Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Import

V Záhrade spomienok vo Zvolene bude tradičná Dušičková slávnosť

Prírodný cintorín Záhrada spomienok vo Zvolene. Foto: TASR- Silvia Tannhauserová

Zvolenský prírodný cintorín je prvý na Slovensku a funguje od roku 2017.

Zvolen 29. októbra (TASR) - V Záhrade spomienok vo Zvolene bude aj tento rok tradičná Dušičková slávnosť. Na Sviatok všetkých svätých môžu prísť spomínať na svojich blízkych ľudia z celého Slovenska. TASR o tom informovala správkyňa Záhrady spomienok Andrea Uherková.

Dodala, že v piatok (1. 11.) popoludní bude v prírodnom cintoríne vytvorený priestor na spomínanie. Návštevníci môžu zapáliť sviečku zo včelieho vosku a položiť ju na vodu. Pre tento účel majú remeselne vytvorené kamenné umelecké dielo v lese, v ktorom je vodná hladina. Pripravené budú tiež lístočky a písacie potreby na takzvané odkazy do neba, ktoré sa zavesia na motúzik pomedzi stromy. "Ľudia sa budú môcť zohriať kávou alebo čajom a rozprávať sa s nami o tom, čo ich zaujíma," objasnila. Slávnosť je určená pre pozostalých, ako aj priateľov, ktorí si chcú zaspomínať na svojich blízkych pod stromami.

Počas sviatkov očakáva prírodný cintorín pod Pustým hradom väčšiu návštevnosť ako po zvyšok roka, podobne ako aj iné cintoríny. Rozdielom však je, čo na hroby nosiť. Návštevníci môžu položiť na zem na hrobové miesta len živé kvety bez obalov a stúh. Po čase ich odnášajú do kompostu. Sviečky môžu zapaľovať len plávajúce, zvyšky vyhorených sviečok tiež recyklujú.

Zvolenský prírodný cintorín je prvý na Slovensku a funguje od roku 2017. Pochovávajú v ňom v rozložiteľných urnách pri kvetinových záhonoch či pri koreňoch stromov. Každé miesto s urnou je označené travertínovou tabuľkou s údajmi o zosnulom. V súčasnosti je k dispozícii aj kostrové pochovávanie, stále je však väčší záujem o urny. V súčasnosti majú štyri kostrové hroby. Uložených popolov je 150. "Dúfame, že verejnosť si uvedomí, že pochovávanie je prírode bližšie i prirodzenejšie. Zároveň je aj energeticky a emisne menej náročné," poznamenala.