hrdinsky čeliť agresii Putinovho Ruska, to však neznamená, že sa pestrý bežný život v krajine zastavil. Niektorí vzdorujú agresii aj tým, že naďalej žijú svoje každodenné životy: ženia sa a vydávajú, venujú sa deťom, zabávajú sa, opaľujú sa a kúpu v Čiernom mori.
Vojna sa dotýka všetkých aspektov ľudskej existencie a práve prostredníctvom objektívu Andreja Bána vidíme to, čo je podľa jeho slov „pod vojnovým zovretím živé: ľudské príbehy, za ktoré sa oplatí bojovať.“

Foto: Andrej Bán

Leporelo je skladačka fotografií zobrazujúcich najmä, ale nielen vojnové udalosti. Fotografie dopĺňa niekoľko reportážnych textov autora.

Kniha vyšla aj v anglickom jazyku ako Ukrainian Kaleidoscope.

Pozývame vás na stretnutie s autorom Andrejom Bánom ku knihe Ukrajinské leporelo. Podujatia budú prebiehať v nasledujúcich mestách a termínoch:

Foto: Andrej Bán

O autorovi


Andrej Bán (1964), fotograf a reportér Denníka N. Vyštudoval ekonómiu a žurnalistiku v Bratislave. Od roku 1987 pracuje pre domáce a zahraničné médiá, venuje sa najmä reportážam z krízových oblastí sveta, ako je napríklad Kosovo, Izrael, Gruzínsko, Afganistan, Pakistan, Ukrajina ci Haiti, kam sa opakovane vracia. Do mája 2018 bol reportérom časopisu .týždeň. Zaujíma ho hlbší pohlaď na príčiny konfliktov, ako aj ťažká situácia obetí vojen ci prírodných katastrof v dlhšom období, keď sa pokúšajú vrátiť sa naspať do normálneho života. Tak vznikol napríklad jeho súbor fotografií a reportáží Žijeme horšie ako mŕtvi o gruzínskych vysídlencoch z Abcházska. V roku 1999 počas prebiehajúcej vojny v Kosove založil a trinásť rokov viedol organizáciu Človek v ohrození.